Kiedy powinniśmy rozważyć wycinkę krzewów?

wycinka krzewów

Krzewy są to rośliny posiadające bogate rozgałęzienie, jednak nie mają one korony ani pnia. Dlatego uzyskanie pozwolenia na ich wycięcie może wydawać się łatwiejsze. Nic bardziej mylnego. Zgodnie z nowymi zasadami dotyczącymi wycinki drzew i krzewów, już nie trzeba mieć pozwolenia na wycinanie, nie tylko krzewów owocowych, ale także ozdobnych. Wycinka krzewów może mieć różne podstawy. Jeżeli właśnie zakupiliśmy działkę, na której znajduje się dość sporo krzewów, musimy dokładnie zastanowić się nad ich wycięciem. Musimy także rozpoznać je wszystkie, żeby wiedzieć, czy są to krzewy owocowe, ozdobne czy inne. Ważny w takim przypadku jest stan owych krzewów, ponieważ jeżeli dany krzew jest uschnięty, zgniły czy po prostu zniszczony – możemy wyciąć go od razu, bez konieczności jakiejkolwiek zgody. Krzew, który zagraża naszej glebie, a co za tym idzie – innym roślinom – musi zostać bezwzględnie usunięty.

Wycinka krzewów – jak powinna przebiegać?

Jeżeli nie jesteśmy pewni, co do tego czy możemy sami wyciąć drzewo, zawsze możemy wystosować odpowiednie pismo do odpowiedniego organu administracyjnego. Zawsze lepiej wiedzieć wszystko, pomimo tego, że na odpowiedź z urzędu często trzeba długo czekać. Jednak warto poczekać dłużej niż popaść w konflikt z prawem.

Kiedy konieczne jest pozwolenie na wycinkę krzewów?

W momencie, gdy mamy do czynienia z trudną sytuacją, która grozi naszej glebie lub posiadłości, musimy posiadać pozwolenie na wycinkę krzewów, jeżeli nie znajdują się one na naszej działce. Gdy mamy działkę, a na niej posadzone liczne krzewy rośliny oraz niewielkie poletko z warzywami i owocami, trzeba zrobić wszystko, aby o nie dbać oraz usuwać wszelakie przeszkody. Taką przeszkodą może być groźny krzew lub krzewy rosnące zaraz obok naszych roślin. Mianem groźnych krzewów można określić krzewy, które są już bardzo stare, zgniłe lub uschnięte, ewentualnie zatrute lub schorowane. Owe krzewy mogą znacznie wpłynąć na stan naszych roślin. Zatruta gleba jest jednym z powodów, dla których możemy zabrać się do pisania wniosku o pozwolenie wycięcia krzewów spoza naszej działki. 

Kto może wyciąć krzew?

Każdy, kto posiada własną działkę i ma niej krzewy, które należałoby wyciąć – może to zrobić bez obaw, jeśli krzewy te są owocowe czy też ozdobne. Krzewy, które są chore, zatrute czy stare można wyciąć nie zważając, co to są za krzewy. W momencie, gdy przeszkadzają nam krzewy rosnące nieopodal naszej posesji, nie zawsze będziemy mogli się ich pozbyć. O tym zawsze decyduje urzędnik, więc nie mamy na to żadnego wpływu. Gdy chcemy zagospodarować przestrzeń na działce która zakupiliśmy i która służyć będzie dobru publicznemu i społeczności, na takiej samej zasadzie możemy powycinać przeszkadzające nam krzewy. W momencie gdy są one pod ochroną, będą musiały ostać na danej posesji pomimo wszystko. Trzeba przestrzegać zasad, żeby nie mieć problemów z prawem. Krzewy są ‘’małymi drzewkami’’, jednak są one ważne dla przyrody. Warto korzystać z pomocy specjalistów, wówczas to oni zajmują się wycinką krzewów, a my nie musimy się o nic martwić.

Rate this post