5 rzeczy na które trzeba zwrócić uwagę przed zakupem auta

Rynek motoryzacyjny w Polsce od kilku lat nieustannie się rozwija. Mnogość modeli, marek i rodzajów wyposażenia może przytłoczyć. Kupno auta powinno być więc dobrze przemyślane a czas poświęcony na wertowanie ofert i sprawdzanie sprzedawców z pewnością nie będzie można uznać za stracony. Szczególnie czujni powinni być ludzie nastawieni na kupno auta używanego – tutaj szczególnie duże pole do popisu mają nieuczciwi sprzedawcy, którzy zrobią wszystko aby całą (brudna) prawda o historii auta nie ujrzała światła dziennego.

  1. Wygląd zewnętrzny – w tym wygląd wszystkiego co znajduje się pod maską. Sprawdzamy dokładnie czy auto nie maauto wgnieceń, śladów zadrapań i innych nieprawidłowości mogących świadczyć o ewentualnej przeszłości wypadkowej. Kolor karoserii musi być jednolity a pod maską nie powinno być nigdzie plam oleju.
  2. Wnętrze – tu najłatwiej o ocenę stopnia wyeksploatowania. Jeśli sprzedawca zarzeka się, że auto ma przejechane 50000 km a we wnętrzu znajdują się powycierane siedzenia i kompletnie pościerane dywaniki to możemy nabrać podejrzeń czy aby na pewno auto przejechało tyle i deklaruje sprzedawca.
  3. Praca silnika – sprawdzamy czy nic nie stuka. Ważne, żeby samochód odpalał za pierwszym razem a po dodaniu gazu obroty wzrastały proporcjonalnie do naciśnięcia na pedał. Jeśli z rury wydobywa się wyjątkowo ciemny dym – powinniśmy zachować dodatkową ostrożność.
  4. Wrażenia z jazdy – podczas jazdy testowej zwracajmy uwagę na najdrobniejsze szczegóły. Zachowanie auta na zakrętach, tłumienie nierówności na drodze czy precyzja układu kierowniczego – to wszystko łatwo „zbadać” w warunkach normalnej jazdy.
  5. Dokumenty – auto, które chcemy zakupić powinno mieć komplet dokumentów. Serwisowanie, historia napraw itp., to bardzo ważne dokumenty, które niestety często zostają delikatnie „podrasowane”. Historia samochodu ma kolosalny wpływ na jego dalszą eksploatacje a jej zafałszowanie jest obecnie bardzo proste.

Elementów na które warto zwrócić uwagę podczas kupna auta jest oczywiście znacznie więcej jednak sami nie będąc specjalistami nie jesteśmy w stanie ocenić czy wszystko jest w należytym porządku. Dlatego na oględziny warto wybrać się ze znajomym mechanikiem lub kimś kto dobrze zna się na mechanice samochodowej – w ten sposób zmniejszamy szansę, że coś zostanie przeoczone. Nie do przecenienia jest też wizyta w stacji kontroli pojazdów. To doskonały sposób na przekonanie się co tak naprawdę kryje się pod ładnym opakowaniem.

Rate this post