Czy implanty zębowe są dobrym rozwiązaniem dla każdego?

implant

Implanty zębowe są jedną z najlepszych metod uzupełniania braków w uzębieniu. Implanty zapewniają nie tylko estetyczne wypełnienie ubytków w zgryzie, ale też pozwalają by nałożone na nie korony zachowywały się jak w pełni zdrowe, naturalne zęby. Implanty zębowe mają wiele zalet i cieszą się coraz większą popularnością wśród pacjentów, choć niestety nie są dobrym rozwiązaniem dla każdego. Kiedy należy ich unikać, a kiedy można pozwolić sobie na wszczepienie implantów zębowych?

Implanty zębowe – przeciwwskazania

Przeciwwskazania do wykonania implantów zębowych i uzupełnienia ubytków w zgryzie koronami założonymi na tytanowe implanty można podzielić na przeciwwskazania ogólne, wiążące się ze stanem zdrowia pacjenta, a także przeciwwskazania miejscowe wiążące się bezpośrednio ze stanem miejsca, w które implant miałby zostać wszczepiony.

W przypadku przeciwwskazań ogólnych, implantów nie zaleca się pacjentkom w ciąży, a także pacjentom cierpiącym na nieustabilizowaną cukrzycę, nowotwory, choroby i nałogi wyniszczające organizm, zaburzenia układu krzepnięcia, nieleczoną próchnicę lub parodontozę, padaczkę, choroby reumatoidalne oraz pacjentom z zaawansowaną osteoporozą lub w wieku poniżej 16 lat, ze względu na nieukończony proces rozwoju kości szczęki. Wszystkie wymienione powyżej przypadki chorobowe mogą prowadzić do poważnych powikłań w trakcie i po zabiegu wszczepienia implantu, dlatego lekarze prowadzący zwykle rezygnują z wykonania takiego zabiegu do czasu poprawy stanu zdrowia pacjenta, o ile poprawa taka jest możliwa.

Na większe ryzyko powikłań podczas zabiegu wszczepiania implantów zębowych narażeni są także pacjenci ze zdiagnozowanymi chorobami psychicznymi, schorzeniami szpiku kostnego oraz wadami serca. W ich przypadku lekarze podejmują indywidualnie decyzję o tym czy zabieg i płynące z niego korzyści przeważają ryzyko, jakie wiąże się z zabiegiem.

Miejscowe przeciwwskazania do implantów zębowych

Pacjenci, którzy chcą wybrać uzupełnienie braków w uzębieniu z pomocą implantów muszą liczyć się z tym, że nawet brak przeciwwskazań zdrowotnych nie oznacza jeszcze możliwości wstawienia implantów. Przed każdym zabiegiem stomatolog będzie musiał przeprowadzić pełną diagnostykę stanu kości szczęki bądź żuchwy, oceniając czy wszczepienie implantu jest w danym miejscu w ogóle możliwe. Wśród przeciwwskazań i problemów, jakie mogą wykluczyć zastosowanie implantu wymienia się m.in. zbyt mało miejsca na umieszczenie implantu, brak przestrzeni pomiędzy zębami na późniejsze umieszczenie korony, zbyt rozległe wady zgryzu utrudniające wprowadzenie przyrządów dentystycznych lub wykonanie korony (np. mocno pochylone zęby), oraz miejscowe urazy, schorzenia i stany zapalne wykluczające bezpieczne przeprowadzenie zabiegu.

uśmiech

Kiedy warto zdecydować się na implanty?

Implanty zębowe są skutecznym sposobem na uzupełnianie braków w uzębieniu i jeśli u pacjenta nie występują żadne z powyższych przeciwwskazań, a stomatolog widzi szansę pełnego powodzenia zabiegu, nic nie stoi na przeszkodzie by wykonać u pacjenta implanty zarówno jednego zęba, jak i większych odcinków zgryzu. Implanty tytanowe, bo takie stosuje się obecnie najczęściej, skutecznie zespajają się z naturalną kością i nie są traktowane przez organizm jako ciało obce, dzięki czemu dobrze się przyjmują.

Implanty zębowe wraz z nałożoną na nie koroną imitują naturalne uzębienie znacznie lepiej, niż klasyczne rozwiązania protetyczne, co w praktyce przekłada się na lepsze zdrowie zębów sąsiadujących z samym implantem. Co więcej, implanty mogą zostać tak dopasowane, by nie wymagały niszczenia i szlifowania zębów własnych pacjenta. Jeśli pacjent nie ma przeciwwskazań ku ich zastosowaniu, implanty wydają się być metodą znacznie wygodniejszą i skuteczniejszą, niż protetyka tradycyjna.

Rate this post