Jak obliczyć podatek dochodowy w Holandii?

Rozliczenie podatku z Holandii to obowiązek każdej osoby pracującej i uzyskującej przychody na terenie Holandii i choć obliczenie wysokości zwrotu może zależeć w dużej mierze od rodzaju wykonywanej pracy, zarobków i czasu przepracowanego na terenie Holandii, zainteresowanie się kwestią rozliczenia i wykonanie go w odpowiednim czasie warto traktować jako priorytet po każdym zakończonym roku podatkowym. Ci, którzy nie do końca rozumieją system podatkowy Holandii czy też mają problem ze skompletowaniem i wypełnieniem wszystkich niezbędnych dokumentów mogą uzyskać pomoc w licznych biurach podatkowych zajmujących się rozliczaniem podatku z Holandii. Jak obliczyć podatek dochodowy w Holandii i jak uzyskać zwrot podatku z Holandii?

Niezbędne dokumenty do rozliczenia podatku w Holandii

Najważniejszym dokumentem dającym możliwość rozliczenia się z podatku w Holandii jest Jaaropgaaf, czyli tamtejsza roczna karta podatkowa wydawana przez pracodawców do końca marca po każdym zakończonym roku podatkowym. Podobnie jak w Polsce, rok podatkowy w Holandii pokrywa się z rokiem kalendarzowym, dlatego też zapamiętanie niezbędnych terminów rozliczenia nie powinno sprawiać tu większego problemu.

Do rozliczenia podatku z Holandii miejscowe urzędy skarbowe, czyli Belastingdienst wymagają przedstawienia nie tylko karty podatkowej, ale też daty zatrudnienia i wysokości dochodów podatnika poza granicami Holandii – zgodnie z obowiązującymi przepisami każdy, kto pracuje w Holandii ale posiada więzy z Polską (ma tu swoją rodzinę, źródło dochodów czy tzw. centrum interesów) musi rozliczać się z podatków zarówno w Polsce, jak i Holandii.

Rezydentura w Holandii, a przysługujące ulgi podatkowe

Obowiązujące prawo w Holandii mówi, że każdy kto uzyskuje co najmniej 90% swoich dochodów w Holandii staje się automatycznie rezydentem kraju, zyskując tym samym prawo do ubiegania się o dodatkowe ulgi podatkowe i związane z nimi większe zwroty podatku. Aby można było się o nie starać należy pozyskać jednak wcześniej w polskim urzędzie skarbowym dokument UE/WE poświadczający o dochodach na terenie krajów całego świata – holenderski urząd skarbowy rozliczający Twoje dochody musi mieć potwierdzenie wszystkich źródeł dochodów, także tych pozyskiwanych poza Holandią.

Rozliczanie podatku dochodowego w Holandii

Na wysokość podatku dochodowego w Holandii wpływają standardowe czynniki brane pod uwagę przy rozliczaniu podatków w Polsce – zarobek brutto (LOON), pobrane zaliczki na podatek dochodowy i ubezpieczenie społeczne (INGEHOUDEN LOONBELASTING/PREMIE VOLKSVERZEKERINGEN), przysługujące pracownikom ulgi pracownicze (VERREKENDE ARBEIDSKORTING), oraz LOON ZORGVERZEKERINGSWET, czyli płacona ustawowo kwota na ubezpieczenie.

Kwota zwrotu, o którą można się ubiegać będzie zależała od wskazanych wyżej czynników oraz przede wszystkim okresu zatrudnienia w danym przedsiębiorstwie i ogółem na terenie Holandii. Osoby, które pracują legalnie i stale na terenie Holandii są zobowiązani do rozliczania podatku dochodowego co roku, natomiast ci którzy podejmowali tam jedynie pracę tymczasową i nie są zameldowani na terenie kraju mogą o podatku zapomnieć, chyba że holenderski urząd skarbowy wyśle do nich odpowiednie pismo instruujące do złożenia zeznania podatkowego lub zarobili w trakcie swojej pracy więcej, niż kwota wolna od podatku.

Zwrot podatku z Holandii możliwy jest jedynie wtedy, gdy osoba faktycznie złożyła w urzędzie prawidłowo wypełnione rozliczenie podatku dochodowego. Warto więc już zawczasu pomyśleć o pozyskaniu pomocy biura podatkowego przy wypełnianiu dokumentów i złożeniu rozliczenia podatku dochodowego w Holandii na czas. Warto wspomnieć też, że Holandia zezwala na staranie się o zwrot podatku z Holandii z lat poprzednich – jeśli posiadasz starsze karty podatkowe (maksymalnie 5 lat wstecz), możesz spróbować odzyskać należny Ci za te lata zwrot podatku.

Obliczając podatek dochodowy w Holandii warto korzystać zarówno z dedykowanych mu kalkulatorów podatkowych znajdujących się na stronach internetowych biur podatkowych specjalizujących się w rozliczaniu podatku z zagranicy a także z pomocy samych biur w przypadku jakichkolwiek wątpliwości związanych z prawidłowością wypełnienia dokumentów. W kwestiach takich jak podatki nie warto działać w ciemno – od właściwego przedstawienia dokumentacji i obliczenia podatku dochodowego może zależeć to, czy należy Ci się zwrot podatku, czy może konieczne będzie poniesienie dodatkowych opłat.

 


 

Artykuły, które mogą Cię zainteresować:

zwrot podatku Niemcy
niemcy zasiłek rodzinny kindergeld
Anglia zwrot podatku
Czy zwrot podatku z Niemczech przysługuje każdemu pracownikowi? Wszystko co musisz wiedzieć o zasiłku Kindergeld Jak skutecznie ubiegać się o zwrot podatku z Anglii?
Przejdź do artykułu Przejdź do artykułu Przejdź do artykułu
Rate this post

Post your comments

Your email address will not be published. Required fields are marked *