Kiedy udać się do chirurga naczyniowego?

Wiele osób cierpi na choroby związane z układem krążenia. Popularnym efektem takich chorób są tętniaki i żylaki. Jednak warto zastanowić się nad metodami leczenia. Spuchnięte i nieestetyczne nogi nie muszę być koniecznością. Specjaliści w tej dziedzinie – chirurdzy naczyniowi doskonale znają się na chorobach związanych z naczyniami.

Czym dokładnie zajmuje się chirurgia naczyniowa?

Chirurgia naczyniowa zajmuje się przede wszystkim leczeniem chorób związanych z układem krwionośnym. Wśród nich najczęstszą jest miażdżyca – miażdżyca naczyń w dolnych kończynach oraz miażdżyca tętnic szyjnych, choroby zapalne układu krążenia. Miażdżyca to choroba, która powstaje na skutek złej diety i skłonności do odkładania się złego cholesterolu we krwi. Rozpoczyna się już w nastoletnim wieku i postępuje z wiekiem. Inną chorobą, którą zajmują się chirurdzy naczyniowi jest zespół stopy cukrzycowej. To poważna choroba, która związana jest z postępującą cukrzycą. Chory zobowiązany jest do dokładnej pielęgnacji stóp i codziennych ich kontroli. Każde uszkodzenie naskórka powinno zostać zgłoszone do specjalisty, ponieważ grozi niebezpiecznymi powikłaniami. Chirurgia naczyniowa zajmuje się także zatorami tętnicy płucnej, leczeniem zwężeń i niedrożności tętnic, mogących prowadzić do udaru. Do specjalisty możemy również udać się w przypadku pojawienia się tętniaków, by uzyskać fachową pomoc podczas ostrych i przewlekłych chorób żył, w tym owrzodzeń żylnych. Chirurg naczyniowy zajmie się także nowotworami tego układu.

Pajączki, żylaki – widoczne problemy żylne

Wiele poważnych chorób zaczyna się niewinnie, jeszcze w młodym wieku. Jeśli odczuwamy częste mrowienie lub drętwienie, bądź tracimy czucie w kończynach – powinniśmy zwrócić się do specjalisty. Problemy związane z układem krwionośnym są bardzo poważne. Wszelkiego rodzaju zaburzenia, takie jak nieodpowiednie ciśnienie czy naoczne zmiany, powinny zostać przebadane przez specjalistę. Wspomniane pajączki to pęknięte drobne naczynia krwionośne widoczne pod skórą. Pajączki są stadium, które poprzedza pojawienie się poważnych zmian żylakowych. Pajączki i żylaki możemy zauważyć najczęściej na nogach – w zależności od budowy ciała – mogą być to zarówno kostki, łydki, jak i kolana oraz uda. Nierzadko wiele osób cierpi na niebezpieczne żylaki odbytu. Kobiety o dużych piersiach również powinny zwracać uwagę na ewentualne pojawienie się żylaków. Z tymi zmianami powinniśmy udać się do specjalisty.

Drobne objawy poważnych schorzeń

Do chirurga naczyniowego powinny zgłosić się również osoby, które cierpią na chroniczny kaszel lub narzekają na ból za mostkiem. Te objawy mogą świadczyć o zatorze tętnicy płucnej. Ból powodowany jest uciskiem oraz niewłaściwym niedokrwieniem. Może prowadzić do poważnych komplikacji a nawet śmierci. Do chirurga naczyniowego powinni udać się także mężczyźni w średnim wieku, którzy mogą cierpieć na choroby układu wieńcowego. To grupa ryzyka zawałem serca, dlatego systematyczne, kompleksowe badania stanowią konieczność, aby uniknąć niebezpieczeństwa związanego z zatrzymaniem akcji serca na skutek jego zawału.

Jakie metody stosują chirurdzy naczyniowi?

Bardzo często stosowaną wśród tych specjalistów metodą jest skleroterapia. Wykorzystuje się ją w leczeniu przewlekłej niewydolności żylnej. Innymi metodami są wewnątrznaczyniowe. Wśród nich znajdziemy przedskórną angioplastykę balonową. Polega ona na wprowadzaniu w żyły specjalnych baniek, które stanowią cewnik i pozwalają na podtrzymanie prawidłowego kształtu żył. Do korekcji tętnic biodrowych, udowych oraz szyjnych wykorzystuje się wszczepiany stenty. Kiedy chirurg naczyniowy wykryje przetokę tętniczo-żylną lub tętnica zostaje uszkodzona – chirurg wszczepia stentgraft. Czwartm rodzajem zabiegu jest aterektomia, która polega na usunięciu bądź redukcji blaszek miażdżycowych przy pomocy specjalistycznego urządzenia.

Chirurgia naczyniowa to bardzo ważny odłam chirurgii, która pozwala na ratowanie życia wielu osób. Do specjalisty z tego zakresu powinny zgłaszać się przede wszystkim osoby, które odczuwają pewien dyskomfort powiązany z układem krwionośnym. Wśród objawów może pojawić się częste drętwienie kończyn, mrowienie w nich, tracenie czucia w kończynach. Osoby odczuwające ból w klatce piersiowej, zlokalizowany pod mostkiem. A także cierpiące na innego rodzaju schorzenia, jak na przykład cukrzycę, by zapobiec stopie cukrzycowej. Warto również doglądać swoje nogi, by uniknąć pajęczynek i żylaków, które są nie tylko nieestetyczne, ale też bolesne.

Rate this post

Post your comments

Your email address will not be published. Required fields are marked *