Kozioł gimnastyczny – jakie ćwiczenia wykonywać z jego pomocą?

gimnastyka

Kozioł gimnastyczny jest to element, który służy do wykonywania różnych przeskoków, a w późniejszym okresie także i akrobacji. Jest on bardzo często wykorzystywany podczas zajęć z wychowania fizycznego w szkole. 

Co warto wiedzieć na temat kozła gimnastycznego?

Kozioł gimnastyczny może być pokryty skórą naturalną i sztuczną skórą. Z kolei korpus kozła wykonuje się z drewna klejonego i pokrywa otuliną elastyczną, sztuczną bądź też skórą naturalną. Natomiast podstawa jest zrobiona z profili stalowych malowanych proszkowo. Nogi są zabezpieczone antypoślizgowymi stopkami. Można w tym przypadku regulować wysokość od 90 do 135 cm. Kozły sportowe cechują się wysoką żywotnością, bezpieczeństwem, a także stabilnością. 

Skok rozkroczny przez kozioł

Jednym z ćwiczeń, które wykonuje się przy użyciu kozła, jest skok rozkroczny. Jest on zaliczany do najłatwiejszych i podstawowych skoków gimnastycznych. Stanowi on zatem wstęp do opanowania bardziej zaawansowanych skoków. Dzięki niemu można nabyć trzy zasadnicze umiejętności. Jest to nauka odbicia z odskoczni, nauka lądowania i nauka skoku rozkrocznego przez kozła gimnastycznego. Zadanie kształtuje także doskonale motoryczność i zwinność. 

Skok przez kozioł wszerz

Innym ćwiczeniem może być skok przez kozioł wszerz, który polega na wykonaniu naskoku i odbicia obunóż z odskoczni z jednoczesnym zamachem ramion przodem w górę. W tym przypadku po odbiciu następuje wzlot ciała w przód w górę, ze złączonymi nogami aż do naskoku na ramiona. Gdy dochodzi do fazy odbicia, następuje ułożenie prostych nóg w bok. Istotne jest także to, że po odbiciu rąk z wyprostowanego tułowia w stawach biodrowych ze wznosem głowy i barków w górę, ramiona są przodem w górę. Lądowanie następuje do półprzysiadu.

Jakie korzyści niosą ze sobą ćwiczenia wykonywane na koźle gimnastycznym?

Wśród zasadniczych korzyści wymienia się wzmocnienie mięśni czy poprawę równowagi. Kolejną rzeczą jest także rozwój umiejętności akrobatycznych i większą pewność siebie. 

Jaki kozioł gimnastyczny wybrać?

Wybierając model kozła gimnastycznego, koniecznie trzeba wziąć pod uwagę wyłącznie certyfikowane produkty. Istotne jest też to, aby sprzęt był wykonany ze skóry naturalnej lub ekologicznej. Jednakże specjaliści polecają modele ze skóry naturalnej, ponieważ są one trwalsze. W ofercie sklepów sportowych występują kozły z nogami drewnianymi lub metalowymi. Ciekawym rozwiązaniem jest koń oferujący regulację wysokości nóg podstawy. Niektórzy producenci decydują się na dołączenie kółek transportowych. Dzięki temu pozwala to na łatwe przemieszczanie sprzętu. Warto wybrać też takie kozły, które mają antypoślizgowe stopki. 

Jakie dodatkowe wyposażenie potrzebne jest do wykonywania ćwiczeń na koźle gimnastycznym?

Do wykonywania ćwiczeń z wykorzystaniem kozła gimnastycznego potrzebne są także dodatkowe akcesoria. Jest to materac, który chroni przed ewentualnym upadkiem. Kolejną rzeczą są odskocznie pomagające w lepszym odbiciu się do wykonywanego skoku. 

Ile kosztuje kozioł gimnastyczny?

Kozioł gimnastyczny nie należy do tanich sprzętów sportowych. Ceny kształtują się na poziomie od 1500 do 2500 złotych. Istotne jest jednak to, że są to sprzęty, które kupuje się na kilka lub kilkanaście lat. Zatem zdecydowanie korzystniejszym rozwiązaniem będą modele pokryte skóra naturalną.

Kozioł gimnastyczny i podsumowanie najważniejszych informacji

Kozioł gimnastyczny lub inaczej koń gimnastyczny często jest wykorzystywany na zajęciach z wychowania fizycznego. Ćwiczenia wykonywane przy jego udziale wzmacniają mięśnie, a także wpływają na poprawę równowagi. Pomaga także kształtować koordynację ruchową. Najpopularniejszym ćwiczeniem wykonywanym z udziałem konia jest skok rozkroczny przez kozła lub skok wszerz. Jednakże to nie wszystkie ćwiczenia, które można wykonać przy udziale tego wyjątkowego sprzętu. Warto wybrać odpowiedni sprzęt, aby zapewnić bezpieczeństwo. Dobry kozioł to taki, który jest pokryty skórą naturalną i ma stalowe nogi. Ciekawą opcją są także kółka ułatwiające przemieszczania i regulacja wysokości, dzięki temu można konia z łatwością dostosować do wzrostu osób ćwiczących. Kozioł gimnastyczny jest dużym wyzwaniem, ale warto podjąć takie działanie, aby zapewnić sobie rozwój sportowy, a także dużą satysfakcję związaną  z wykonywanymi wyzwaniami. 

gimnastyka

Rate this post