Negatywne skutki alkoholu na nasz organizm odczuł każdy, kto choć raz przesadził z nim na imprezie. Następny dzień jest zawsze walką o przetrwanie. Pojawiają się wymioty, zawroty głowy, przewlekłe zmęczenie i wyrzuty sumienia, że tak łatwo daliśmy się ponieść. Wmawiamy sobie, że był to ostatni raz, ale tak naprawdę już po kilku dniach zapominamy, że cokolwiek nam dolegało.
W niektórych przypadkach sprawy mogą potoczyć się gorzej, ponieważ ludzie rzadko kiedy zdają sobie sprawę, jak duży wpływ na nasz organizm ma alkohol.
Reakcja organizmu na alkohol
Powyżej wspomniane objawy należą do tej lżejszej kategorii, w której po kilku dniach już wszystko mija. Można do niej zaliczyć również:
- Pogorszenie koncentracji
- Spowolnione reakcje ruchowa
- Zaburzenia Równowagi
- Drażliwość
- Skłonność do agresji
- Wzrost ciśnienia i tętna
- Problemy z mówieniem
- Brak samokontroli
To jednak nie jedyne objawy, które mogą wystąpić po alkoholu. Wiadomo, że zbyt duża ilość i częstotliwość picia może prowadzić do śmierci, ale jeszcze przed tym występuje tzw. zatrucie alkoholowe.
Czym jest zatrucie alkoholowe?
Nie można go mylić z poimprezowym kacem. Jest to dużo większa dolegliwość, która może się skończyć wizytą w szpitalu.
Zatrucie alkoholowe to nic innego jak stan zatrucia organizmu nadmiarem spożytego alkoholu. Stopień zatrucia u każdego może być inny, ponieważ wszystko zależy od wieku, płci, masy ciała czy tolerancji na alkohol. Jednak takimi najczęstszymi objawami zatrucia są:
- Nadpobudliwość i agresja
- Osłabienie czy omdlenia
- Zaburzenia świadomości
- Dreszcze
- Brak kontroli nad fizjologią
- Wychłodzenie
- Problemy z oddychaniem
- Zaburzenia układu krwionośnego
Powyższe objawy utrzymują się zazwyczaj dłużej niż dzień i w najgorszym wypadku mogą prowadzić do śpiączki lub śmierci.
Jak poradzić sobie z zatruciem?
W przypadku powyższych i długo utrzymujących się objawów należy czym prędzej udać się do szpitala. Tam pielęgniarki podadzą odpowiednie lekarstwa i kroplówki, które przede wszystkim pozwolą uzupełnić elektrolity i glukozę we krwi.
Jeśli jednak w wyniku zatrucia dojdzie do spadku ciśnienia, zaburzenia oddychania czy rytmu serca, wówczas po wezwaniu pogotowia należy ułożyć osobę zatrutą w pozycji bocznej bezpiecznej, co pomoże jej złapać oddech i nie zadławić się w wypadku wystąpienia wymiotów.
Natomiast gdy chodzi o powrót do formy, to najlepiej przez jakiś czas jeść lekkostrawne posiłki i pić dużo wody, co pozwoli odpowiednio zregenerować układ trawienny organizmu.
Problem z alkoholem
Warto jeszcze raz podkreślić, że zatrucia alkoholowe to nie kac. Nie pojawia się po jednorazowym przesadzeniu z alkoholem. Pojawia się, gdy organizm nie jest w stanie poradzić sobie z procentem, a dzieje się tak, gdy notorycznie wlewamy w siebie jego duże ilości.
Może to świadczyć o problemie z alkoholem lub nawet z uzależnieniem. Aby więc nie dopuścić do częstych zatruć, które z biegiem czasu mogą pozbawić życia, warto zgłosić się jak najszybciej na terapię.
Nie zawsze wiąże się ona z odwykiem. Czasem rozmowa ze specjalistą pozwala jedynie wykluczyć obecność uzależnienia, co jest dobrym rozwiązaniem.
Podjęcie terapii w wypadku problemów z zatruciami może mieć znaczącą rolę. Im szybciej uświadomimy sobie nasz problem, tym większą mamy szansę, by z niego wyjść i nie stracić zdrowia.
Ponadto wiele ośrodków oferuje rozmowy ze specjalistami, które nie zawsze kończą się terapią uzależnień. Ośrodek odwykowy w Łodzi pomaga wszystkim, którzy mają jakiekolwiek problemy z alkoholem. Warto więc szukać takich miejsc, ponieważ dzięki nim wiele ludzi ma szansę na życie w trzeźwości.