Filtry kieszeniowe, kasetowe i patronowe – czym się różnią?

wykorzystanie filtrów w przemyśle

Filtry montowane w kabinach lakierniczych są niezwykle ważne w odniesieniu do bezpieczeństwa osób przebywających w ich otoczeniu. Dotyczy to przede wszystkim pracowników lakierni proszkowych, który narażeni są na negatywne działanie pyłu pochodzącego z lakieru, których jedyną ochroną są właśnie filtry kabinowe. Należy pamiętać także o podstawowych zasadach związanych z bezpieczeństwem
w miejscu pracy, aby zapewnić jak najwyższy jego poziom.

Dlaczego filtry kabinowe są obowiązkowym wyposażeniem lakierni?

Akcesoria oraz filtry montowane w kabinach lakierniczych są obowiązkowe, ponieważ tylko one chronią człowieka przed szkodliwym działaniem substancji, które wydzielają się z lakieru podczas malowania. Celem zapewnienia najwyższego poziomu bezpieczeństwa należy stosować filtry z certyfikatami oraz takie, które pochodzą głównie od renomowanych producentów dających gwarancję poprawnego działania
i wyłapywania zanieczyszczeń. Warto wiedzieć, że substancje wydzielające się w kabinach lakierniczych mogą powodować zaburzenia dróg oddechowych oraz reakcje alergiczne. Niezwykle ważne jest, aby chronić narządy wewnętrzne oraz ciało podczas pracy z lakierem. Głównie dlatego obecnie na rynku pojawia się kilkanaście rodzajów filtrów oraz przeróżne akcesoria do ochrony pracownika.

Filtry kieszeniowe, kasetowe i patronowe – podstawowe rodzaje

Na rynku dostępnych jest kilkanaście rodzajów filtrów kabinowych. Jednak do podstawowych należy zaliczyć przede wszystkim filtry kieszeniowe, kasetowe oraz patronowe. Te trzy poszczególne rodzaje różnią się między sobą miejscem montażu oraz materiałem, z którego są wykonane.

Filtry kieszeniowe

Filtry kieszeniowe i kasetowe są ze sobą kompatybilne. Ich nazwa wywodzi się z charakterystyki działania, ponieważ po prawidłowym montażu w filtrze tworzą się specyficzne kieszenie, które wyłapują zanieczyszczenia. Cechują się one także jedną z najprostszych konstrukcji na rynku przez co mogą być montowane w wielu miejscach bez potrzeby wysokich nakładów finansowych na ich wymianę. Filtry tego typu montowane są w pomieszczeniach biurowych oraz halach produkcyjnych. Rzadziej widywane są w lakierniach ze względu na ich krótszą żywotność. Cechują się także wysoką chłonnością, dzięki czemu mogą być stosowane w miejscach, gdzie istotna jest czystość powietrza.

filtry do kabiny lakierniczej

Filtry kasetowe

Dodatkiem mogą być filtry kasetowe, które najczęściej znajdują zastosowanie we wstępnych etapach filtracji oraz wyłapywaniu większych zanieczyszczeń. Ze względu na ich wysoką wytrzymałość mogą być stosowane w dużych systemach filtracyjnych, które powstrzymują także śnieg, wysokie temperatury i wodę. Obydwa wymienione rodzaje cechują się wysoką wydajnością filtracji oraz mogą być stosowane zarówno razem jak i osobno. Wykonane są najczęściej z wysokiej jakości materiałów sztucznych.

Filtry patronowe

Filtry patronowe są grupą, która cechują się bardzo wysoką wydajnością pracy z zachowaniem niewielkich rozmiarów. Ich budowa jest jednak znacznie bardziej skomplikowana w stosunku do pozostałych rodzajów filtrów kabinowych.  Tego typu filtr ma kształt spłaszczonej elipsy co pozwala zachować wysokie właściwości filtracyjne przy dużym przepływie powietrza – co jest niezwykle ważne np. w halach produkcyjnych. Ciekawostką jest fakt, że filtry patronowe w przemyśle mogą mieć rozmiary nawet kilku metrów w zależności od konstrukcji miejsca, w którym będą docelowo montowane.

Zakup instalacji filtracyjnej – czym się kierować?

Zdecydowanie warto decydować się na pomoc profesjonalistów w zakresie projektowania, jak i budowy systemu oczyszczania powietrza w halach, pomieszczeniach biurowych, a także kabinach malarskich. Tylko prawidłowo zaprojektowany i zbudowany system filtracji pozwoli zachować odpowiednią jakość powietrza wymaganą w danym miejscu. Filtry kasetowe, kieszeniowe i patronowe mogą być stosowane w wielu branżach począwszy od budowlanej a kończąc na farmaceutyce.

Rate this post