Zawód górnika znany jest praktycznie od zawsze i często uznawany za bardzo niebezpieczny i trudny, ale także ceniony wśród społeczeństwa. Bycie górnikiem pozwala także na spore zarobki i korzystanie z wielu dodatków do pensji.
Jednak nie należy zapominać, że warunki, w jakich pracują górnicy, często są tak trudne, że większość społeczeństwa nie dałaby rady przepracować tam nawet miesiąca. Aby trochę ułatwić wykonywanie tej pracy i zapewnić górnikom większe bezpieczeństwo stosuje się różnego rodzaju rozwiązania często oparte na nowoczesnych technologiach oraz ściśle określone zasady bezpieczeństwa.
W jakich warunkach muszą pracować górnicy?
Praca w zawodzie górnika kojarzy się najczęściej z ciężką pracą fizyczną w kopalni przy ręcznym wydobyciu surowca. Dawniej praca ta właśnie tak wyglądała, ale obecnie może ona być naprawdę różna w zależności od obejmowanego stanowiska i zakresu obowiązków. Najcięższa praca i najbardziej niekomfortowe warunki są „na przodku”, czyli w bezpośrednim rejonie wydobycia.
Obecnie większość czynności podczas wydobycia surowca wykonują maszyny, które skutecznie zastępują ludzi. Jednak warunki, jakie panują przy wydobyciu (ciemność, niekomfortowa pozycja, wysoka temperatura, dużo pyłu i kurzu, hałas), powodują, że zawód ten jest w stanie wykonywać tylko garstka osób o odpowiednim wykształceniu i wytrzymałości zarówno fizycznej jak i psychicznej.
Różnego rodzaju wypadki też nie należą do rzadkości i historia zna już wiele tragicznych wydarzeń, które na pewno zostaną w pamięci górników już na zawsze. Na szczęście dzięki rozwojowi technologii możliwe jest dzisiaj zapewnienie dużo większego bezpieczeństwa i komfortu pracy w kopalni, niż było to jeszcze kilka lub kilkanaście lat temu.
Zasady bezpieczeństwa w kopalniach
Przepisy BHP odgrywają bardzo ważną rolę w różnych dziadzinach przemysłu i nie tylko. Nie inaczej jest w przypadku górnictwa. Dzięki zasadom BHP stosowanym w kopalniach liczba wypadków i innych niebezpiecznych sytuacji znacząco zmalała, co widać po statystykach.
Obecnie są one wyjątkowo ważne, ponieważ większość prac przy wydobyciu surowców wykonywana jest za pomocą maszyn, które same w sobie mogą być źródłem niebezpieczeństwa w sytuacji, gdy nieumiejętnie z nich korzystamy.
Oprócz tego bardzo ważne jest również stosowanie przez górników środków ochrony indywidualnej takich jak np. kask, maska chroniąca drogi oddechowe przed pyłem i kurzem, specjalistyczny kombinezon ochronny z elementami odblaskowymi itd.
Systemy alarmowe i monitorujące
W kopalniach bardzo ważną rolę odgrywają różnego rodzaju systemy monitorowania i alarmowania przed zagrożeniem. To właśnie dzięki nim możliwe jest znaczne zwiększenie bezpieczeństwa górników podczas pracy w kopalni. Do systemów tych należą np. różnego rodzaju urządzenia monitorujące stężenie gazów toksycznych i wybuchowych w kopalni.
Dzięki temu w sytuacji, gdy ich stężenie niespodziewanie wzroście, możliwa jest ewakuacja pracowników, co w wielu przypadkach pozwala zapobiec tragedii. Nie mniej ważny jest także system komunikacji między górnikami, który obecnie występuje nawet w formie bezprzewodowej łączności.
Dlaczego odpowiednie oświetlenie kopalni jest tak ważne?
Rzeczą niezbędną w każdej kopalni jest odpowiednie oświetlenie. Bez niego wykonywanie nawet najprostszych czynności byłoby niemożliwe. Dzięki odpowiednio dobranym lampom przeznaczonym specjalnie do oświetlania kopalni, ich trafnej lokalizacji oraz prawidłowym natężeniu generowanego przez nie światła, można uzyskać w kopalni warunki, które będą komfortowe i wykonywanie obowiązków zawodowych będzie dzięki temu dużo bezpieczniejsze.
Oświetlenie o właściwych parametrach nie tylko pozwala dobrze widzieć wszystko to, co dzieje się dookoła, ale ma także spory wpływ na samopoczucie i poziom zmęczenia człowieka. Pracowanie w zbyt ciemnych pomieszczeniach doprowadza do tego, że szybciej się męczymy, przez co ryzyko popełniania jakiegoś błędu znacząco wzrasta, a jak wiadomo, w kopalni należy za wszelką cenę unikać popełniania nawet najmarniejszych błędów, bo może to mieć poważne skutki.
W celu oświetlenia kopalni stosuje się specjalistyczne lampy, które zapewnią światło o określonych parametrach, ale są również bardzo trwałe i odporne na działanie pyłu, kurzu, wstrząsów oraz innych niekorzystnych warunków. Oświetlenie tego typu jest gwarancja bezpieczeństwa i pozwala zdecydowanie podnieść bezpieczeństwo i komfort pracy w kopalni.