Czym jest wizualizacja architektoniczna 3D?

wizualizacja architektoniczna

Nieustannie rozwijające się technologie to mnóstwo nowych możliwości dla osób pracujących w branży architektonicznej. Specjalistyczne programy, a także lepszej jakości sprzęty, pozwalają zarówno grafikom komputerowym, jak i architektom, na nowe rozwiązania. Dzięki temu klienci korzystający z ich usług otrzymują lepszej jakości produkt. Jedną z technik jest właśnie wizualizacja architektoniczna 3D.
Wizualizacja architektoniczna 3D pojawiła się w Polsce już wiele lat temu, ale dopiero niedawno znalazła swoje zastosowanie w budownictwie. Jest również wykorzystywana w wielu dziedzinach życia – marketingu, przestrzeni internetowej czy nawet do projektowania czasopism i katalogów wnętrzarskich. Jej zalety sprawiły, że coraz więcej architektów oraz grafików oferuje ją w swoich usługach jako doskonały sposób prezentacji projektu.

Czym jest wizualizacja architektoniczna w technologii 3D?

Wizualizacja trójwymiarowa w architekturze to niezwykle dokładne odwzorowanie poszczególnych elementów wyposażenia lub wystroju w taki sposób, aby wyglądały jak najbardziej realnie. Grafik tworzący projekt zachowuje oryginalną szerokość, wysokość, a nawet głębokości obiektów. Dodatkowo ważna jest dbałość o szczegóły – ciekawe detale oraz rozwiązania, które mogą zainteresować potencjalnego klienta.
Grafika komputerowa przy tworzeniu wizualizacji architektonicznej w 3D pozwala także na zadbanie o takie szczegóły jak odpowiednie dostosowane światło do pory dnia, które będzie wpadało przez okna, jak i cienie rzucane przez przedmioty.
Wizualizacja trójwymiarowa aktualnie jest najczęściej wykorzystywana w branży architektonicznej, budowlanej oraz marketingowej. Architekci za pomocą specjalistycznych programów tworzą wstępny projekt wizualizacji, który w dalszej kolejności jest oceniany przez klienta i modyfikowany według jego wskazówek. Wizualizacja świetnie sprawdza się także podczas tworzenia oferty sklepu meblowego – dzięki realistycznym obrazom zleceniodawca szybko zyskuje rzesze nowych, zadowolonych klientów.

Jak powstaje wizualizacja architektoniczna w 3D?

wizualizacja architektonicznaPowstanie dobrej wizualizacji architektonicznej zależy od dwóch czynników – profesjonalizmu oraz doświadczenia specjalisty, podejmującego się zlecenia, jak i wartościowego kontaktu z klientem, który opowie o swoich pragnieniach oraz oczekiwaniach. Każda wizualizacja jest dostosowywana indywidualnie, co czyni ją wyjątkową jedynie dzięki odpowiedniej komunikacji. Rozmowa o oczekiwaniach, a jednocześnie dobrze przeprowadzona konsultacja pomoże projektantowi w stworzeniu oryginalnej i zadowalającej wizualizacji.
Wszystkie wskazówki i wymagania klienta pozwolą grafikowi na zaprojektowanie takiej wizualizacji, która będzie dostosowana do potrzeb rynku i konsumentów. Jednocześnie nie będzie miał problemu z podkreśleniem istotnych dla klienta detali, co znacznie przyspieszy proces powstawania wizualizacji.
Po zebraniu odpowiedniej liczby danych, projektant przystępuje do realizacji wizualizacji architektonicznej. Do wykonania projektu potrzebuje jednak specjalistycznych programów komputerowych, które umożliwią mu realistycznie odwzorowanie poszczególnych elementów i połączenie w jednolitą całość. Doświadczenie oraz umiejętność kreatywnego myślenia dają mu większe pole do stworzenia oryginalnego i urozmaiconego projektu.
Wykorzystywane programy komputerowe przydają się w tworzeniu wizualizacji, którą bez problemu można modyfikować wedle uwag klienta, jak i ozdabiać czy uzupełniać.

Wizualizacja architektoniczna w 3D – zalety

Wizualizacja trójwymiarowa stała się tak popularna głównie przez zalety, które są związane z wykorzystywaną do tego technologią. Wizualizacja architektoniczna wykorzystywana w architekturze i budownictwie pozwala na stworzenie w całości unikalnego projektu, dostosowanego nie tylko do potrzeb klienta, ale również do wymagań terenu czy innych budynków znajdujących się w okolicy.
Wizualizacja jest również bardziej czytelnym formatem projektu nowego budynku czy wystroju wnętrza, co z pewnością przyczyni się do większego zrozumienia zamysłu przez klienta. Dodatkowo dzięki sprawnej komunikacji, projekt można zrealizować znacznie szybciej niż w przypadku projektu w postaci rysunku architektonicznego.
Wizualizacja architektoniczna w 3D może być także bez problemu wielokrotnie modyfikowana jeszcze na etapie jej powstawania, dzięki czemu klient może bez końcu zmieniać poszczególne elementy wedle uznania. Dodatkowo w taki sposób świetnie przebiega komunikacja, gdyż doświadczony projektant ma sposobność podzielić się własnymi uwagami i ciekawymi rozwiązaniami, a następnie zaprezentować je klientowi.
Wizualizacja trójwymiarowa mimo tego, że od lat znajduje się na polskim rynku, to właściwie od niedawna zyskała na znaczeniu i jest coraz chętniej wykorzystywana przez projektantów. Nic w tym dziwnego – z jej pomocą można stworzyć interesujące projekty, które będą dostosowane do potrzeb nawet najbardziej wymagających klientów.

Rate this post