Jak nawilżyć powietrze w domu – najlepsze nawilżacze

nawilzacz powietrza

Problem suchego powietrza dotyczy przede wszystkim sezonu grzewczego, który w Polsce przypada na miesiące jesienne, zimowe i wczesnowiosenne.

Na skutek działania kaloryferów i innych urządzeń służących do ocieplania pomieszczeń wilgotność powietrza znacząco się obniża, co z kolei wpływa na pogorszenie komfortu osób w nich przebywających. Na szczęście istnieje skuteczny sposób na nawilżenie powietrza w domu.

Czym jest nawilżacz powietrza?

Nawilżacz powietrza to urządzenie służące do zwiększania poziomu wilgotności powietrza w pomieszczeniach – zarówno w domu, jak i w przestrzeni biurowej oraz w innych miejscach pracy.

Klasyczne nawilżacze powietrza wyposażone są z zbiorniki na wodę oraz sterowany z poziomu panelu sterowania system umożliwiający jej odparowywanie, co w efekcie zwiększa wilgotność powietrza w danym pomieszczeniu.

Sposób działania nawilżacza powietrza 

Ogólna zasada działania nawilżaczy powietrza jest taka sama, jednak na rynku dostępnych jest kilka typów tych urządzeń, różniących się budową i sposobem podnoszenia wilgoci w pomieszczeniach, w których zostały zamontowane. Wyróżnić można następujące typy nawilżaczy powietrza:

Parowy nawilżacz powietrza 

Ten typ urządzenia jest w istocie pojemnikiem na wodę podłączonym do prądu. Na skutek podgrzewania zgromadzonej w zbiorniku wody uwalniana jest ciepła mgiełka, która nawilża i oczyszcza powietrze, równocześnie nieznacznie ogrzewając pomieszczenie, w którym się znajduje.

Parowe nawilżacze powietrze stosowane są punktowo, szczególnie w sypialniach oraz pokojach dziecięcych, by zapewnić łatwość oddychania w trakcie snu.

Ewaporacyjny nawilżacz powietrza 

Nawilżacz powietrza ewaporacyjny, podobnie do nawilżacza parowego, również podłączany jest do sieci elektrycznej. Jego sposób działania sprowadza się do zasysania powietrza z pomieszczenia, w którym się znajduje, a następnie uwalniania go w postaci chłodnej mgiełki. Ten typ nawilżacza podnosi wilgotność powietrza bez równoczesnego efektu podgrzewania.

Ultradźwiękowy nawilżacz powietrza 

Ten typ nawilżacza powietrza, jak wskazuje jego nazwa, emituje ultradźwięki rozbijające cząsteczki wody, na skutek czego powstaje lekka wodna mgiełka. Urządzenia oferują możliwość zmiany ustawień i dostosowanie temperatury mgiełki do osobistych preferencji użytkownika – mgiełka może być zarówno podgrzana, jak to ma miejsce w wypadku nawilżacza parowego, jak i chłodna, podobnie do nawilżacza ewaporacyjnego.

Część modeli urządzeń ultradźwiękowych posiada ponadto wbudowany higrometr, co pozwala na precyzyjny pomiar stopnia nawilżenia powietrza w pomieszczeniu i właściwe dopasowanie ustawień nawilżacza.

Centralny nawilżacz powietrza 

Centralny nawilżacz powietrza to typ nawilżacza wbudowany w system klimatyzacji. Zapewnia on najbardziej kompleksowe nawilżenie powietrza w całym domu i oferuje użytkownikowi najwyższy stopień kontroli nad poziomem nawilżenia.

Jaki sposób nawilżania powietrza jest najlepszy?

Najlepszym sposobem nawilżania powietrza jest system nawilżania w klimatyzacjach. Producenci klimatyzatorów przewidują bowiem zarówno możliwość przesuszenia powietrza w pomieszczeniu, jak i jego nadmierną wilgotność. W celu utrzymania właściwego poziomu wilgotności powietrza stosowane są wbudowane w system klimatyzacyjny regulatory stałowartościowe.

Dostosowują one pracę nawilżacza do poziomu wilgotności oraz do temperatury pomieszczenia. Niektóre klimatyzatory umożliwiają także manualne ustawianie osuszenia w sytuacji, gdyby poziom nawilżenia był zbyt wysoki.

Dlaczego warto korzystać z systemów klimatyzacyjnych w celu nawilżania powietrza?

Korzystanie z systemów klimatyzacyjnych w celu nawilżania powietrza to doskonałe rozwiązanie dla osób, które, poza wilgotnością, chcą również zadbać o inne parametry powietrza, takie jak temperatura oraz stopień zanieczyszczenia.

W pełni zautomatyzowane i wyposażone w higrometry urządzenia klimatyzacyjne pozwalają na stworzenie w domu jak najbardziej korzystnego dla zdrowia mieszkańców mikroklimatu. Choć tego typu systemy stanowią dużą inwestycję, ich zakup zwraca się w postaci ograniczonego zużycia energii, które zmniejsza koszty eksploatacji.

Klimatyzatory z funkcją nawilżania powietrza poprawiają komfort życia, dbając o właściwą cyrkulację powietrza i nie dopuszczając ani do przesuszenia, ani do rozwoju niebezpiecznych dla zdrowia pleśni.

nawilżacze powietrza

Nawilżacze powietrza w Krakowie 

Najlepsze nawilżacze powietrza w Krakowie posiada w swojej ofercie firma Klimasoft. Zapewnia ona klientom najwyższej jakości usługi związane z montażem systemów klimatyzacyjnych posiadających funkcję nawilżania powietrza.

Wysoce wykwalifikowana kadra pracownicza, posiadająca certyfikaty zaświadczające uczestnictwo w podnoszących kompetencje szkoleniach i kursach z zakresu projektowania, montażu i serwisowania systemów klimatyzacji, zawsze jest gotowa doradzić w sprawie wyboru najlepszego nawilżacza powietrza.

Z ofertą firmy Klimasoft powinny zapoznać się wszystkie osoby poszukujące najwyższej jakości nawilżaczy powietrza w Krakowie.

Rate this post