Ocieplenie elewacji sposobem na zmniejszenie rachunków za ogrzewanie

ocieplanie elewacji

Niezależnie od tego, czy nasz nowy dom jest dopiero w projekcie, czy też istnieje już kilka dekad, na pewno ważne są w nim prace dociepleniowe. Co prawda, procesy ocieplania lub docieplania przebiegają nieco inaczej w starszej i nowszej budowli, i jest to dosyć dużym wydatkiem, lecz warto wziąć pod uwagę także duże korzyści, jakie przynosi właściwe ocieplenie mieszkania.

Ocieplenie elewacji sposobem na zmniejszenie rachunków

Dobrze jest, jeżeli zastosowane do ocieplenia materiały nieco wyprzedzają aktualne standardy. Chodzi o to, że gdy koszty ogrzewania będą rosły, my już będziemy na to przygotowani zawczasu, a podwyżki cen nie będą nam tak straszne. W przypadku zbyt słabego ocieplenia lub jego całkowitego braku, ponosimy niebagatelne straty, gdyż ucieka nam od 20 do aż 35% ciepła. Do wyboru mamy ocieplanie metodą lekką mokrą lub lekką suchą, każda z nich jest godna polecenia. Bez względu na to, co wybierzemy, będziemy mogli nieco przykręcić grzejnik. A jak można się dowiedzieć, zmniejszenie temperatury choćby nawet o jeden stopień, generuje oszczędność energii sięgającą do nawet 6%. Nietrudno sobie wyobrazić, jak dużą oszczędność da to nam na przestrzeni zaledwie kilku lat, gdyż będzie to czas, kiedy zwróci się cały koszt włożony w odpowiednią izolację cieplną domu.

Inne korzyści z prawidłowego ocieplenia

Inne zalety to między innymi poprawa mikroklimatu w pomieszczeniach. Dobrze zaizolowany dom zmniejsza ilość przeciągów, a do tego możemy pożegnać się z pleśnią czy grzybami, mającymi zły wpływ na nasze zdrowie, gdyż wykorzystany do izolacji styropian bardzo słabo absorbuje wilgoć. Kolejny aspekt dotyczący ochrony nie tylko zdrowia, lecz też środowiska, jest taki, że przy źle ocieplonym domu dochodzi do o wiele większej emisji gazów cieplarnianych do środowiska, a wpływ ich nadmiernej emisji to dzisiaj temat rzeka. Warto stawiać na dobrą izolację domu nie tylko w trosce o nasz komfort, lecz też dla dobra otaczającej nas przyrody.

docieplenie elewacji

W żadnym artykule na temat docieplenia domu nie obejdzie się bez poruszenia kwestii energooszczędności. Termoizolacja dachu, ścian, piwnic czy okien to bardzo ważna inwestycja, pozwalająca zmniejszyć koszty ogrzewania, oraz umożliwiająca utrzymanie w pomieszczeniu odpowiedniej temperatury, także latem. Dzięki wykonaniu termomodernizacji zmienia się klasa energooszczędności, co podnosi wartość domu.

Na co zwracać uwagę przy doborze materiałów oraz metody docieplenia?

W kwestii metod bardziej uniwersalna jest metoda lekka sucha, gdyż przy jej zastosowaniu nie jest zbyt istotna pora roku ani pogoda. Chodzi o to, że nie ma tu materiałów, które musiałyby wyschnąć w odpowiednich warunkach. Wszystko jest mocowane na sucho za pomocą kołków. Z kolei metoda lekka mokra wymaga słonecznej pogody i odpowiedniej temperatury. Prace dociepleniowe we Wrocławiu wykonuje firma STYLBUD. Jeśli zaś mowa o materiałach, muszą one spełniać określone wymogi bezpieczeństwa, posiadać ważne certyfikaty oraz atesty i nie stwarzać ryzyka uwalniania się niebezpiecznych związków lotnych do atmosfery.
Dobre ocieplenie domu to inwestycja na długie lata, dlatego tak ważny jest wybór odpowiedniej firmy oraz wykorzystanych metod i materiałów. A kiedy pomyślimy o tym, ile zostanie w naszym portfelu, koszty wykonania modernizacji budynku przestają być tak duże. Dobrze ocieplony dom podniesie poziom komfortu użytkowania, a także ulży środowisku.

Rate this post