Wybuduj własne 4 ściany – dom35m2!

domek

Myśląc o budowie domu, wielu z nas ma przed oczami wysokie koszty, kredyt, stos biurokracji do wypełnienia i szereg innych atrakcji. Jednak, czy musi to być aż takie skomplikowane? Jeśli marzysz o własnych czterech ścianach, które nie muszą być koniecznie zbyt mocno rozbudowane, przemyśl wybudowanie domu bez pozwolenia.

Czy budowa domu bez pozwolenia jest możliwa?

Jak najbardziej. Podstawowym warunkiem jest to, aby jego metraż nie przekroczył 35m2. Nie wydaje się to zbyt dużą powierzchnią, lecz jeśli masz niewielkie potrzeby i nie potrzebujesz ogromnego, wielopokojowego domu, istnieje duża szansa, że to rozwiązanie będzie dla Ciebie odpowiednie.

Budowa mini domów to świetne rozwiązanie dla wszystkich tych, którzy pragną własnych czterech ścian bez konieczności brania kredytu na resztę życia. Podstawowym warunkiem jest posiadanie działki, która dopuszcza zabudowę mieszkaniową jednorodzinną wraz z możliwością wykonania budynków gospodarczych lub obiektów letniskowych. Konieczne jest wykonanie dokumentacji projektowej i jej zgłoszenie do właściwego urzędu gminy. Cały koszt zamknie się w granicach 100 zł. Omijamy w ten sposób również koszty wynajęcia kierownika budowy.

Jak wygląda kosztorys domu na zgłoszenie?

Podstawowy kosztorys obejmuje jedynie budowę domu, bez kosztów wyposażenia wnętrza. Według szacunków może się on już zamknąć w kwocie ok. 60 000 zł. Niemożliwe?

 • Fundamenty: płyta betonowa i kanalizacja (10 000 zł)
 • Materiały do budowy ścian i wieniec dookoła budynku (11 000 zł)
 • Zbrojony strop betonowy (8 000 zł)
 • Dach:
  • Więźba dachowa (4 000 zł)
  • Ocieplenie watą szklaną (2 000 zł)
  • Blacha i rynny (6 000 zł)
 • Ocieplenie budynku (6 000 zł)
 • Okna (5 000 zł)
 • Regipsy (1500 zł)
 • Elektryka (6 000 zł)

Zbudowanie domu o tak małym metrażu może zająć maksymalnie kilka miesięcy, wiele zależy oczywiście od ilości osób wziętych do pomocy i tego, jak sprawnie będzie przebiegała praca. Pomysł budowy domu o metrażu nieprzekraczającym 35m2 jest odpowiedzią na nieproporcjonalny stosunek kosztów projektów budowlanych i wynajęcia ekipy, a ceny za same materiały.

projekt budowy domu

Domy bez pozwolenia zyskują na popularności

Idea budowy małych domów wywodzi się z USA, gdzie doszło do wielu kryzysów finansowych, w związku z czym ludzie zaczęli się zastanawiać, co zrobić, by budowa domu nie niosła za sobą tak ogromnych zobowiązań finansowych. Nie trzeba dodawać, że pomysł ten istnieje tam już od jakiegoś czasu, podczas gdy w Polsce jest dopiero na etapie początkowym. Pomysł ulega coraz większemu rozwojowi i nabiera popularności, wobec czego w niedługim czasie być może zobaczymy całe osiedla złożone z domków 35m2 z poddaszem.

Powracając do budowy domów bez pozwolenia, warto zapoznać się z niezbędnymi informacjami, dotyczące zarówno samej budowy, jak i przepisów prawnych, z którymi należy koniecznie się zapoznać przed jej rozpoczęciem. Korzystając z pomocy wykwalifikowanych fachowców, w krótkim czasie zbudujesz swój wymarzony dom, a przy tym znacznie zmniejszysz poniesione koszty, zwłaszcza w porównaniu z tradycyjną inwestycją.

Rate this post