Zastosowanie profesjonalnych drukarek
Metody druku są różne – dla wielu z nas najpopularniejszym rodzaje jest drukowanie na prywatnej drukarce, która może dysponować prędkością do kilkunastu kolorowych stron zadruku na minutę. Niestety domowe drukarki mogą drukować wyłącznie na papierze i wyłącznie w rozmiarze A4 lub mniejszych, oczywiście możemy zakupić także drukarkę A3 jednakże tego rodzaju inwestycje rzadko kiedy się zwraca.
Przygotowanie projektu do druku
Jeśli do wydrukowania mamy dużo materiałów najlepiej jest skierować się do nowoczesnej drukarni, gdzie będziemy mogli otrzymać wiele kopii tego samego projektu. Zanim dostarczymy go do drukarni powinniśmy pamiętać o tym, aby dokładnie sprawdzić nasz projekt w formie wirtualnej. Istnieją naturalnie możliwości zmiany pliku na miejscu, aczkolwiek nie jest to możliwe zawsze – jest to raczej uzależnione od rozszerzenia pliku.
Inaczej wygląda JPG, inaczej PNG, jeszcze inaczej BMP, PDF czy pliki z PhotoShopa, Corel Draw lub Illustratora. Jeśli spodziewacie się tego, że Wasz projekt może nie być dopracowany warto zapisać go w postaci pliku, który wciąż nadaje się do edycji, aby specjaliści w drukarni szybko mogli dokonać zmian. Jeśli stawiacie na grafikę wektorową należy zainwestować w program Illustrator, który sprawi, że będziecie mogli wydrukować projekt w dowolnej wielkości bez utraty jakości. Przy zapisywaniu projektu graficznego do pliku przeznaczonego na wydruk zadbajmy o to aby był w wysokiej rozdzielczości. Zaleca się co najmniej 300 dpi, aczkolwiek możemy wybrać nawet więcej. Część drukarni sugeruje, że jakość wyższa niżeli 300 dpi zwiększa jedynie rozmiar pliku do wydruku, aczkolwiek ocenę jakości zostawiamy Wam.
Wybór między offsetem a drukiem cyfrowym
W drukarni będziemy mieli możliwość trzech rodzajów druku: cyfrowego, wielkoformatowego oraz naturalnie offsetowego. Druk wielkoformatowy jak sama nazwa wskazuje przeznaczony jest dla projektów, które będą miały duży rozmiar i niekonieczne drukowane będą na papierze, np. plakaty, banery, citylight etc. Druk cyfrowy jest idealny dla średniej wielkości projektów, które chcemy powielić wiele razy. Jakość druku jest naprawdę niezła, podobnie wygląda sprawa z prędkością. Zaletą jest brak konieczności przygotowywania maszyny do druku – wystarczy jedynie ustawić plik do druku. Każdy plik powinien być opisany w standardzie CMYK – popularnym dla drukarni. Określa on numer koloru, co pozwoli na oddanie takiej barwy jaką widzimy na monitorze. Druk offsetowy oferuje najwyższą jakość druku aczkolwiek zabiera wiele czasu na przygotowanie maszyny do działania. Jest to opłacalne działanie tylko w przypadku bardzo dużych nakładów, często przekraczających nawet kilkadziesiąt tysięcy sztuk. Druk offsetowy jest mechanicznie bardzo prosty – forma odbijana jest na materiale po wielokroć. Prędkość drukowania może wynieść do kilkunastu tysięcy sztuk na godzinę. Samo drukowanie wydaje się być względnie szybkie, aczkolwiek uwagę należy zwrócić na czas przygotowania maszyny drukującej.
Jeśli szukasz dobrej drukarni, która oferuje wydruk w obu technologiach, zachęcamy do zapoznania się z ofertą INTRO-GRAF – nowoczesnej firmy ze Środy Śląskiej.