Wypożyczanie samochodów upowszechnia się coraz wyraźniej. Firmy zajmujące się wypożyczaniem aut powstają jak grzyby po deszczu przede wszystkim w dużych miastach. Powodem tego jest odpowiedź na potrzeby rynku, a tymi jest właśnie potrzeba poruszania się dobrze przygotowanym oraz dobrze wyposażonym pojazdem po obcym sobie mieście, np. w celach biznesowych. Wypożyczalnie aut skoncentrowane są zatem na świadczeniu swych usług głównie osobom, które poruszają się po obcym sobie mieście, muszą zatem być świadome, że spotkają się z różnymi wymaganiami ze strony klientów.
Jakie samochody znajdziemy w wypożyczalni?
Niektórzy z nich preferują samochody małe, takie które zmieszczą się wszędzie, będą mało palić, a przy tym wyposażone będą w akcesoria ułatwiające wygodną drogę. Inni preferują rozłożyste sedany, z dużym bagażnikiem i większym silnikiem, które suną wprzód za sprawą ponad 200 konnego silnika. Istnieją też tacy, którzy korzystają z wypożyczalni w celach czysto biznesowych – jak np. firmy budowlane, które przemieszczają się z miejsca na miejsca – idąc za kolejnymi budowami. Tego rodzaju podmioty najczęściej potrzebują aut dostawczych, które pomogą im np. w przewiezieniu towarów lub w przewozie pracowników w miejsca noclegu do miejsca pracy.
Ile kosztuje hatchback, sedan premium a ile auto dostawcze?
Firmy oferujące wynajem aut muszą zatem nieustannie sprawdzać rynek aby wiedzieć jakie są potrzeby. Ich spełnienie to podstawa dobrego funkcjonowania. Pierwszą potrzebą – jak wspomnieliśmy – są zróżnicowane pojazdy, drugą jest zróżnicowane wyposażenie, trzecią potrzebą są zróżnicowane oraz atrakcyjne ceny. Właśnie ten trzeci element często decyduje o tym, czy nasza wypożyczalnia poradzi sobie z własną egzystencją oraz czy będzie po prostu konkurencyjna. Wypożyczalnia musi zróżnicować ceny uwzględniając rodzaj samochodu – jego wielkość, gabaryty, wagę, spalanie, wyposażenie czy możliwości. Małe modele są tańsze, średnie droższe, największe i najlepiej wyposażone – najdroższe.
To fakt oczywisty i nie ma potrzeby aby z nim dyskutować. Odmienne ceny mogą dodatkowo posiadać samochody dostawcze. Ich większe ceny wywodzą się przede wszystkim z większego kosztu zakupu takich samochodów. Mały hatchback będzie kosztować około 50-60 tysięcy, zaś auto dostawcze nawet 2,5 raza tyle. Średni koszt wynajmu hatchbacka 1.2-1.6 litra to od 90 do 140 złotych. Stawka rośnie w przypadku sedanów (ale nie z klasy premium) – tutaj koszt zwiększa się nawet do 200 złotych dziennie, jeszcze drożej zapłacimy za limuzyny premium – od 250 do 350 złotych.
Warto dodać także, że stawka za usługę wypożyczalni maleć będzie wraz z łączną liczbą dni, podczas których samochód był wynajęty. Jeśli auto znajduje się u klienta tylko jeden dzień, stawka to 100%, zaś 5-ty dzień może oznaczać już 25% zniżkę. Jeśli jesteśmy przedsiębiorcami i będziemy korzystać z aut dużo dłużej, np. przez 3-4 tygodnie, wtedy otrzymamy zniżkę nawet 50-60%, wszystko jednakże uzależnione jest od konkretnej wypożyczalni.