Budując swój wymarzony dom rodzinny, chcemy zwykle zrealizować swoje marzenia i oczekiwania, ale jednocześnie musimy uwzględnić warunki zabudowy. Aby wybudowany dom spełniał wszystkie kryteria, a jednocześnie podobał się jego właścicielom, warto postawić na indywidualny projekt stworzony przez doświadczonych projektantów, którzy odpowiednio doradzą, jakie rozwiązania zastosować.
Przy projekcie domu tworzonym na specjalne życzenie klienta, mamy możliwość wyboru nie tylko jego wyglądu, ale także materiałów, z jakich zostanie wykonany. To niezwykle istotne, jeśli zależy nam na ekologicznych budulcach lub marzymy o innowacyjnych rozwiązaniach, które nie byłyby możliwe do zastosowania w tradycyjnym projekcie.
Dlaczego odpowiednie materiały budowlane są takie ważne?
Wybór budulca do indywidualnego projektu domu to zawsze spore wyzwanie zarówno dla właściciela, jak i projektanta. Materiały budowlane powinny przede wszystkim odznaczać się wysoką jakością, warto więc wybierać te, które cieszą się pozytywną opinią. Dobre jakościowo produkty można poznać również po czasie i zakresie ich gwarancji, która zabezpiecza nas przed ewentualnymi uszkodzeniami produktu.
Odpowiednio dobrane materiały pozwalają również zminimalizować koszty – im gorsze produkty, tym bardziej prawdopodobna okazuje się ich wymiana lub naprawa. Dodatkowo materiały niskiej jakości mogą nie spełnić naszych oczekiwań względem budynku, a także utrudniać późniejsze użytkowanie.
O czym należy pamiętać przy wyborze materiałów?
Wybierając materiały budowlane, warto zwrócić uwagę na kilka ważnych czynników, które wpłyną na komfort mieszkańców i ostateczny wygląd projektu. Należą do nich przede wszystkim:
- jakość,
- wytrzymałość,
- bezpieczeństwo,
- właściwości termoizolacyjne,
- budżet,
- estetyka.
Tworzywa o niskiej jakości i wytrzymałości znacznie szybciej mogą ulec zniszczeniu lub nawet zagrozić stabilności całej konstrukcji. Niezwykle ważny jest zatem dobór takich budulców, które zapewnią bezpieczeństwo domu przez cały okres użytkowania. Warto również wybierać do budowy materiały, które są odporne na ogień i nie wydzielają substancji toksycznych dla środowiska.
Kolejnym istotnym aspektem podczas wyboru materiałów budowlanych są jego właściwości termoizolacyjne. Jeśli ten wskaźnik jest wysoki, mniejsza ilość energii zostanie zużyta do ocieplenia budynku, a tym samym zmniejszą się koszty eksploatacji. Ostatnie czynniki, o których musimy pamiętać, to nasz budżet oraz ostateczny wygląd, jaki chcemy uzyskać. Te elementy zależą jedynie od indywidualnych oczekiwań klientów i będą się różnić w zależności od ich potrzeb.
Z jakich materiałów buduje się domy?
Do najczęściej wybieranych materiałów budowlanych należą:
- ceramika tradycyjna i poryzowana,
- beton komórkowy,
- keramzytobeton,
- silikaty,
- drewno.
Do budowy ścian zewnętrznych domów jednorodzinnych zwykle stosuje się pustaki ceramiczne, które charakteryzują się dobrymi parametrami termoizolacyjnymi i zapewniają trwałość konstrukcji. Pustaki są w dodatku lżejsze niż cegły, dzięki czemu ich montaż jest prosty i szybki.
Drugim często wybieranym budulcem jest beton komórkowy – lekki materiał o wysokiej porowatości i o dobrej izolacji cieplnej. Ze względu na wysoką nasiąkliwość, surowiec ten nie sprawdzi się natomiast w wilgotnym klimacie. Ciekawym rozwiązaniem projektowym są również domy z keramzytobetonu, czyli pustaków zawierających kermazyt, wyjątkowo lekkich, o dobrej izolacji cieplnej i akustycznej. Minusem zastosowania tego materiału jest jednak skomplikowany sposób montażu, który wydłuża proces budowy.
Ekologiczne domy jednorodzinne
Dla miłośników ekologii, doskonałą alternatywą do budowy domu będą bloczki silikatowe – wytrzymałe na uszkodzenia mechaniczne, odporne na ogień i mróz oraz paroprzepuszczalne. W odróżnieniu od pozostałych materiałów, silikaty cechuje niska termoizolacyjność, zapewniają natomiast trwałość i bezpieczeństwo konstrukcji.
Wciąż popularne są także ekologiczne domy drewniane, które stawia się wyjątkowo szybko i tanio. Ich wyjątkową zaletą jest oryginalny wygląd, niemożliwy do uzyskania za pomocą innych materiałów. Ściany zbudowane z drewna nie mają jednak izolacji, muszą więc zostać dodatkowo zabezpieczone, np. wełną mineralną.
Jak wybudować wymarzony dom?
Znakomitym rozwiązaniem dla każdego, kto pragnie mieć realny wpływ na decyzje dotyczące wyglądu oraz struktury swojego przyszłego miejsca zamieszkania, jest projekt indywidualny domu. Wrocław i jego mieszkańcy mogą skorzystać z pomocy specjalistów ze Studia Architektury AJR, którzy doradzą, jaki materiał będzie najbardziej odpowiedni dla danej budowy oraz sprosta wymaganiom klienta.