Remonty czy budowa domu systemem gospodarczym wymaga zakupu odpowiedniego sprzętu lub materiałów. Zależnie od zakresu prac, zakupy mogą być spore. Szczególnie podczas budowy domu potrzebujemy dużo rzeczy najlepszej, jakości. Mogą to być na przykład kotwy do mocowania różnych elementów.
Możemy postawić na tradycyjne kotwy, nie sprawdzą się jednak w każdej sytuacji. Kotwy chemiczne mogą się okazać znacznie lepszym rozwiązaniem w wielu sytuacjach. Mają duży wachlarz zastosowań, ich użycie jest też niezwykle trwałe.
Czym są kotwy chemiczne?
Jak już sama nazwa wskazuje opisywane kotwy to substancje chemiczne. Służą do mocowania rozmaitych rzeczy. Podstawową kwestią różniącą je od tradycyjnych jest sposób kotwiczenia. Klasyczne kotwy wykorzystują do mocowania siłę rozporową, mogą wywoływać naprężenia w podłożu. Kotwy chemiczne wykorzystują do łączenia siłę adhezji powstałą poprzez łączenie dwóch substancji. Czynnikiem odpowiedzialnym za kotwienie jest żywica, która wchodzi w reakcję z elementem przeznaczonym do przymocowania i podłożem.
Kotwy chemiczne sprzedawane są w pojemnikach, z których za pomocą dozownika wstrzykuje się do otworu (sprawdź na stronie Prien-kotwy). Dostępne są również kapsułki, które wkręca się do przygotowanego otworu. Kotwy można także wykorzystać w mocowaniach klinowych. Ścianki otworów są specjalnie uformowane by zmniejszyć ryzyko wyrwania kotwionego elementu.
Kiedy można stosować kotwy chemiczne?
Kotwy chemiczne można stosować podczas budowy nowych domów jak i w trakcie remontu starych. Mogą być stosowane do następujących rodzajów podłoża:
- pełnych mocnych takich jak beton,
- pełnych słabych jak na przykład cegła, beton komórkowy
- w podłożach z pustkami na przykład cegła dziurawka, pustaki
Tego typu łączenia stosowane są przede wszystkim do położy zniszczonych o zmniejszonej stabilności. Sprawdzą się też doskonale zastosowane wobec podłoży słabych.
Stosując kotwy rozporowe przy krawędziach danego podłoża, narażamy je na zniszczenie, fragmenty mogą się oderwać lub pokruszyć. Dzięki kotwom chemicznym nie ma takiej możliwości. Nadają się też do stosowania na zewnątrz budynków, tam gdzie użycie kołków rozporowych może narazić rozwierconą powierzchnię na przenikanie wilgoci. Żywica obecna w składzie kotwy sklei rozerwane podczas wiercenia elementy izolacji stosowane przeciw wilgoci.
Co wiemy o kotwach chemicznych?
Kotwy chemiczne działają na innej zasadzie niż tradycyjne kołki rozporowe. Siłą ich funkcjonowania jest adhezja, powstała na skutek łączenia dwóch substancji. Daje to wiele możliwości zastosowania. Kotwy sprzedawane są w pojemnikach z dozownikiem. Wystarczy rozprowadzić substancję na określonej powierzchni i zamocować, co trzeba. Takie rozwiązanie jest idealne do kruchych powierzchni o mniejszej stabilności. Zniszczone podłoża również stanowią dobre środowisko do zastosowania kotew chemicznych. Odznaczają się ponadto ogromną trwałością, raz użyte służą długo bez konieczności wprowadzania poprawek.