Jakie zabawki wybrać dla dziecka? – Zabawki sensoryczne i edukacyjne

zabawki dla dziecka

Kupując zabawki dla naszego dziecka warto zastanowić się nad prawidłowym ich wyborem. Kiedy bowiem zwrócimy uwagę na poszczególne ich funkcje dostrzeżemy, że dzięki niektórym z nich nasze dziecko może nie tylko świetnie się bawić, ale też uczyć czy rozwijać w sobie kreatywność.
Zabawki sprzyjające nauce, rozwijające zmysły dziecka i pobudzające wyobraźnię dzielą się na sensoryczne i edukacyjne. Jaka jest zasadnicza różnica między nimi i na co zwrócić uwagę wybierając się do sklepu?

Zabawki sensoryczne i edukacyjne

Zabawki sensoryczne wpływają w sposób oczywisty na rozwój naszego dziecka. Nie tylko integrują bowiem zmysł wzroku, dotyku i słuchu, ale przyspieszają też procesy poznawcze malca. Dzięki nim w prawidłowy sposób stymulowany jest więc rozwój emocjonalny i fizyczny dziecka. Popularną zabawką sensoryczną są na przykład klocki złączki, dostępne między innymi w Magiczne-Zabawki.pl Odpowiednie dla dzieci powyżej trzeciego roku życia dają możliwość stworzenia dowolnego kształtu i figury. Te dostępne w Magiczne-Zabawki.pl dodatkowo świecą w ciemności, co dla dzieci staje się kolejną atrakcją.
Zabawki edukacyjne to z kolei te, które czegoś uczą. Po prostu. Dzięki nim maluch rozwija w sobie twórczość, wyobraźnię czy umiejętność logicznego myślenia. Takie zabawki uczą nie tylko odpowiedzialności i zaradności, ale też przedsiębiorczości czy samodzielności. W tej kategorii prym wiodą drewniane układanki. Adresowane do najmłodszych, od wczesnego etapu rozwoju uczą logicznego myślenia. By stworzyć całość, maluch musi bowiem dopasować odpowiednie kształty i wielkości poszczególnych elementów układanki.

Na co zwrócić uwagę wybierając zabawkę sensoryczną lub edukacyjną?

zabawkiMniej znaczy więcej. To, że upatrzona przez nas zabawka intensywnie stymuluje wszystkie możliwe zmysły malucha nie oznacza, że jest odpowiednia. Jeśli wielofunkcyjna zabawka świeci wszystkimi możliwymi kolorami, wydając z siebie jednocześnie przeróżne dźwięki może dojść do przestymulowania dziecka, co w konsekwencji albo go rozdrażni, albo szybko znudzi. Dlatego zanim sięgniemy po konkretny model zabawki, upewnijmy się, że działa ona subtelnie i delikatnie.
Decydując się natomiast na zakup zabawki edukacyjnej kierujmy się przede wszystkim wiekiem i zainteresowaniami naszego dziecka. Poszczególne grupy wiekowe są bowiem na różnym poziomie rozwoju, dlatego nie każda zabawka będzie dla nich odpowiednia. Kupno zabawki z której nasze dziecko nie będzie umiało korzystać zwyczajnie mija się z celem. Oczywiście, może ona w kącie poczekać na odpowiedni moment. Czy jednak ma to większy sens, jeśli w to miejsce możemy kupić zabawkę adekwatną do jego wieku?

Jakie zabawki wybrać dla dziecka?

Niezależnie od tego czy zdecydujemy się na zabawkę sensoryczną czy stricte edukacyjną – wybór zawsze będzie prawidłowy. Rozwijanie w dziecku umiejętności logicznego myślenia, kreatywności czy zaradności niezmiennie pozostaje najlepszym rozwiązaniem.
Mimo powyższych przykładów, przyjęło się jednak, iż oferta zabawek sensorycznych jest o wiele szersza w odniesieniu do najmłodszych dzieci. Sensoryczne książeczki, maty, piramidy czy nawet kołderki, jak w przypadku sklepu Magiczne-Zabawki.pl najlepiej o tym świadczą.
Edukacyjne zabawki w większej mierze dedykowane z kolei starszym dzieciom nie odstępują jednak w niczym swoim poprzednikom. Co więcej, jak już zostało zresztą wspomniane dają większe możliwości w dopasowaniu ich rodzaju do zainteresowań i pasji naszych dzieci. A to sprawia, że szansa, iż dziecko będzie sięgać po nie częściej jest o wiele większa. W końcu, jako mały człowiek ma on już swoje upodobania i preferencje.

Rate this post