Co warto wiedzieć zakładając stronę internetową?

Ważne pojęcia

Tworząc stronę internetową, musimy znać wszystkie pojęcia, które związane są z tym procesem. Poniżej mamy do czynienia z podstawowymi pojęciami, które przydają się osobom początkującym. Musimy posiada odpowiednią wiedzę, która umożliwi nam korzystanie ze wszystkich narzędzi w pełni. Dlatego też tworzeniem i pozycjonowaniem stron internetowych zajmują się specjaliści. Jest wiele terminów, które nie są znane początkującym lub osobom, które na co dzień nie zajmują się tworzeniem stron internetowych.

Miesięczny transfer limitu danych

Transfer danych, jaki ma nasza strona, zawsze ma swój miesięczny limit. Jednak dużo zależy od tego, jakiego typu jest ta strona, czy ma dużą liczbę wyświetleń oraz czy posiada ilustracje, pliki multimedialne i inne. Transfer danych rośnie przy każdym wejściu oraz pobraniu jednego z plików. Duże znaczenie ma także to, jaki rodzaj hostingu wybierzemy. Przy dokonywaniu wyboru musimy pamiętać o tym, by limit miesięczny nie został przekroczony – w takim przypadku bowiem możemy zostać ukarani, najczęściej grzywną. Dlatego tez przed stworzeniem strony internetowej, musimy wybrać odpowiedni hosting, zwłaszcza, jeżeli chcemy stworzyć kilka stron, za które będzie odpowiedzialny jeden serwer.

Domena, subdomena i podstrona

Domeną określamy nazwę danej strony internetowej. Można powiedzieć więc, że nazwa strony typu www.strona.pl jest domeną. Ważny jest przedrostek WWW, nazwa strony/firmy oraz końcówka nazwy. Końcówki takie dzielą się na międzynarodowe (net, com), polskie (pl) czy europejskie (eu). Jeżeli mamy już domenę, możemy stworzyć subdomeny do danych działów naszej strony. Subdomena może odnosić się do różnych miejsc, które znajdują się na stronie. Jest to nazwa strony, odnosząca się do konkretnego działu, zawierająca ten sam człon co domena, z małym dodatkiem, którym jest nazwa danego działu czy części strony. Na przykład – www.forum.strona.pl, www.poczta.strona.pl, czy inna nazwa – są to subdomeny. Natomiast podstrony występują po nazwie strony i po znaku ‘’/’’. Czyli – www.strona.pl/zakupy. Jest to przykład podstrony.

Liczba aliasów, subdomen i kont na serwerze

Aliasy to inaczej konta e-mailowe. Może być ich wiele ze względu na ilość działów, podstron czy subdomen. Każdy alias odnosi się do określonej subdomeny, na przykład – poczta@strona.pl czy forum@strona.pl – są adresami pocztowymi odnoszącymi się do danej części strony. Dzięki tej możliwości kontakt z firmą jest znacznie ułatwiony. Subdomen zazwyczaj jest tyle, ile strona ma podziałów. Stanowią one duże ułatwienie w znajdywaniu interesującego nas materiału na danej stornie w konkretnym dziale. Dzięki użyciu subdomeny możemy znaleźć się od razu w tej konkretnej części strony. Wszystkie te elementy są ważne przy tworzeniu strony internetowej – dzięki nim bowiem możliwe jest właściwe posegregowanie subdomen i kont, tak by ułatwić pracę sobie i potencjalnym klientom.

Rate this post