Chcesz zaprojektować swój ogródek tak, aby był dla Ciebie oazą i miał w sobie wszystko to, co sprawia Ci radość i odzwierciedla Twój gust? Możesz to zrobić na bardzo wiele sposobów z wykorzystaniem wielu różnych roślin i ozdób. Jedną z nich jest pergola ogrodowa, której poświęcamy ten artykuł. Przeczytasz tu o tym, jakie są jej zalety i cechy charakterystyczne oraz o tym, jaki jest najlepszy materiał do wykonania takiej pergoli.
Charakterystyka pergoli
Pergola to dodatek, który jest coraz częściej używany w takich miejscach jak tarasy, parki czy ogrody. Ma ona formę drewnianej konstrukcji, która występuje w różnych kształtach i rozmiarach. Może ona funkcjonować wyłącznie jako ozdoba, ale również jako podstawa zadaszenia, osłona czy dodatek wspomagający niektóre rośliny. Pergola może być używana przez każdego, zarówno na prywatnych terenach, jak i w miejscach publicznych takich jak parki czy restauracje. Nawet jeśli masz do dyspozycji niewielki balkon, również do niego możesz dopasować pergolę w odpowiednim rozmiarze.
Jak wykorzystywana jest pergola?
Dzięki licznym zaletom tego dodatku pergola może być użytkowana na różne sposoby. Po pierwsze, trzeba wziąć pod uwagę materiał, z jakiego jest ona wykonana. Choć niektórzy wybierają pergole metalowe bądź wykonane z innych ciężkich materiałów, najpopularniejsze są pergole drewniane. Dzięki naturalnemu drewnu pergola wygląda ładnie niezależnie od tego, gdzie się znajduje, bo przecież każdy lubi elementy przyrody wkomponowane w dane pomieszczenia. Co więcej, drewniana pergola świetnie pasuje do takich miejsc jak ogródki czy parki, ponieważ również jest związana z przyrodą.
Pergola może być zatem wykorzystana wyłącznie jako ozdoba i mieć kształt romantycznej bramy stanowiącej przejście do nowej sekcji w ogrodzie lub znajdować się przy wyjściu z domu do ogrodu. Dodaje całemu miejscu baśniowego charakteru, co pozwala się zrelaksować. Bardzo ciekawym pomysłem jest również umieszczenie pergoli wyglądającej jak ściana i stanowiącej podporę dla pnących się roślin. Wygląda to niezwykle urokliwie i oprócz oparcia dla roślinności można taką pergolę potraktować również jako zasłonę – z powodzeniem może zasłaniać ogródek czy balkon przed niepożądanymi spojrzeniami z zewnątrz.
Jaki materiał wybrać?
Kiedy już wiesz, że chcesz, aby pergola stała w danym parku czy ogrodzie, trzeba wybrać materiał, z którego będzie wykonana. Jak już zostało wspomniane, do najpopularniejszych materiałów należy metal i drewno. Jeśli chcesz postawić w ogrodzie pergolę metalową, warto wybrać taką, która jest osłoniona odpowiednimi środkami przed rdzewieniem. W przeciwnym razie po jakimś czasie zacznie brzydko wyglądać. Jeśli chodzi z kolei o pergole drewniane, warto zdecydować się na takie drewno, które jest dobrze zabezpieczone, bo przecież będzie miało kontakt z elementami natury.
Z tego powodu warto zdecydować się na thermodrewno, które poddano obróbce termicznej, dzięki czemu jest znacznie bardziej odporne na czynniki zewnętrzne, niż zwykłe drewno. Bardzo dużą zaletą tego materiału jest to, że nie szkodzi on w żaden sposób środowisku – podczas obróbki nie są stosowane substancje chemiczne. Thermodrewno nie jest podatne na pleśń i inne czynniki środowiskowe. Co również ważne i dodatkowo wygodne, tak obrobionego drzewa nie trzeba impregnować, a więc oszczędność czasu jest jego kolejną zaletą. Thermodrewno jest materiałem najlepszym, jeśli chodzi o budowę pergoli – wytrzyma przez lata i nie zawodzi pod względem stabilności.
Chcesz mieć pergolę w swoim ogrodzie? – Zapoznaj się z ofertą firmy Termo Floor, która wykonuje pergole z thermodrewna.