Zasilacz UPS – modułowy czy klasyczny

ups trójfazowy

Zasilacze UPS, które potocznie nazywane są awaryjnymi to urządzenia elektroniczne, dzięki którym komputery oraz urządzenia elektryczne mają możliwość bezprzerwowej pracy nawet w przypadku chwilowych zaników energii elektrycznej. Podstawową funkcją zasilaczy UPS jest podtrzymywane działania jednego bądź grupy urządzeń podczas przerw w dostawie zasilania.

Zasilacze UPS – podstawowe informacje

Tego typu akumulatory są źródłem energii elektrycznej, która gromadzona jest wewnątrz ich struktury. Zasilacze awaryjne ładują się w czasie, kiedy napięcie jest prawidłowe oraz nie występują przerwy w dostawach zasilania. Przejęcie zasilania przez zasilacz UPS odbywa się bezobsługowo oraz bezawaryjnie. Oznacza to, że nie występuje ryzyko, że zaprojektowana struktura awaryjnych zasilaczy nie zadziała. Zasilacze ze względu na rodzaje dzielą się na jednofazowe oraz trójfazowe. W dzisiejszych czasach najpopularniejszą grupą jest druga z nich – szczególnie ze względu na koszty użytkowania oraz większą niezawodność aniżeli w przypadku akumulatorów jednofazowych.

Ze względu na wiele możliwości połączeń urządzeń istnieje kilka ich rodzajów, które zależne są od napięcia występującego w sieci elektronicznej. Ogólnie rzecz biorąc systemy bezpieczeństwa oparte na zasilaczach awaryjnych mają na celu zapewnienie nieprzerwanej pracy urządzeń elektronicznych.

Rodzaje awaryjnych akumulatorów – modułowe czy klasyczne?

ups jednofazowy

Zasilacze UPS ze względu na rodzaje można podzielić na modułowe oraz klasyczne. Systemy klasyczne są znane na rynku od wielu lat. Są to jednak nieco przestarzałe moduły, które niestety cechują się zawodnością oraz niską możliwością późniejszej rozbudowy bądź naprawy w przypadku awarii. Modułowe akumulatory to pojedyncze jednostki, które podtrzymują zasilanie elektryczne.

W przypadku systemów modułowych sprawa jest znacznie bardziej skomplikowana. Ze względu na chęć skrócenia czasu naprawy sprzętu, która była długa i skomplikowana w przypadku akumulatorów klasycznych oraz zwiększenia niezawodności opracowana została koncepcja opierająca się na systemach modułowych akumulatorów awaryjnych.

Dzisiejsze systemy modułowe są pozbawione bezpośrednich punktów awarii. Oznacza to, że żadna awaria nie wpływa znacząco na działanie całego systemu akumulatorów. W tego typu rozwiązaniach każdy z modułów jest osobnym zasilaczem UPS, który posiada swój prostownik oraz układ sterowania. W przypadku awarii któregokolwiek z zasilaczy wymiana przebiega bez potrzeby wyłączania systemu tzw. HOT SWAP. W dzisiejszych czasach najczęściej stosuje się nowsze rozwiązanie modułowe, głównie ze względu na większą wydajność, mniejszą awaryjność oraz łatwość napraw w przypadku awarii.

Gdzie stosowane są zasilacze awaryjne?

Akumulatory UPS stosowane są obecnie niemalże w każdej dziedzinie, która wymaga stabilnej pracy systemów komputerowych oraz innych urządzeń elektronicznych takich jak np. serwery. Aby zapewnić jak najlepszą wydajność firmy przeznaczają znaczne kwoty na zaprojektowanie oraz montaż profesjonalnych systemów podtrzymujących stabilność dostarczanej energii elektrycznej. Jest to ważne szczególnie w branży związanej z finansami. Bankowość, która w dzisiejszych czasach przeniosła się w znacznym stopniu do internetu wymaga aby systemy komputerowe były bezpieczne i odporne na zaniki prądu bądź przepięcia elektryczne. Rozwiązania oparte na zasilaczach UPS stosuje się także w firmach zajmujących się obróbką wideo bądź renderingiem 3D.

Urządzenia elektryczne w takich firmach muszą pracować nieprzerwanie nawet przez ponad dobę. Stosowanie awaryjnych zasilaczy UPS to przede wszystkim większe bezpieczeństwo oraz mniejsze ryzyko uszkodzenia urządzeń elektrycznych w wyniku przepięć bądź nagłych zaników w dostawach energii elektrycznej. Warto decydować się na doradztwo profesjonalistów w zakresie zakupu jak i montażu systemów awaryjnego zasilania w firmie.

Rate this post