Zalety gotowych projeków domu

gotowe projekty domów

Kiedy kupimy już działkę pod zabudowę, trzeba zająć się projektem naszego wymarzonego domu.

Każdemu zależy na czym innym, ale wszystkich łączy jedno — dom, ma być dopasowany do potrzeb mieszkańców. By osiągnąć ten cel, jedni udają się do architekta, by zaprojektował dom zgodnie z ich wytycznymi, a inni wybierają to, co najbardziej im odpowiada z gotowych projektów, które można kupić za opłatą.

Gotowy projekt domu — czym właściwie jest?

Na stronach większości studiów architektonicznych można znaleźć liczne projekty. Zazwyczaj dołączona jest do nich zgoda na różne, zazwyczaj dość szczegółowo określone zmiany. Najczęściej należą do nich takie ingerencje jak: przesunięcie ścianki działowej, zmiana lokalizacji okna czy odbicie lustrzane projektu.

Warto jednak pamiętać, że projekt domu przewiduje także materiały, z jakich będzie wykonywany budynek, co pozwala na oszacowanie kosztów. Od projektu będzie więc zależał także koszt budowy, dlatego warto wcześniej sprawdzić, czy jesteśmy w stanie zapłacić za wybudowanie naszego wymarzonego gniazdka.

Ważną częścią projektu jest także zagospodarowanie terenu. Dlatego marto najpierw kupić działkę, bo to do niej będzie ostatecznie dopasowany projekt, nie każdy plan przewiduje przykładowo wzniesienia, czy tereny o dużej aktywności wiatrowej.

Każda działka ma też określone warunki zabudowy, z którymi warto się wcześniej zapoznać. To właśnie one będą nam dyktowały rodzaj zabudowy, więc warto je dokładnie przejrzeć jeszcze przed zakupieniem projektu.

Indywidualny czy gotowy projekt domu?

Chociaż wielu z nas, ma swoje pomysły co do wyglądu wymarzonego domu, trzeba wiedzieć, że indywidualne projekty domów mogą być o wiele droższe, niż te gotowe. W skrajnych przypadkach różnica może wynieść nawet do 50%. A przecież na rynku jest ogrom gotowych projektów, które można dostosować zarówno do działki, jak i swoich potrzeb oraz upodobań.

Każdy może znaleźć coś dla siebie, jeśli jasno określi swoje cele. Dodatkowo, plany domów można dostosowywać, by spełniały nasze oczekiwania. Niestety projekty indywidualne mają nie tylko wyższą cenę, ale także ich przygotowanie zajmuje duło  więcej czasu — projekt gotowy jest dostępny praktycznie od ręki.

Gotowce mają także tę zaletę, że jeśli coś nam się spodoba, możemy od razu obejrzeć rzuty wnętrza, wymiary działki czy wysokość budynku. Pozwala to na podjęcie decyzji, czy wybrana propozycja nam odpowiada, czy szukamy czegoś więcej. Co ważne, w przypadku projektów indywidualnych, poprawki potrafią zająć czasami kilkanaście dni, a zazwyczaj na takie rzeczy czekamy z niecierpliwością. Projekty gotowe, dają nam możliwość wybierania spośród wielu opcji.

Wśród zalet gotowych projektów wyróżnia się także mniejsze ryzyko ewentualnych problemów. Takie projekty zazwyczaj były już wykonywane i ewentualne mankamenty w projekcie zostały naprawione. Do tego, wbrew pozorom, wykonywane są one z dużo większą dbałością o detale i szczegóły niż projekty indywidualne. Dokumenty gotowych projektów są aktualizowane co jakiś czas i poprawia się występujące w nich błędy, co powoduje, że często doprowadzone są one do perfekcji.

Bardzo często, gotowe projekty domów posiadają także swoje wizualizacje. Pozwala to na lepsze zapoznanie się z wizją architekta i zadecydowanie czy spełnia ona nasze oczekiwania, czy wolimy poszukać czegoś innego, co będzie bardziej odpowiadało naszym potrzebom.

Do tego gotowy projekt to także rzuty  przekroje, które pozwalają między innymi oszacować koszt i ilość potrzebnych materiałów oraz przewidywany czas budowy. Coraz częściej okazuje się, że domy projektowane indywidualnie, są mniej funkcjonalne, niż te zaprojektowane do sprzedaży jako gotowe.

projekty domów

Kiedy zdecydować się na gotowy projekt domu?

Przede wszystkim, takie projekty docenią osoby, które nie mają własnego pomysłu. Przeglądanie gotowych projektów domów pomoże nam zdecydować, w jakim kierunku chcemy iść, a także zwróci uwagę na to, co jest dla nas istotne.

Wtedy można zawęzić nasze poszukiwania i bardzo szybko okaże się, że nasz idealny dom już istnieje. Gotowe projekty mają też to do siebie, że są tanie i od razu można przewidzieć przybliżone koszty budowy, co z pewnością będzie istotne dla osób, które chcą wziąć kredyt.

Rate this post