Pianka poliuretanowa (zwana również pianką PUR) jest jednym z najbardziej skutecznych materiałów, który stosuje się podczas ocieplania budynku. Tworzywo to cechuje się twardością i elastycznością. Ma ona szczególnie dobre parametry. Pianka zapewnia odpowiednią izolację termiczną, niezależnie od pory roku. Upały lub mrozy nie będą aż tak dokuczliwe, jeśli zdecydujemy się na zastosowanie pianki poliuretanowej.
Dzięki ociepleniu pianką możemy sporo zaoszczędzić. Izolacja natryskowa, jaką jest pianka PUR, może zapewnić nam nawet oszczędzanie do 50% opłat, jakie ponosimy w zakresie ogrzewania domu.
Skład pianki PUR
Mówiąc o zaletach izolacji tego typu, warto wspomnieć o jej składzie. Pianka poliuretanowa jest pozyskiwana z dwóch składników. Pierwszym z nich zawiera katalizator, środek powierzchniowo czynny, alkohole wyższego rzędu oraz gaz, którego rolą jest spienianie porów i zamykanie ich. Drugi składnik to mieszanka izocyjanianów.
Szerokie zastosowanie
Izolację natryskową można zastosować praktycznie w przypadku każdego budynku. Niezależnie od tego, czy jest on budowany w danym momencie, czy ma już kilkanaście lat. Pianka poliuretanowa jest często wykorzystywana przy modernizacji budynków. Piankę PUR nakłada się metodą natryskową, co czyni ją izolacją natryskową.
Ten sposób ocieplania pianką oferują specjaliści. Korzystając z ich usług mamy pewność, że pianka będzie pełnić swoją funkcję przez wiele lat. Fachowcy posiadają odpowiedni sprzęt, który ułatwia rozprowadzanie pianki we właściwy sposób.
Miejsca, w których pianka PUR znajduje swoje zastosowanie, to przede wszystkim budynki mieszkalne. Piankę poliuretanową można stosować na poddaszu, w fundamentach, w dachach oraz na każdej ścianie. Izolacja natryskowa sprawdza się również w przypadku domów szkieletowych.
Zalety, jakimi cechuje się ocieplanie pianką pozwalają na wykorzystanie jej również w budynkach magazynów, hal stalowych, chłodni czy przechowalni żywności.
Uniwersalność izolacji natryskowej
Stosowanie pianki PUR ma szereg innych zalet. Przede wszystkim, budując lub remontując dom, można nałożyć piankę praktycznie na każdy materiał. Izolacja natryskowa świetnie sprawdza się w przypadku betonu, drewna, folii czy nawet stali. Oznacza to, iż jest ona w dużym stopniu uniwersalna.
Budując dom nie musimy ograniczać się do konkretnego materiału tylko po to, by móc nałożyć piankę. Izolacja natryskowa tego typu jest bardzo lekka. Stosując ją, możemy mieć pewność, że nie obciążymy budynku w żaden sposób. Niezależnie od wielkości budynku oraz od liczby pięter, pianka nie będzie stanowić dodatkowego obciążenia.
Funkcjonalna pianka poliuretanowa pełni rolę ocieplenia oraz skutecznej izolacji termicznej.
Pianka poliuretanowa może być stosowana do pomieszczeń, w których należy zachować odpowiedni poziom głośności. Pianka PUR gwarantuje świetną akustykę dzięki swoim właściwościom.
Kolejną ważną cechą pianki poliuretanowej jest możliwość zaaplikowania jej praktycznie we wszystkich miejscach, włączając trudno dostępne miejsca. Pianką można zapełnić wszystkie dziury i szczeliny, co gwarantuje komfort mieszkańcom/ użytkownikom danego budynku.
Łatwa aplikacja pianki przekłada się na szybkość wykonania ocieplenia. Nakładanie pianki jest bardzo proste i odbywa się w krótkim czasie. W przypadku budynku o standardowej wielkości, prace związanie z ociepleniem pianką, mogą trwać jeden dzień. Szybkie wykonanie izolacji pomaga przejść dalej w procesie budowy.