Ceny nagrobków i grobowców – na co się przygotować?

nagrobek

Postawienie nagrobka to prawdopodobnie najdroższa inwestycja, jeśli chodzi o wydatki związane z pogrzebem. Nic w tym dziwnego, w końcu ma on służyć przez co najmniej kilkadziesiąt lat. Należy zwrócić uwagę na kilka istotnych rzeczy, ważnych przy wyborze odpowiedniego nagrobka.

Stawianie nagrobka – na co zwrócić uwagę?

Pierwszą sprawą jest czas postawienia nagrobka. Pod uwagę można brać kwestie wiary, techniczne oraz finansowe. W zakresie finansów, jeśli zależy nam na możliwie jak najszybszym postawieniu nagrobka, warto od razu po pogrzebie zorientować się w cenach nagrobków, które nas najbardziej interesują. Kolejna sprawa, to aspekt religijny. Jeśli opierasz się na zasadach wyznawanych przez społeczność katolicką, to pomnik musisz postawić przed upływem roku od śmierci. Popularne jest postawienie pomniku na pierwszą rocznicę. Inna sprawa to kwestie techniczne. Nagrobka nie powinno się stawiać przez pierwsze 6 miesięcy. Trzeba poczekać na ubicie się ziemi, inaczej może dojść do osunięcia się pomnika. Tak jest w przypadku grobu ziemnego. Jeśli mamy jednak do czynienia z grobowcem murowanym, nagrobek można stawiać już nawet po tygodniu, gdyż mamy solidne fundamenty. Ważna jest też pora roku. Lepiej jest przeprowadzać wszelkie prace montażowe, gdy na dworze panują dodatnie temperatury, żeby wszystko mogło być zamontowane jak należy. Zatem, jeśli mija pół roku od pochówku a mamy akurat zimę, lepiej jeszcze poczekać.

Należy wybrać odpowiedni zakład kamieniarski, który charakteryzuje się szeroką ofertą i wieloletnim doświadczeniem. Dzięki temu unikniemy przykrych niespodzianek związanych z nieudanym projektem. 

Dobrze jest wziąć pod uwagę czas wykonania nagrobków. Zazwyczaj jest to okres jednego miesiąca. Jednak trzeba uwzględnić też, że do jednego zakładu ustawia się niemała kolejka, więc trzeba poczekać trochę dłużej niż miesiąc. Jeśli trzeba przewieźć nagrobek na dużą odległość, moc przerobowa pracowników spada. Czasem też trzeba się liczyć z tym, że na poszczególne modele czasem wzrasta zainteresowanie, i jeśli miesiąc wstecz dostępnych jest piętnaście modeli, to w razie, gdy nie złożyliśmy konkretnego zamówienia w czasie, kiedy były one dostępne, to niekoniecznie możemy liczyć na otrzymanie go od ręki po miesiącu.

Następnym etapem jest wybór konkretnego rodzaju nagrobka. Jego wygląd jest ograniczony jedynie przez naszą wyobraźnię. Dobrze jest wykonanie wstępnego projektu graficznego, tak aby przekonać się, czy będzie on tym właściwym. 

kobieta przy nagrobku

Dobrze jest uwzględnić też rozmieszczenie różnych dodatków, takich jak znicze, wazony, wiązanki, a wszystko tak, aby nie zasłaniać napisu. Sam napis może wykonany w kolorze np. złotym lub srebrnym, do wyboru są różne rodzaje czcionek oraz wielkość. Często poprzestajemy na napisaniu imienia, nazwiska i daty śmierci. Można też, jeśli jest na to miejsce, dopisać kojarzący się ze zmarłą osobą cytat lub fragment modlitwy.

Orientacyjne ceny nagrobków i grobowców

Zakup nagrobka i grobowca to spory wydatek. W zależności od modelu, ceny mogą wynosić od 3 do 10 tys. Ceny grobowców w Krakowie zaczynać się mogą od 3 tys. Zależne są też od tego, czy grobowiec będzie służył jednej osobie, czy też będzie to grobowiec rodzinny. To spory wydatek, jednak należy pamiętać, że nagrobek lub grobowiec służył będzie przez lata. Jeśli zainwestujemy w kamień dobrej jakości, nie będą konieczne częste naprawy i konserwacje. Szukając odpowiedniego nagrobka, najlepiej jest przejrzeć ofertę kilku zakładów kamieniarskich i wybrać ofertę, która najlepiej spełniać będzie nasze oczekiwania.

„Kamieniarz” Sp. z o.o. – blaty z kamienia

Artykuł powstał, dzięki współpracy z firmą „Kamieniarz” Sp. z o.o., która zajmuje się tworzeniem blatów z kamienia. Dzięki wieloletniemu doświadczeniu i zdobytej wiedzy firma oferuje usługi na najwyższym poziomie. Wykonywane blaty są ponadczasowe i nadają wyjątkowości każdemu wnętrzu.

Adres: ul. Grabiszyńska 337c, 52-402 Wrocław
Telefon kontaktowy: 600 411 072
Adres e-mail: schodyzkamienia@gmail.com
Strona internetowa: Kamienne blaty kuchenne na wymiar – blatyzkamienia.pl

Rate this post