Jaką farbą można pomalować grill betonowy?

ruszt od grilla

Sezon letni można uważać za rozpoczęty. Piękna pogoda i wysokie temperatury zachęcają do odpoczynku w ogrodzie czy na działce. Polacy najchętniej spędzają czas wolny latem w towarzystwie rodziny, przyjaciół i jedzenia. Nic nie przebije prawdziwej uczty z grilla.

Grill, zwłaszcza ten betonowy, stanowi dobrą inwestycję na całe lata, lecz co jakiś czas wymaga czynności renowacyjnych, do których należy malowanie. Czy każda farba jest odpowiednia do pomalowania betonowego grilla? Jaki jest najlepszy sprzęt do wykonania tego? Odpowiedzi przedstawiamy poniżej!

Czym się kierować podczas wyboru farby?

Odpowiednie funkcjonowanie grilla to jedna kwestia. Niemniej ważna jest jednak jego estetyka. Grill bardzo często wystawiony jest na szkodliwe działania warunków atmosferycznych. Silne promienie słoneczne czy letnie ulewy niekorzystnie wpływają, a wręcz uszkadzają jego powłokę. Aby grill prezentował się przed gośćmi i domownikami jak najlepiej, co jakiś czas należy go nieco odświeżyć. W tym celu należy zakupić odpowiednią farbę lub emalię. Istotne w tym procesie jest ustalenie kilku elementów. Po pierwsze, farba powinna być żaroodporna lub ognioodporna, gdyż grill nagrzewa się do bardzo wysokich temperatur. Nie chcemy w końcu, aby nasz grill uległ zniszczeniu oraz aby szkodliwe substancje przedostały się do atmosfery.

Pod uwagę należy także wziąć poziom krycia, jaki dana farba zapewnia. Dobór koloru przyczyni się do wyglądu estetycznego betonowego grilla ogrodowego. Nie należy zapominać o trwałości, jaką powinna się cechować wybrana farba. Urządzenie ma w końcu posłużyć w bardzo dobrym stanie przez wiele sezonów.

Jakim sprzętem najlepiej aplikować farbę?

Betonowy grill ogrodowy to kultowy element naszych ogrodów i działek. Aby odpowiednio zadbać o jego konserwację potrzebna jest nie tylko dobra farba, ale i sprzęt konieczny do zaaplikowania jej. W tym celu zaleca się zaopatrzyć w pędzle i wałki, które rozmiarem będą pasować do większych, jak i mniejszych elementów grilla. 

Problem doboru sprzętu do pomalowania urządzenia znika jednak, w przypadku, gdy zdecydujemy się na farbę w sprayu. Aby zaaplikować produkt, wystarczy zbliżyć go w dopasowanej odległości do grilla oraz przycisnąć spust. Brzmi łatwo, prawda? Na większą powierzchnię grilla sprawdzi się wprost idealnie, lecz do dokładniejszego, bardziej precyzyjnego pokrycia elementów małych czy też wąskich nadal zaleca się użycie tradycyjnej farby w płynie

Grilla można także pomalować natryskowo za pomocą specjalnego pistoletu.

Najlepszy czas na malowanie betonowego grilla

Pomalować betonowy grill ogrodowy można teoretycznie w każdym momencie. Jeśli jednak zależy nam na jak najtrwalszym oraz skutecznym efekcie, zaleca się przeznaczenie na tę czynność konkretnej pory roku, dnia, a nawet miejsca. 

Malowanie takiego grilla zwykle przeprowadza się na zewnątrz. Unika się dzięki temu zabrudzenia podłoża czy też ścian w pomieszczeniu gospodarczym, szopie lub garażu. Najlepiej w pierwszej kolejności rozłożyć na ziemi folię, brezent lub inną powłokę ochronną, a dopiero potem przystąpić do malowania. Jeśli twój grill należy do tych stacjonarnych i masywnych, których nie da się przesunąć, plandekę radzimy rozłożyć wokół niego, tak aby nie zabrudzić trawnika czy chodnika.

Zaleca się także, aby wykonywać to w pogodny, bezchmurny dzień, kiedy nie grozi nam deszcz czy burza, które mogłyby potencjalnie zrujnować nasze wysiłki. Nie jest natomiast dobrym pomysłem wybór dnia upalnego, gdyż wysokie temperatury również mogą mieć działanie szkodliwe dla świeżej farby. Nie powinien to być także dzień nazbyt wietrzny i wilgotny. Jeśli wilgoć w powietrzu przekracza 80% – radzimy, abyś przełożył malowanie swojego grilla, gdyż ponownie – może to mieć złe skutki w kontekście jakości farby. 

grill betonowy

Grill powinien być wcześniej przygotowany do nałożenia nowej farby. Oznacza to konieczność usunięcia starej warstwy, jeśli taka miała miejsce oraz oczyszczenie powierzchni z wszelkich zabrudzeń typu: kurz, brud, piasek, błoto. Ten etap może być wykonany za pomocą zwykłej wody lub wody z płynem do mycia. Faktura grilla będzie bardziej gładka, dzięki czemu farba będzie lepiej przylegać. 

Rate this post