Wybór kartek kominkowych – jakie kratki dobrać do kominka?

salon z kominkiem

Nowoczesny kominek w salonie może stanowić doskonałą ozdobę, która będzie wyjątkowo pozytywnie wpływać na atmosferę całego wnętrza i jednocześnie pozostanie praktyczna. Piec kominkowy doskonale sprawdza się jako element umożliwiający ogrzanie zarówno większych jak i mniejszych powierzchni. Ogrzane powietrze przedostaje się do wnętrza pomieszczenia poprzez kratkę kominkowa zamontowaną w górnej części kominka. Zamontowanie właściwej kratki umożliwia również wyregulowanie kominka, a także pełni funkcję osłon otworów dostępowych do okapu kominowego. Obecnie możemy zakupić różnorodne rodzaje kratek kominkowych, które różnią się zarówno formą, kształtem oraz mogą być wykonane w konkretnym stylu, który podkreśli nasze wnętrze. Co warto wiedzieć o kratkach kominkowych ? Jakie rodzaje możemy wyróżnić?

Podział kratek kominkowych ze względu na ich funkcje

Specjaliści zalecają zamontowanie minimum trzech kratek w kominku, które będą spełniały różne funkcje. I tak możemy wyróżnić kratki kominkowe wlotowe, które znajdują się w dolnej części kominka. Umożliwiają one przedostanie się do wnętrza kominka odpowiedniej ilości powietrza dzięki czemu możliwe jest utrzymanie spalania oraz odpowiedniego ognia przez długi czas. Kolejnym rodzajem są kratki kominkowe wlotowe, które umiejscowione są w górnej części kominka i zakładane są na otwory wentylacyjne. Ich zadaniem jest wyprowadzanie nagrzanego powietrza z okapu. Ostatnim rodzajem są kratki kominkowe dekompresyjne, które znajdują się bardzo wysoko, tuż nad sufitem. Ich głównym zadaniem jest przede wszystkim ochrona przed nadmiernymi stratami ciepła, a także efektywnie zapobiegają one przegrzania się sufitu. Zaleca się niekiedy zamontowanie dwóch kratek dekompresyjnych na dwóch różnych wysokościach, dzięki czemu cyrkulacja powietrza będzie jeszcze bardziej intensywna co sprawi, że sufit nie będzie się nagrzewał tak intensywnie. Posiadając system dystrybucji gorącego powietrza, stosując kratki kominkowe w odpowiednich w pokojach możemy skutecznie ogrzewać cały dom jedynie przy wykorzystaniu kominka. Rozbudowana i właściwie poprowadzona sieć kanałów sprawi, że transportowane nagrzane powietrze w kominku będzie docierało bezpośrednio do konkretnych pokojów. Stosując właściwy rodzaj kratek kominkowych możemy nie tylko w elegancki sposób ukryć wylot kanału, ale jednocześnie możemy dzięki nim uzyskać określone efekty wizualne, które będą pasowały do naszego wnętrza.

Główne rodzaje kratek kominkowych dostępne w sklepach

Decydując się na wybór kratki kominkowej możemy przebierać spośród wielu modeli, które różnią się zarówno materiałem jak i kolorem, kształtem i wyglądem. Możemy wyróżnić kilka podstawowych rodzajów kratek w tym kratki luft. Kratki metalowe mogą być dowolnie pomalowane proszkowo. Zazwyczaj sklepach można zakupić podstawowe wersje m.in. czarne, kremowe czy miedziane. Kratki metalowe pokrywane są trwałą farbą proszkową, która gwarantuje odpornością na działanie negatywnych czynników zewnętrznych oraz doskonale sprawdza się nawet przez bardzo długi okres. Możliwy jest również zakup kratek powlekanych np. pozłacanych, niklowanych bądź szlifowanych, a także galwanizowanych i ozdobnych. Kratki kominkowe warto dopasować do wystroju wnętrza dobierając właściwie do indywidualnych potrzeb wersję minimalistyczną bądź bardziej ozdobną na przykład retro.

Więcej informacji znajdą Państwo w sklepie: https://bofoco.pl

Rate this post

Post your comments

Your email address will not be published. Required fields are marked *