Alkohol a organizm człowieka

alkohol

Trzeba sobie to jasno powiedzieć, że alkohol to trucizna i dlatego ma negatywny wpływ na funkcjonowanie organizmu. Dlatego osoba, która w długim czasie pozostaje pod jego wpływem i zmaga się z chorobą alkoholową, narażona jest na wiele nieprawidłowości związanych z funkcjonowaniem ustroju. Dowiedz się zatem, jak alkohol wpływa na organizm człowieka.

Jaki jest wpływ alkoholu na wątrobę?

Choroba alkoholowa wywołuje poważne konsekwencje, które mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia uzależnionego. Organem w dużym stopniu narażonym na nieprawidłowości jest wątroba. Długotrwałe, kilkuletnie picie prowadzi do stłuszczenia wątroby. W konsekwencji wywołać hepatopatię alkoholową i marskość wątroby. Co więcej, alkoholizm zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia chorób przewlekłych. Wpływa również negatywnie na układ sercowo-naczyniowy, oddechowy, trzustkę, układ pokarmowy, a także prowadzi do zaburzeń związanych z układem nerwowym i strefą psychiczną.

Dolegliwości ze strony układu krążenia u osoby uzależnionej od alkoholu

Osoba uzależniona od alkoholu może odczuwać dolegliwości ze strony układu krążenia. Cechą charakterystyczną jest wzrost ciśnienia krwi, co długofalowo może prowadzić do nadciśnienia. Wśród innych symptomów wymienia się skrócony oddech, szmer oddechowy, zaburzony obraz w badaniu EKG lub ECHO serca. Osłabia się także ogólna odporność organizmu, a więc większa podatność na wszelkie infekcje.

Alkoholizm i jego wpływ na układ pokarmowy

Osoba nałogowo spożywająca alkohol ma także duże problemy z układem pokarmowym. Schorzenia pojawiające się u nałogowych alkoholików to między innymi: choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy, zakażenia bakteryjne, bolesne podrażnienia śluzówki i nadżerki. Choroba alkoholowa prowadzi również do innych dolegliwości. Wśród konsekwencji notorycznego picia wymienia się zapalenie nosogardzieli, błon śluzowych, górnych dróg oddechowych, oskrzeli i płuc. Istotne jest również to, że alkoholizm może być też przyczyną gruźlicy.

Choroba alkoholowa i jej wpływ na pracę mózgu, a także układu nerwowego

Choroba alkoholowa może wywołać też poważne konsekwencje, jeśli chodzi o prace mózgu. Alkohol przyczynia się bowiem do niszczenia komórek mózgowych. Bardzo szybko ulegają one degradacji. Spożywany w nadmiarze wpływa destrukcyjnie na zdolności poznawcze i prowadzi do otępienia zmysłów. Cechą charakterystyczną są również trwałe problemy z pamięcią. Długotrwałe picie jest także przyczyną padaczki alkoholowej. Może prowadzić również do demencji. Alkoholizm znacznie przyspiesza także starzenie się organizmu. Organizm względnie młodego człowieka może pod względem biologicznym znacznie przekraczać rzeczywisty wiek. Często się zdarza, że alkoholik ma organizm nawet dwadzieścia lat starszy, niż wskazuje na to wiek metrykalny.

Wpływ alkoholizmu na zdrowie psychiczne

Alkoholizm w znacznym stopniu rujnuje też zdrowie psychiczne człowieka. Osoby zmagające się z ciężką chorobą alkoholową mają halucynacje i omamy zarówno słuchowe, jak i wzrokowe. Badania potwierdzają, że bardzo często pojawiają się również zmiany charakterologiczne, czyli na przykład zaburzenia osobowości. Człowiek uzależniony od alkoholu może utracić zdolność do odczuwania wyższych uczuć, a także emocji. Inne przykre dolegliwości związane ze sferą psychiczną to bezsenność, impotencja, negatywne postrzeganie własnej wartości.

Alkoholizm i jego wpływ na skórę, a także ogólny wygląd

Mówiąc o wpływie alkoholu na organizm człowieka, nie można pominąć kwestii związanej z ogólnym wyglądem. Liczne nieprawidłowości odbywające się wewnątrz ustroju prowadzą do ujawnienia się tego na zewnątrz. Alkoholicy wyglądają dużo starzej, niż wskazuje wiek metrykalny. Co więcej, skóra staje się szara, matowa i pokryta licznymi zmarszczkami. Ponadto rozszerzone naczynia krwionośne ujawniają liczne pajączki na skórze. Ciągłe zatruwanie organizmu alkoholem prowadzi do łuszczycy skóry. Może rozwijać się też próchnica zębów, a cechą charakterystyczną  często jest przykry zapach z ust. Oczy osoby uzależnionej od alkoholu są mocno przekrwione. Obecne są też sińce pod oczami. Nie należy pomijać również plam na twarzy, niezdrowych rumieńców i charakterystycznego czerwonego nosa. Twarz jest także bardzo często silnie opuchnięta.

alkohol

Alkohol a antybiotyki

Przyjmowanie lekarstw, a szczególnie antybiotyków przez osobę uzależnioną od alkoholu może przynieść wiele negatywnych skutków. Wówczas dochodzi do jeszcze większego obciążenia wątroby. Alkohol przy antybiotyku może wywołać szereg symptomów takich jak: zaburzenia rytmu serca, wzrost ciśnienia tętniczego, majaczenie, wymioty, drgawki, intensywne bóle głowy, brzucha, pocenie się, a nawet utratę przytomności.

Rate this post