Użytkowanie klimatyzacji – zobacz w jaki sposób konserwować sprzęt

serwis klimatyzacji Myślenice

Najważniejszym zadaniem konserwacji, która zapewnia wydajność klimatyzatora jest rutynowa wymiana lub wyczyszczenie swojego filtra. Zatkane filtry blokują przepływa powietrza podobnie jak brud, obniżają znacząco normalną sprawność systemu. Normalny przepływu powietrza, kiedy jest pozatykany, sprawia, że powietrze, które omija filtr może prowadzić bezpośrednio do zanieczyszczenia parownika i upośledzić zdolność absorpcji cewki ciepła. Wymianą brudnego, zapchanego filtru na czysty można obniżyć zużycie energii klimatyzatora od 5% do 15%.

Przyjrzyj się bliżej filtrom klimatyzatora

Na centralnym klimatyzatorze, filtry są na ogół zlokalizowane gdzieś na długości przewodu powrotnego. Typowe lokalizacje filtrów są w ścianach, sufitach, piecach, lub w samym klimatyzatorze. Klimatyzatory pokojowe mają filtry zamontowane w „grillu”, który jest skierowany do pokoju.

Niektóre rodzaje filtrów są wielokrotnego użytku; inne muszą być wymienione. Są one dostępne w różnych typach oraz poziomie efektywności. Oczyść lub wymień filtry twojego systemu klimatyzacji co miesiąc lub dwa w sezonie chłodzenia. Filtry mogą wymagać częstszej uwagi użytkownika, aby sprawdzić czy klimatyzator jest w ciągłej eksploatacji, poddawany jest dużemu zapyleniu, np. kiedy posiadasz futerkowe zwierzęta w domu.

Jakie elementy klimatyzatora należy oczyścić?

Cewki parownika klimatyzatora i cewki skraplacza zbierają brud po miesiącach i latach ciężkiej służby, zwłaszcza w terenach wyjątkowo gorących. Czysty filtr zapobiega przed szybkim zabrudzeniem parownika. Z czasem jednak, cewki parownika będą nadal zbierać brud. To zwiększa zanieczyszczenie powietrza i izoluje cewki, zmniejsza również zdolność do absorbowania ciepła. Aby uniknąć tego problemu, należy sprawdzić co roku cewki parownika i oczyścić je w razie potrzeby.

Na zewnątrz cewki skraplacz może stać się bardzo brudny, jeśli na zewnątrz środowisko jest zakurzone lub w przypadku liści w pobliżu urządzenia klimatyzującego. Można łatwo sprawdzić i zauważyć, że na skraplaczu gromadzi się brud (na wirnikach).

serwis klimatyzacji Myślenice

Należy zminimalizować brud i zanieczyszczenia w pobliżu skraplacza. Twoje otwory suszarki, liście spadające z drzew i ścinki z kosiarki są potencjalnym źródłem zanieczyszczenia i brudu. Czyszczenie obszaru wokół cewki, usuwa wszystkie zanieczyszczenia, warto przycinać liście co najmniej o 0,6 metra – pozwoli to na odpowiedni przepływ powietrza wokół chłodnicy.

Aluminiowe lamele na parowniku i cewce skraplacza są łatwo gięte i mogą blokować przepływ powietrza przez wężownicę. W hurtowniach klimatyzacyjnych sprzedają narzędzia podobnych do grzebienia, które wygną lamele z powrotem do ich pierwotnego, zakładanego kształtu.

Ostrożnie z ustawieniem termostatu!

Pamiętaj o tym, aby nie przesadzić z mocą klimatyzatora, zbyt niskie temperatury mogą być bowiem szkodliwe dla Twojego zdrowia, znaczne obniżenie temperatura, co stwarza wysokie amplitudy temperatur może być wyjątkowo niekorzystne, zwłaszcza jeśli często zmieniasz swoje położenie między miejscami o różnej temperaturze. Klimatyzator lepiej używać rozsądnie – temperatura niższa o 3-4 stopnie niż na zewnątrz to już sukces.

Profesjonalny serwis klimatyzacji we Wrocławiu pozwala zapewnić sobie jej przedłużone działanie – z firmą OZElider jest to możliwe przy wsparciu rzetelnej, doskonale przygotowanej ekipy – zachęcamy do zapoznania się z ofertą usług serwisowych firmy, dostępną na

Rate this post