Zastosowanie przekładni w przemyśle

Dynamiczny rozwój przemysłu w naszym kraju przekłada się w dużej mierze na wzrost zapotrzebowania na specjalistyczne maszyny oraz mechanizmy. Oferta producentów i dystrybutorów poszerzana jest cały czas o nowe pozycje i innowacyjne technologie, co ma na celu zwiększenie produkcji, bezpieczeństwa pracowników czy przełożyć się na lepszą wydajność.

Jednym z mechanizmów, który powszechnie wykorzystywany jest m.in. w przemyśle metalurgicznym, są przekładnie. Jest to rozwiązanie znane od setek lat, ale obecnie produkowane przekładnie znacznie różnią się swoich poprzedników – zastosowanie nowych materiałów i systemów przekłada się na coraz częstsze stosowanie ich w wielu gałęziach przemysłu. Jak działają przekładnie? Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, a to za sprawą ich różnorodności. Na rynku znajdziemy różne rodzaje, które znacznie różnią się od siebie pod kątem mechaniki.
Wpis powstał przy współpracy z firmą Techema – dystrybutorem przekładni niemieckiego producenta Eisenbeiss. Zapraszamy na stronę przedsiębiorstwa: http://przekladnie-dla-metalurgii.pl.

Przekładnie pasowe dla rolników

Jednym z najczęściej wykorzystywanych rodzajów tego mechanizmu są przekładnie pasowe. Takie rozwiązanie znalazło szerokie zastosowanie w rolnictwie, a dokładnie w maszynach rolniczych, takich jak młockarnie. Ich główny celem jest przeniesienie napędu na dalsze odległości. W przeszłości przekładnie pasowe były również wykorzystywane w napędzie zbiorowym, a obecnie coraz chętniej stosuje się je w różnego rodzaju maszynach, m.in. wentylatorach i prądnicach samochodowych.

Przekładnie planetarne - Techema

Przekładnie łańcuchowe, czyli w prostocie siła

Niewiele osób zdaje sobie sprawę z faktu, iż nawet w prostych rowerach wykorzystywany jest mechanizm przekładni. Układ napędowy rowerów i motorów opiera się na mechanizmie przekładni łańcuchowej, a jego głównym zadaniem jest przeniesienie napędu. Przekładnie łańcuchowe znajdują się także w dźwignikach – jak widać, przekładnie towarzyszą nam również w codziennym życiu i przyczyniają się do ułatwienia jego wielu aspektów.

Przekładnie zębate w przemyśle

Dużą grupą przekładni działających na tej samej podstawie są przekładnie zębate. Ich głównym celem jest przekazanie napędu ze źródła napędzającego do zespołu napędzanego danego układu. Do uzyskania takiego efektu wykorzystywane są specjalne koła zębate. Tego typu mechanizmy znane były już w starożytności i od tego czasu są staje doskonalone. Obecnie przekładnie zębate wykorzystywane są głównie w przemyśle, również metalurgicznym.

Rate this post

Post your comments

Your email address will not be published. Required fields are marked *