Gdzie zastosować silnik elektryczny?
Silniki elektryczne to podstawa w wielu różnych branżach – od przemysłu i transportu, przez produkcję, po technologie kosmiczne. Sprawdzają się wszędzie tam, gdzie potrzeba dużej siły do wykonania pracy lub gdzie trzeba uruchomić urządzenie, które może skuteczniej niż człowiek spełnić daną funkcję. Prosty silnik elektryczny można nawet wykonać w domu. Wiele osób robiło to także w szkole, na lekcjach fizyki, więc prostym jest wniosek, że podstawa działania nie jest niczym skomplikowanym. Jeśli jednak chodzi o przemysłową skalę, to mamy do czynienia z zupełnie innymi rozwiązaniami – tym bardziej, że postęp technologiczny jest mocno związany z rozwojem komputerów, które mają wpływ także na obsługę silników.
Silniki elektryczne działają na takiej zasadzie, że dostarczana do nich energia elektryczna – lub energia cieplna w silnikach diesla, energia potencjalna albo kinetyczna, jeśli mowa o naturalnych źródłach energii – jest przekształcana w energię mechaniczną, która wprawia w ruch odpowiednie elementy silnika. Silnik natomiast warunkuje działanie danego urządzenia. Oczywiście jest to ogromne odpuszczenie – szczególnie że przy dzisiejszym zaawansowaniu technicznym silniki funkcjonują wspomagane licznymi dodatkowymi układami, podzespołami sterowanymi przez komputer i tak dalej – dlatego też ich naprawa i konserwacja jest trudna do samodzielnego przeprowadzenia.
Serwis dla silnika elektrycznego
Szukając serwisu dla silnika warto zwrócić uwagę, czy pracujący w nim mechanicy mają uprawnienia – lub po prostu doświadczenie – w pracy z konkretnym modelem. Jeśli znajdziemy profesjonalnego amatora silników, ryzykujemy pogorszenie stanu maszyny i rosnące koszta kolejnych napraw. Warto zadbać o to, aby specjalista, któremu zlecimy serwis, przegląd czy naprawę, miał styczność z danym typem silnika – mamy wówczas pewność, że posiada odpowiednie narzędzia, części zamienne oraz jest w stanie wykryć usterki i je naprawić. Regularne przeglądy techniczne to jeden z kroków do przedłużenia żywotności silnika – odpowiednio wcześnie wyeliminowane awarie nie nawarstwią się i nie spowodują w przyszłości poważnych szkód. A bywa, że odkładane naprawy czy konserwacje mogą skończyć się awarią na tyle poważną, że koszty naprawy przekroczą wartość urządzenia…
Dzisiejsze silniki elektryczne zazwyczaj są zintegrowane ze sterującymi nimi oprogramowaniami. Dobry specjalista powinien mieć możliwość odpowiednio skalibrować wszystkie parametry, które po dłuższym czasie wzmożonej pracy silnika mogą ulec rozstrojeniu. Nowoczesne silniki to dość skomplikowana całość i część większego układu, gdzie wszystko musi zostać doskonale dopracowane, jak w zegarku, by zapewnić odpowiednią wydajność, żywotność i funkcjonowanie całości. Choć zaawansowane technologie pozwalają zwiększyć wydajność pracy silników, ich trwałość jest ograniczona z powodu licznych obciążeń mechaniczno-technicznych. Systematyczne serwisowanie oraz przestrzeganie parametrów i wytycznych producenta to podstawy zapewnienia silnikowi dłuższej żywotności.