Jakie są ograniczenia w EKG?
EKG jest nieruchomym obrazem i może nie odzwierciedlać poważnych podstawowych problemów z sercem w czasie, gdy pacjent nie ma żadnych objawów. Najbardziej znanym przykładem tego jest u pacjentów z wywiadem przerywany ból klatki piersiowej z powodu ciężkiej choroby wieńcowej. Ten pacjent może mieć zupełnie normalne EKG w czasie, gdy on lub ona nie doświadcza żadnych objawów. W takich przypadkach, EKG, stwierdzone podczas próby wysiłkowej może odzwierciedlać podstawowe nieprawidłowości podczas EKG zrobione w stanie spoczynku mogą być normalne.
Wiele nietypowych wzorów na EKG może być niespecyficznych, co oznacza, że mogą być one obserwowane z różnych warunkach. Mogą być nawet normalnym wariant i nie odzwierciedlają żadnych nieprawidłowości w ogóle. Warunki te często mogą być załatwione przez lekarza ze szczegółowym badaniem, a czasami innymi badaniami kardiologicznymi (na przykład badaniem echokardiograficznym, wykonywaniem testów dla warunków skrajnych).
Choroby, które może wykryć aparat do EKG
W niektórych przypadkach, EKG może być całkowicie normalne pomimo obecności bazowej choroby serca, które normalnie byłyby odbite w EKG. Przyczyny tego są w większości nieznane, ale ważne jest, aby pamiętać, że normalne EKG nie wyklucza możliwości choroby serca. Ponadto, pacjent z objawami serca często może wymagać dodatkowej oceny i badań.
Temat choroby serca zwykle skupia się na ataku serca, ale jest wiele innych problemów, które mogą zakłócić pracę serca, zranić tkanki serca lub spowodować choroby serca. Większość z głównych problemów należą do choroby wieńcowej, niewydolności serca, zaburzenia rytmu serca i kardiomiopatii.
Zawał mięśnia sercowego występuje podczas tego, gdy główna arteria zostaje zablokowana (zwykle tętnica wieńcowa przez skrzep krwi), co spowoduje utratę przepływu krwi do obszaru tkanki serca. Utrata dopływu krwi może szybko zniszczyć i zabić tkanki serca; szybkie leczenie w oddziale ratunkowym i / lub pakietem cewnikowania zmniejsza liczbę zgonów z powodu zawału serca w ciągu ostatnich lat, ale nadal więcej niż 200 tys. osób umiera na zawał serca każdego roku w Polsce.
Znaki ostrzegawcze ataku sercu
- Ból w klatce piersiowej
- Ból, który może rozprzestrzeniać się na plecy, ramiona, szyję i żuchwę
- Duszności
- Nudności, wymioty
- Szybkie lub nieregularne bicie serca
- Inne objawy, takie jak osłabienie, niepokój, niestrawność, zgaga
Wykonując regularne badanie EKG ograniczasz ryzyko potencjalnego zawału. Warto zwrócić uwagę na to, że większość osób, które zmarły na zawał lub na chorobę wieńcową, np. z powodu zakrzepu krwi nigdy wcześniej nie badała się pod tym kątem. Człowiek, który umiera na zawał może nie odczuwać wcześniej objawów, dlatego badanie EKG jest właśnie tak ważne. Warto udać się nawet do prywatnego lekarza i raz na rok przeprowadzić kompletne badanie. Jeśli mamy więcej niż 45 lat powinniśmy wykonać takie badanie nawet 2 razy do roku aby w porę zdiagnozować ryzyko ataku serca. By zmniejszyć ryzyko zawału należy wykluczyć herbatę oraz kawę z diety, cukier oraz rzeczy tłuste. Należy również więcej chodzić, rozciągać się, unikać papierosów, mocnych alkoholi oraz nagłego wysiłku fizycznego bez przygotowania.