Wykonując skrawanie CNC

Sterowanie numeryczne czyli obróbka CNC

Frezowanie i praca tokarki  – proces automatyczny

Frezarki do metalu to jedne z najpopularniejszych maszyn w zakładach przemysłowych. Liczba ofert związanych z pracą w miejscu, w który dokonuje się obróbki CNC idzie w całe tysiące. Projekty metalowych części oraz elementów wykonywane są uprzednio w oprogramowaniu komputerowym, np. w CAD, a następnie przenoszone są do systemu maszyny, która zajmuje się skrawaniem.

Sterowanie numeryczne – jak to wygląda?

Obróbka CNC jest jednym z najciekawszych zajęć. Polega ono na wykonaniu powtarzalnych elementów, które po dodaniu do pamięci programu są wycinane przez frezarkę z precyzją nawet do jednego milimetra. Dzięki frezarkom jest możliwe wycięcie dowolnego kawałka metalu laserem. Może to być forma okrągła, trójkątna, kwadratowa, w kształcie rombów itd. Może mieć zgrubienia, warstwa, wypustki, otwory, wklęsłości, ząbki, stopnie lub jakąkolwiek inną formę, która tylko przyjdzie na myśl projektantowi. Obróbka CNC odbywa się w 100% dzięki zautomatyzowanemu procesowi, jedynym zadaniem ze strony pracownika obsługującego maszynę jest przygotowanie projektu, a następnie włączenie maszyny, która może wykonywać elementy powtarzalnie, starając się zadbać o ich identyczny kształt oraz wygląd. Obróbka w maszynach CNC może odbywać się także w innych tworzywach niż metal – czasami używa się również drewna bądź tworzyw sztucznych, które są bardziej elastyczne i mają wyższe zdolności formowania się. Przed wystartowaniem procesu frezowania laserem istotne jest to, aby pod laser CNC podstawione zostały odpowiednie narzędzia w odpowiedni sposób – w tym miejscu pracownicy muszą zadbać o precyzję, aby zaprogramowany system mógł bez przeszkód wykonać swoje zadanie. Część maszyn wykonujących obróbkę CNC może być wyposażonych poza laserem także w wiertarkę, która potrafi wykonywać dowolne dziury – o różnej głębokości, szerokości i kształcie.

Sterownaie numeryczne czyli frezarka CNC

Typowa frezarka sterowania numerycznie to wysoki koszt, która nierzadko przekracza kwotę nawet 140 000 tysięcy złotych. Na rynku znaleźć możemy oczywiście również sprzęt za niższe pieniądze, jednakże różnica w koszcie zwiastuje najczęściej skromniejsze możliwości. Podstawową frezarkę z wiertarkę możemy nabyć za około 35 – 40 tys. PLN. Aby ją obsługiwać wystarczy tylko przejść krótki szkolenie z zakresu obsługi maszyny oraz posiadać komputer wyposażony w oprogramowanie współpracujące z CNC. Według ekspertów możliwa jest również samodzielna nauka, jednak nauka praktyczna daje o wiele szybsze zrozumienie funkcjonowania obrabiarki. Jeśli potrzebujecie poznać proces CNC szczegółowo zachęcamy do zgłębienia tego tutaj: http://www.prodmetsc.pl

Obróbka skrawaniem CNC – czy to jest proste?

Jeszcze raz przypominamy o tym, iż bardzo istotnym elementem startowania procesu CNC jest prawidłowe ustawienie narzędzi przez operatorami obrabiarki, nie tylko dlatego że jest to istotne dla skrawania, ale także dlatego, że złe ustawienie (np. szybkość frezowania, głębokość cięcia, etc.) mogłyby stanowić zagrożenie dla zdrowia operatora oraz osób znajdujących się w pobliżu, a także mogłoby przyczynić się do obniżenia się kondycji fizycznej maszyny. CNC jest pracą, która polega na sterowaniu komputerowym maszynami, jednakże nawet jeśli fizycznie nie zajmujemy się operowaniem, musimy pamiętać o tym, aby zawsze dwukrotnie sprawdzić kolejne kroki frezowania lub działania tokarki, zanim rozpoczniemy pracę.

Rate this post