Stomatologia jest dziedziną, która stale się rozwija oraz posiada wiele odrębnych dziedzin wewnątrz siebie. Leczenie zębów jest jedną z najtrudniejszych oraz najbardziej skomplikowanych dziedzin spośród innych związanych ze zdrowiem człowieka. Warto wiedzieć, że stomatologia to nie tylko wyrywanie zębów, ale także leczenie – również kanałowe – oraz implantologia.
Implantologia w stomatologii – co to takiego?
Implanty stomatologiczne to alternatywa dla ludzi, którzy mają problem z uszczerbkami w uzębieniu. Jest to najnowsze technologiczne rozwiązanie, dzięki któremu można łatwo uzupełnić braki w uzębieniu człowieka. Implanty stomatologiczne to krótko mówiąc protezy, które stosowane są aby odbudować utracone uzębienie. Obecnie stosuje się je znacznie częściej niż klasyczne działania protetyczne oparte na sztucznych szczękach.
Implant stomatologiczny jest małym, zazwyczaj tytanowym elementem, który przypomina wyglądem śrubkę. Powoduje to, że zastępuje on korzeń zębowy. Osoby, które borykają się z przewlekłymi problemami związanymi z chorobami zębów lub próchnicą mogą być uratowane właśnie dzięki zastosowaniu implantów. Implant stomatologiczny jest trwały oraz idealnie wpasowuje się w miejsce starego zęba, dzięki czemu jest praktycznie niewyczuwalny oraz niezauważalny przez przyszłego użytkownika. Warto widzieć, że tego typu metoda w stomatologii stosowana jest także u osób, które całkowicie straciły uzębienie.
Z czego są wykonane implanty stomatologiczne ?
Należy wiedzieć, że implanty stomatologiczne wykonane są z tytanu, ponieważ jest to bardzo trwały materiał, który odporny jest na ścieranie oraz zniszczenie, a dodatkowo nie jest szkodliwy dla organizmu człowieka. Warto wiedzieć, że prawidłowo wykonany implant ma możliwość stałego zrostu z tkanką kostną, w której się znajduje. Pozwala to na niemalże całkowite odbudowanie utraconego uzębienia. Implant stomatologiczny zazwyczaj ma kształt niewielkiej śruby, która umieszczana jest w tkance, w której poprzednio znajdował się utracony ząb.
Jak wygląda leczenie i implantologia stomatologiczna ?
Śrubę zwaną implantem stomatologicznym lekarz stomatolog wprowadza na miejsce brakującego zęba, po czym po okresie 3 miesięcy od umieszczenia implantu specjalista ma możliwość odbudować koronę zęba bądź założyć specjalistyczny most. Warto wybierać tylko i wyłącznie sprawdzone i rekomendowane instytucje, które sprowadzają oraz wszczepiają implanty stomatologiczne. Ważne jest, aby elementy pochodziły od renomowanych producentów, ponieważ tylko wtedy można liczyć na jak największą trwałość implantów.
Należy też pamiętać, że dziedzina implantologii jest niezwykle trudna, a więc osoba, która podejmuje się wszczepienia implantu powinna posiadać kompleksową wiedzę oraz doświadczenie w leczeniu uzębienia tego typu metodami. Zabieg, który polega na wprowadzeniu implantu jest obecnie najbardziej popularną metodą uzupełniania braków w uzębieniu. Zabieg wprowadzenia implantu można opisać w kilku prostych krokach, a mianowicie:
- Diagnostyka pacjenta
- Zabieg chirurgiczny, który polega na nacięciu dziąsła oraz wprowadzeniu implantu
- Odsłonięcie implantu (3-6 miesięcy)
- Pobranie wycisku, odbudowa protetyczna
- Założenie łączników oraz korony zęba
- Zakończenie leczenia
Odpowiednio przeprowadzone leczenie daje sto procent skuteczności oraz zadowolenia pacjenta. Warto jednak pamiętać, że proces ten jest długotrwały oraz wymaga wiele wyrzeczeń i cierpliwości ze strony zainteresowanego taką metodą uzupełnienie braków w uzębieniu. Warto też wiedzieć, że w dzisiejszych czasach implanty zdecydowanie biorą górę nad konwencjonalnymi metodami uzupełnień uzębienia. W przypadku pojedynczych braków w uzębieniu rozwiązanie takie wymaga ingerencji w co najmniej dwa sąsiednie zęby, które jeśli są zdrowe mogą zostać uszkodzone. Warto wiedzieć, że konwencjonalna protetyka umożliwia wprowadzenie mostu na implantach, które dają szansę na wprowadzenie stałego uzupełnienia, którego nie trzeba zdejmować jak tradycyjnej protezy.