Czym kierować się wybirając buty na szeroką stopę

buty na szerokie stopy

Wybór odpowiedniego obuwia nie jest prostą sprawą. Wszystko dlatego, że na rynku dostępna jest niezwykle szeroka oferta produktów przeznaczonych do różnych form aktywności.

Każda osoba posiada w swojej szafie co najmniej kilka par butów – codziennych, jak również sportowych, rekreacyjnych i trekkingowych. Niezależnie od tego, jaką dany produkt ma pełnić funkcję i do czego jest przeznaczony, wszystkie typy obuwia powinna łączyć jedna, wspólna cecha – dopasowanie.

Obuwie – dlaczego tak ważne jest, aby były dopasowane?

Buty odpowiednio dobrane do rodzaju stopy, jak również do indywidualnych potrzeb i preferencji ich posiadacza, są gwarancją komfortowego noszenia. Bardzo istotnym aspektem jest zakupienie produktu o dobrym rozmiarze – na długość, jak i na szerokość. Dla niektórych klientów jest to jednak niezmiernie problematyczne – zazwyczaj jest kwestia indywidualnie związana z daną osobą, która może mieć niestandardową stopę, np. bardzo szeroką. Wówczas niezmiernie ciężko jest dobrać odpowiednio dopasowane, a zarazem wygodne buty – choć nie jest to jednak niemożliwe. W sklepach coraz częściej oferowane są modele obuwia, które zostały stworzone specjalnie dla osób, które potrzebują nieco innego, niestandardowego typu buta. 

Obuwie na szeroką stopę – jak znaleźć te odpowiednie?

Niektóre osoby skarżą się na niewygodne buty, ale często nie zdają sobie sprawy, że kwestia ta wynika z ich nieodpowiedniego dopasowania. Źle dobrane obuwie często może powodować otarcia, które powstają nawet po dłuższym czasie noszenia. Zazwyczaj wynika to z tego, że dany produkt jest za wąski i zbyt ciasny. Osoby z szeroką stopą, podczas zakupów, szczególnie powinny zwracać uwagę na odpowiedni dobór obuwia. Często zdarza się, że buty idealnie pasują na długość, lecz mimo to stopa ma w nich za mało przestrzeni.

buty na szeroką stopę

Buty na szeroką stopę powinny być elastyczne i dopasowywać się do kształtu stopy.

Producenci postanowili wyjść naprzeciw klientom, którzy potrzebują czegoś innego i stworzyli skalę szerokości obuwia. Wszystko dlatego, że coraz częściej standardowa rozmiarówka nie spełnia potrzeb niektórych osób. Utworzona skala opiera się na trzystopniowej skali. Wymiar E przeznaczony jest dla wąskiej stopy, G dla standardowej oraz H, który przeznaczony jest do szerokiej. Dzięki temu klienci mogą wybrać nie tylko rozmiar na długość, ale również na szerokość. Jest to niezwykłe udogodnienie dla wielu osób, które dotychczas nie mogły znaleźć wygodnego obuwia. Komfort noszenia jest niezwykle ważny – inaczej każdego dnia stopa będzie się męczyć, sprawiając dyskomfort. Osoby z szeroką stopą powinny również zwracać uwagę na typ materiału, z jakiego dany produkt został wykonany. Buty skórzane i zamszowe sprawdzają się w tym przypadku najlepiej – materiały te są elastyczne, dopasowują się do ruchów stopy i nie obcierają. Wybór odpowiedniego obuwia jest kluczem do przyjemnego użytkowania i zadowolenia każdego klienta. 

Szeroka stopa, a buty trekkingowe – jaki produkt kupić?

Obuwie trekkingowe powinno być wygodne – jest to niezwykle istotne, ponieważ wielogodzinne marsze w nieodpowiednio dobranym obuwiu mogą być niekomfortowe. Każdy miłośnik górskich wypraw wie, że w tej aktywności buty odgrywają niezmiernie ważną rolę i są fundamentem do rozpoczęcia przygody w zdobywaniu szczytów. Osoby mające szeroką stopę, powinny wybrać obuwie elastyczne, wykonane z najwyższej jakości materiałów. Najlepiej, aby było ono skórzane – wówczas materiał dopasuje się do stopy. Buty trekkingowe nie zawsze produkowane są o różnej szerokości, ale zazwyczaj obuwie przeznaczone do górskich wędrówek jest dość szerokie. Wszystko dlatego, że producenci są świadomi, że podczas długich marszów stopa poci się i przegrzewa, przez co buty powinny być zaprojektowane tak, aby nawet w czasie intensywnego wysiłku były wygodne. Osoby o szerokiej stopie nie powinny mieć zatem problemu z dopasowaniem obuwia trekkingowego. Istotny jest zaś rodzaj materiału, który w dużym stopniu wpływa na komfort użytkowania i dopasowanie – nawet do niestandardowej stopy. 

Rate this post