Wśród absolutnie najważniejszych zadań, które organizuje w ramach swoich statutowych działań niemal każda jednostka organizacyjna samorządu lokalnego, jest gospodarowanie odpadami komunalnymi.
Konsumpcja generuje odpady
Są to więc nie tylko różnego rodzaju ścieki i odpływy ze wszystkich gospodarstw zlokalizowanych na terenie miasta lub gminy, ale także wszystkie śmieci, jakie te gospodarstwa generują. Konsumpcja we wszystkich rozwijających się krajach rośnie i z roku na rok generowane jest coraz więcej śmieci – nie jest możliwością zutylizowanie ich wszystkich, a nawet taki stopień utylizacji, jaki obecnie jest gwarantowany, ma także swoje negatywne odbicie na ekologii. Bez utylizowania śmieci ekologiczne bezpieczeństwo wszystkich byłoby zagrożone, więc bez wątpienia odpowiednie niszczenie nieużytecznych surowców powinno się odbywać. Dąży się jednak do tego, aby wszystkie firmy zajmujące się segregacją czy utylizacją śmieci robiły wszystko według dość nowoczesnych wzorców. Oznacza to chociażby wykorzystanie pewnych naturalnych i biologicznych mechanizmów do degradacji śmieci, które mogą zostać tak rozłożone.
Nowoczesny recykling pozwala zaoszczędzić miejsce oraz środowisko
Recykling także staje się coraz ważniejszy i dąży się do stworzenia takiego środowiska, w którym następowałby w miastach i na wsiach wywóz śmieci już posegregowanych w gospodarstwie domowym – nie zaś, jak to miało miejsce do tej pory, na sortowni śmieci. Oczywiście sortowanie i kontrolowanie poprawności wstępnego sortowania w domach nadal byłoby konieczne, ale firmy zajmujące się utylizacją śmieci mogłyby więcej środków przeznaczyć na inwestycje w skuteczniejsze metody niszczenia tego, co już składują. W ostatnich latach pojawiło się wiele kampanii uświadamiających i kształcących w zakresie segregacji odpadów oraz znaczenia konsumpcji dla zdrowia lokalnego i globalnego ekosystemu. Aktualnie w wielu miastach nie wprowadzono jeszcze wszystkich założeń, które przygotował wraz ze znowelizowaną ustawą rząd, ale bez wątpienia i ten okres przejściowy wkrótce zostanie zamknięty i segregowanie odpadków stanie się absolutnym obowiązkiem każdego Polaka. W przypadku częstego i znacznego składowania śmieci najlepiej postarać się o kontenery na śmieci, w których można składować tymczasowo sporo odpadów. Oferta na wywóz gruzu często skierowana jest głównie do przedsiębiorstw.
Dla lokatorów w blokach i na dużych osiedlach nie oznacza to tak dużo, poza koniecznością samego rozdzielania zużytych opakować, co czasami wiąże się z koniecznością znalezienia miejsca na dodatkowy worek. Miejsce wyrzucania śmieci pozostaje to samo – także koszty gospodarowania odpadami w wielu przypadkach zmieniły się o kilkanaście procent. Są to więc bez wątpienia koszty, jakie jest w stanie ponieść zarówno miasto, jak i każdy obywatel, w celu przejścia na wyższy poziom troski o bezpieczeństwo i przyszłość własnego państwa. O wiele więcej zainwestować musiały za sprawą tych zmian w prawie firmy zajmujące się wywozem śmieci, segregowaniem bądź utylizowaniem odpadów. Dużo trudniej będzie także sprostać wysokim wymaganiom stawianym wszystkim przedsiębiorstwom zajmującym się recyklingiem, chociaż jednocześnie mogą one liczyć także na większe wsparcie ze środków celowych dotowanych na rozwój regionów europejskich i politykę spójności.