Paleta z drewna prasowanego — co to takiego?

palety

W branży logistycznej palety są wyposażeniem, którego używa się każdego dnia, gdyż korzystają z nich wszystkie firmy zajmujące się dystrybucją towarów.

Są bardzo praktyczne, dosyć tanie i ekologiczne. Głównym materiałem wykonania jest drewno, co pozwala na wielokrotny recykling. Stosunkowo mało jednak mówi się o paletach z drewna prasowanego. Czym one się charakteryzują?

Czym różnią się palety typu presswood od zwykłych?

Zwykłe palety tworzone są z desek, które są jednolitymi kawałkami drewna. Palety z drewna prasowanego powstają w inny sposób — są wytwarzane z odpadów drzewnych z tartaków. Jest to rozwiązanie wyjątkowo ekologiczne, gdyż pozwala na użycie materiałów, które w innym wypadku trafiłyby do śmieci.

Nie potrzeba więc wycinać drzew tylko  po to, by wrobić paletę, można je wykonać z odpadów po cięciu desek do innych celów. Dodatkowo tego typu palety można poddawać ciągłemu recyklingowi, co także jest ogromnym plusem.

Palety presswood są także wyjątkowo ekonomiczne. Ceny wahają się od około 20 zł za sztukę wzwyż, w zależności od wielkości i maksymalnego udźwigu. Palety występują w kilku rozmiarach, które mają różne maksymalne poziomy obciążenia. Na rynku wybór jest bardzo szeroki, co najmniej tak duży jak standardowych palet, o ile nie większy.

Do tego zajmują stosunkowo mało miejsca, co pozwala zaoszczędzić na ich przechowywaniu. Ogromną zaletą jest także to, że palet tych nie trzeba poddawać procesom i inspekcjom fitosanitarnym. To sprawia, że w naszej kieszeni pozostaje więcej pieniędzy, które możemy przeznaczyć na rozwój firmy.

Oczywiście to nie koniec zalet palet z drewna prasowanego. Warto wspomnieć, że są one do obiegu na całym świecie, więc nie musimy się martwić wytycznymi danego kraju, a w niektórych krajach — tych przestrzegających ISPM-15 /NIMF-15 – nie ma konieczności wnoszenia opłaty w przypadku eksportu. Norma  ISPM-15 mówi o konieczności obrabiania opakowań drewnianych w celu pozbycia się z nich organizmów, które mogą stanowić potencjalne zagrożenie.

Opakowanie, które nie spełnia tej normy może być odesłane do kraju wraz z towarem, czym nie trzeba się martwić przy produkcji palet z drewna prasowanego — zmniejszamy w ten sposób ryzyko komplikacji. Co więcej, wielu producentów oferuje także wymiary kompatybilne z kontenerami oceanicznymi, a to duży plus wśród producentów.

produkcja palet

Przykładowe dane techniczne palet z drewna prasowanego

Rozmiary palet standardowo podaje się w minimetrach. Najmniejsza dostępna na rynku paleta ma wymiary 600 mm x 400 mm i waży około 3 kg. Jej wytrzymałość wynosi 400 kg, a na jednym miejscu paletowym zmieścić można 240 sztuk. Szerokość wjazdu wynosi 310 mm, a wysokość 96 mm.

Dalej rozmiary są bardzo różne, ale zazwyczaj im większa powierzchnia, tym większe jest dopuszczalne obciążenie takiej palety. Jedna z większych palet ma wymiary 1200 mm na 1000 mm, a na jednym miejscu paletowym mieści się 45 sztuk. Waga takiej palety to 16 kg, a wytrzymałość dynamiczna to aż 1250 kg.

Ciekawym rozwiązaniem jest także box paletowy, który pozwala na pełne zabezpieczenie przewożonych materiałów. Jest on znacznie cięższy, gdyż waży aż 102 kg, a jego maksymalne obciążenie wynosi 900 kg. Nie jest to gorsze rozwiązanie od dużej palety, bo choć box jest odrobinę mniejszy, to zapewnia dużo więcej bezpieczeństwa załadowanym do niego produktom.

Rate this post