Pora zimowa trwa w najlepsze. Choć nie jest ona szczególnie mroźna w wielu domach temperatura czy poziom wilgoci nie pozwalają na normalne funkcjonowanie, dlatego też muszą być one dogrzewane. O ile w przypadku ogrzania mieszkania w bloku zazwyczaj nie jest to problemem (w większości przypadków zapewnione jest ogrzewanie miejskie), o tyle ogrzanie domu jednorodzinnego wymaga wiele zachodu i w przypadku braku dobrej instalacji grzewczej może być ono bardzo kosztowne.
Skąd pochodzi ciepło i jak wykorzystać odnawialne źródła energii?
Ciepło może być wytwarzane wskutek szeroko rozumianych reakcji, możemy je produkować za sprawą spalania bądź energii elektrycznej lub też może występować naturalnie. Naturalne ciepło może pochodzić zarówno z ziemi jak i z powietrza. Z ziemi pochodzi ono od jądra naszej planety natomiast w powietrzu zawiera się za sprawą promieniowania słonecznego.
Coraz częściej zauważamy, że ludzie inwestują w naturalne, odnawialne źródła energii. Przykładami zastosowania na dużą skalę są np. turbiny wiatrowe, które napędzane siłą wiatru produkują energię, która może być później szeroko wykorzystywana. W przypadku ciepła możemy je wykorzystać za pomocą pomp ciepła, które odzyskują ciepło z ziemi i dostarczają do zasilenia naszych grzejników. Równie ciekawym zastosowaniem są transformatory ciepła, których działanie polega na skupianiu cząsteczek ciepła z atmosfery i przekazywaniu ich do grzejników. Działanie takich transformatorów jest podobne do soczewek, które skupiając promienie słoneczne są w stanie dać dużo ciepła.
Czy odnawialne źródła energii mogą przynieść oszczędności?
Oczywiście, że tak. Zastosowanie odnawialnych źródeł energii przynosi ogromne korzyści finansowe. Mimo, że na początku trzeba zainwestować sporą kwotę to w późniejszym rozrachunku wyjdziemy na „+”. Odnawialne źródła energii przynoszą spore oszczędności – przykładowo zamontowanie jednego panelu słonecznego na dachu pozwala na ogrzanie wody dla 5 osobowej rodziny przy umiarkowanym nasłonecznieniu.
Warto zainteresować się tematem odnawialnych źródeł energii i korzystać z tego, co oferuje nam natura.