Kiedy należy zdecydować się na pełną księgowość?

rozliczanie

Z racji tego, że coraz więcej osób decyduje się na prowadzenie własnej działalności gospodarczej, warto wyjaśnić czym jest pełna księgowość i kiedy należy ją prowadzić. Niestety, wielu przedsiębiorców zaniedbuje kwestię ksiąg rachunkowych, prowadząc firmę na własnych zasadach, które nie do końca są zgodne z obowiązującym prawem.

W niektórych przypadkach prowadzenie jedynie księgi przychodów i rozchodów nie jest wystarczające dla naszego przedsiębiorstwa, więc konieczne jest wprowadzenie innego systemu ewidencyjnego. Samodzielne prowadzenie ksiąg rachunkowych, określanych inaczej pełną księgowością, jest skomplikowane dla większości początkujących przedsiębiorców. Rozliczenia sprawiają również wiele problemów doświadczonym osobom, które decydują się na skorzystanie z usług profesjonalistów.

Czym jest pełna księgowość i co obejmuje?

Przedsiębiorcy dążą do tego, aby prowadzić uproszczoną księgowość, czyli jedynie książki przychodów i rozchodów oraz karty podatkowej (lub ryczałtu). Niestety, w niektórych przypadkach są zobowiązani do prowadzenia pełnej księgowości, związanej z dodatkowym ewidencjonowaniem kosztów i własności firmy. Przepisy prawa rachunkowego zmuszają ich do tego, aby podjąć odpowiednie kroki, aby księgi rachunkowe firmy były prowadzone w sposób poprawny i zgodny z prawdą. To jedyny sposób, aby uniknąć dużych kar finansowych.

Prowadzenie własnej działalności to obowiązek przedsiębiorców do ewidencjonowania zdarzeń gospodarczych. Można to jedynie osiągnąć poprzez skrupulatną księgowość, która wykaże kompletny obraz stanu finansowego działalności. Jednocześnie księgi rachunkowe jasno wskazują na to, w jakiej kondycji jest firma – majątek firmy, koszty jej prowadzenia, przychody. Co ciekawe – dostęp do danych mają zarówno udziałowcy, jak i organy państwowe.

Na rzecz pełnej księgowości składa się m.in.:

 • prowadzenie dziennika, w którym zapisywane są chronologiczne dane o prowadzonych transakcjach,
 • konieczność zapisywania danych o zdarzeniach w księdze głównej,
 • posiadanie tzw. ksiąg pomocniczych, gdzie wypisuje szczegółowo zapisy kont kont księgi głównej,
 • zestawienie obrotów i sald księgi głównej oraz sald ksiąg pomocniczych,
 • wykazanie wszelkich aktyw i pasyw, do których doszło w momencie prowadzenia przez niego firmy.

Warto przy tym pamiętać, że księgi mogą być prowadzone w systemie elektronicznym, a następnie właściciel firmy musi je przechowywać przez 5 lat. Z racji tego, że przedsiębiorcy muszą dbać o poprawność danych zamieszczanych w księgach rachunkowych, często korzystają z pomocy profesjonalnej firmy, zajmującej się prowadzeniem pełnej księgowości.

księgowość

Który przedsiębiorca powinien zdecydować się na pełną księgowość?

Jeśli prowadzimy jednoosobową działalność gospodarczą pełna księgowość nas nie dotyczy. Do pełnego wykazu wszystkich działań firmy zobowiązane są przede wszystkim:

 • spółki handlowe
 • jednostki działające w obrębie prawa bankowego i w obrocie papierów wartościowych
 • firmy prowadzące fundusze inwestycyjne
 • firmy realizujące działalność ubezpieczeniową
 • samorządy – gminy, powiaty i województwa
 • osoby prowadzące działalność gospodarczą za granicą
 • przedsiębiorcy posiadający główne źródło utrzymania jako dotacje 

Przed rozpoczęciem działalności warto wobec tego zorientować się, w jaki sposób powinna być prowadzona księgowość i odpowiednio wcześniej zwrócić się do firmy outsourcingowej.

Pomoc profesjonalnego biura rachunkowego w obsłudze księgowej

Prowadzenie pełnej księgowości firmy jest niezwykle skomplikowane, dlatego coraz więcej przedsiębiorców decyduje się na zlecenie tej pracy zewnętrznym firmom rachunkowym. W ten sposób zyskują pewność, że ich sprawy są skrupulatnie rozliczane i ewidencjonowane w poprawny sposób. Jednocześnie nie muszą zajmować się pozyskiwaniem wszystkich danych, a jedynie poczekać na rezultat.

Profesjonalne biuro rachunkowe zajmujące się pełną księgowością z pewnością zadba o to, aby księgi naszej firmy były zgodne z prawdą, a jednocześnie pomoże w wyjaśnieniu wszelkich nieścisłości. Dzięki temu przedsiębiorca może spać spokojnie z myślą, że o finanse jego firmy dbają profesjonaliści.

Usługi księgowe dla firm wyspecjalizowanego biura rachunkowe to także niezwykle opłacalne rozwiązanie – zarówno dla małych, jak i dużych przedsiębiorstw. Wszystko jest rozliczane cyklicznie, a koszty rozliczeń można dodać do wydatków.

Rate this post