Często zadajemy sobie pytanie „Dla kogo psycholog?” Czy dla osób zdrowych czy chorych? Czy dla dorosłych czy dla dzieci? Poglądy, jakie królowały w przeszłości, że psycholog to niejako psychiatra wciąż zbierają swoje żniwo – każdy obawia się korzystać z pomocy psychologa, bojąc się, że będzie posądzony o chorobę psychiczną. Prawdą jest, że psycholog może leczyć dzieci i dorosłych, u których stwierdzono problemy na tle psychicznym i wspierać takie osoby w prawidłowym rozwoju, jednak wizyta u psychologa nie powinna być utożsamiana z chorobą psychiczną. U psychologa pomoc znajdą nie tylko chorzy, ale także osoby które znajdują się pod wpływem długotrwałego stresu, mają problemy w pracy, zmagają się ze swoją lub bliskich chorobą. W takich sytuacjach pomoc psychologa może być nieoceniona i przynieść nawet w bardzo ciężkiej sytuacji ulgę.
Razem czy osobno?
Psycholog może nam pomóc zarówno podczas terapii indywidualnej jak i terapii par. Wszystko zależy od tego w jakiej sytuacji się znaleźliśmy i jakiego rodzaju wsparcia od psycholog oczekujemy. W przypadku problemów z nerwami, nieleczonych fobii czy trudnego rozstania – psycholog zwykle proponuje terapię indywidualną. Dzięki niej może dokładnie poznać pacjenta, określić jego problemy i potrzeby. Dzięki takiemu podejściu możliwe jest wpłyniecie na zachowanie i postawy, które do tej pory dana osoba prezentowała.
Terapia par, czyli terapia małżeńska, początkowo dedykowana była osobom w związkach małżeńskich, które zmagały się z trudnymi sytuacjami życiowymi i nie potrafiły samodzielnie rozwiązań problemów które się w ich życiu pojawiły. Obecnie terapie tego rodzaju proponuje się także osobom będącym w nieformalnych związkach, którym zależy na tym by ich relacja funkcjonowała w jak najlepszy sposób i trwałości ich relacji. Terapia dla par stanowi świetne rozwiązanie dla osób, które zmagają się z problemem niewierności, braku zaufania, żyją w związkach na odległość, a także dla par, w których jedna z osób choruje a druga wchodzi częściej w rolę opiekuna niż partnera.
Psycholog dziecięcy
Również dzieci mogą korzystać z pomocy psychologa. Pod jego stałą obserwacją powinny znajdować się dzieci, które wykazują problemy na tle rozwoju emocjonalnego i psychicznego – wsparcie prawidłowego rozwoju dziecka oferuje wielu psychologów dziecięcych. Taka forma wsparcie jest wyjątkowo wskazana, jeżeli rodzicom zależy na tym by dziecko mimo choroby, rozwijało się w jak najlepszym kierunku. Pomoc psychologa dziecięcego jest również nieoceniona w przypadku dzieci, w których życiu zaszły drastyczne zmiany – rozwód rodziców, utrata bliskiej osoby. Takie sytuacje potrafią siać spustoszenie w życiu dorosłego, nie dziwi zatem fakt, że i dzieciom jest z nimi sobie bardzo ciężko poradzić bez niczyjej pomocy.
Poszukujesz psychologa dla swojego dziecka? Polecamy: http://www.matiam.pl/psychoterapia