3 powody, dla których warto udać się do psychoterapeuty

Emocje ludzi

Małżeństwa z reguły coraz częściej dążą do upadku. Często powtarzaną statystyką, jest to, że 50 procent po raz pierwszy zawieranych ślubów zakańcza się rozwodem. Warto dodać, iż liczba ta nie zmieniła się od lat. Liczba rozwodów zmienia się również z takich powodów jak różnice wykształcenia, przekonań religijnych, i wielu innych czynników.

Gdy rozwód nastanie powoduje kłopoty dla dorosłych oraz dzieci. Dla dorosłych, rozwód może być jednym z najbardziej stresujących wydarzeń życiowych. Decyzja o rozwodzie jest często spotykana z ambiwalencją i niepewnością co do przyszłości. Jeśli dzieci są zaangażowane, mogą wystąpić negatywne skutki, takie jak zaprzeczenie, poczucie opuszczenia, gniewu, poczucie winy, troski o pojednanie i odreagowania.

Warto więc zastanowić się nad koniecznością rozwodu. Być może uda się uratować związek by nie powodować tych nieprzyjemnych emocji. Rozwiązanie problemów może przyjść łatwiej niż sądzicie, oto 3 powody, dla których warto zaczerpnąć porady u psychoterapeuty.

  1. Komunikacja między Wami zanikła. Gdy komunikacja między Wami się pogorszyła, często trudno jest wrócić w dobrym kierunku. Negatywna komunikacja powodować oraz pozostawiać uczucie depresji jednego partnera, niepewności, pomijania, albo chęci wycofania się z rozmowy. Może to również obejmować ton rozmowy. Ważne jest, by pamiętać, że nie zawsze ważne jest to, co wypowiadamy, ale to w jaki sposób to czynimy.
    Negatywna komunikacja może również zawierać nie tylko informacje, które prowadzą do urazu, ale także emocjonalne lub fizyczne nadużycie, jak również komunikację niewerbalną.
  2. Gdy jedna lub obie strony rozważają romans, lub jeden partner miał romans. Wychodzenie z romansu nie jest niemożliwe, ale to wymaga dużo pracy. Potrzeba zaangażowania i gotowości do przebaczenia i pójścia na przód. Nie ma odpowiedniej receptury do ​​wyjścia z romansu. Ale jeśli obie osoby są zaangażowane w proces terapii i są względem siebie uczciwi, małżeństwo może zostać uratowane.
  3. Kiedy para wydaje się być „jako dwójka zajmująca wyłącznie to samo miejsce”. Kiedy małżonkowie stają się bardziej jak współlokatorzy niż małżeństwo, może to wskazywać na potrzebę doradztwa. To nie znaczy, że jeśli para nie robi wszystkiego razem, jest w tarapatach. Jeśli występuje brak komunikacji, brak rozmowy i intymności lub brak innych elementów, para czuje, że tylko „współistnieje,” może to być wskazówka, że psychoterapeuta mógłby pomóc odnaleźć wszystko to czego brakuje i wskazać drogę, w jaki sposób to odzyskać.