Hałas zgodnie z definicją to wszystkie drgania mechaniczne, które są niepożądane, dokuczliwe i szkodliwe dla zdrowia człowieka i środowiska.
Dźwięki, które są hałaśliwe określa się częstotliwością od 16 Hz do nawet 16 000 Hz. Długotrwałe oddziaływanie nadmiernego hałasu na człowieka może objawiać się zmęczeniem, rozdrażnieniem, a w skrajnych przypadkach nawet bólami głowy czy zasłabnięciem. Długi czas przebywania w głośnym otoczeniu może skutkować także czasowym lub trwałym uszkodzeniem narządu słuchu. Warto więc dokonywać pomiarów hałasu w środowisku i zapobiegać jego oddziaływaniu.
Pomiary hałasu w otwartym terenie – po co i jak?
Dokonywanie pomiaru hałasu na danym terenie wykonywane jest w celu określenia sposobu zapobiegania jego rozprzestrzenianiu się. Dzięki profesjonalnym analizom można skutecznie zaprojektować oraz budować bariery dźwiękochłonne, które pozwolą zneutralizować negatywne działanie głośnych dźwięków wydobywających się np. z zakładów produkcyjnych lub otoczenia autostrad i dróg szybkiego ruchu. Pomiar natężenia dźwięku wykonuje się za pomocą specjalistycznych urządzeń, które punktowo próbują natężenie dźwięku oraz jego głośność. Dwie te składowe podawane są w Hz oraz Db – hercach i decybelach. To dwie najważniejsze jednostki odnoszące się do poziomu hałasu.
Najczęstszą przyczyną dokonywania prac pomiarowych są przekroczone normy hałasu oraz chęć montażu np. barier akustycznych. Dokładne analizy pozwalają zaprojektować rozwiązania, które najlepiej sprawdzą się w danym środowisku i będą pochłaniać jak największą część dźwięków o dużej głośności i natężeniu.
Kiedy i jak dokonywane są pomiary hałasu?
Warto wiedzieć, że pomiary dźwięku i akustyki budowlanej mogą być wykonywane jednorazowo oraz długotrwale. W pierwszym przypadku należy wziąć pod uwagę, że pomiar może być nie do końca miarodajny oraz nieco różniący się ze stanem faktycznym jaki ma miejsce. Wynika to z tego względu, że pomiar wykonywany jednorazowo może być zrobiony akurat w dobrych warunkach pogodowych bądź podczas zmniejszonego natężenia ruchu w przypadku autostrad.
Aby zapewnić jak najwyższy poziom jakości wykonywanej analizy powinno dokonywać się długotrwałych pomiarów w zależności od pory roku oraz dnia.
Jeżeli analizy dokonuje się zarówno w ciągu dnia oraz w nocy, a także próbując dźwięk o różnych porach roku można śmiało stwierdzić, że takie badanie daje całe spektrum poziomu hałasu jaki występuje w danym miejscu. Dzięki temu firmy montażowe mają możliwość dokonywania analiz oraz dopasowania najlepszych rozwiązań w celu neutralizacji uciążliwych dźwięków. Warto więc wiedzieć, że pora roku, a także dnia ma duże znaczenie pomiarowe.
Analiza natężenia i poziomu dźwięków są wykonywane zazwyczaj w pobliżu zabudowań mieszkalnych, gdzie w okolicy znajdują się także zakłady produkcyjne bądź inne miejsca, które wytwarzają hałas np. autostrady. Specjaliści zajmujący się wykonywaniem profesjonalnych pomiarów akustycznych wyposażeni są w sprzęt pozwalający na szczegółową i długotrwałą analizę. Finalnym „produktem” dokonywania badań są wyniki, które opisuje się z niezwykłą dokładnością oraz uwzględnieniem wszelkich wyników, które zostały zmierzone podczas analizy.
Czy warto inwestować w bariery akustyczne?
Zdecydowanie warto zainwestować w rozwiązania, które pozwalają zredukować poziom hałasu w danym otoczeniu środowiska. Dzięki temu poprawia się zarówno jakość życia, ale także zmniejsza ryzyko wystąpienia negatywnych skutków oddziaływania dźwięku na zdrowie człowieka.
Należy pamiętać, że długotrwałe przebywanie w miejscu o dużym stężeniu hałasu może powodować bóle głowy i złe samopoczucie, a w skrajnych przypadkach nawet zasłabnięcia, wymioty czy uszkodzenie słuchu.
Dobrym posunięciem jest jednak wynajęcie do celów pomiarowych tylko firm, które cieszą się dobrą renomą w branży oraz pozytywnymi opiniami klientów. Jeśli przedsiębiorstwo posiada kompleksową wiedzę z zakresu akustyki oraz profesjonalny sprzęt do wykonywania pomiarów – można z całą pewnością oddać się w ręce takiego przedsiębiorstwa. Ważne jest aby pomiary hałasu wykonane były z zachowaniem wszelkich norm oraz zasad dotyczących odpowiednich warunków atmosferycznych oraz pory roku. Każdy aspekt bowiem ma bezpośredni wpływ na wyniki pomiarowe oraz późniejsze projektowanie elementów dźwiękochłonnych, które będą montowane w otoczeniu źródła hałasu.