Kogo musisz zaprosić na swój ślub

zaproszenia na ślub

Przygotowania do ślubu obejmują wiele czynności, które można rozkładać w czasie. Jednak około pół roku przed ślubem warto zacząć zapraszać rodzinę i przyjaciół, szczególnie jeśli data ślubu wypada w sezonie urlopowym, tak aby potencjalni goście mieli czas na zweryfikowanie swoich planów i uwzględnienie w nich twojego dnia ślubu. Jeśli zaproszenie jest oczywistością i wiadomo, że dana osoba, ze względu na bliskie pokrewieństwo i tak będzie gościem, zaproszenie ślubne staje się tylko formalnością. Wtedy można je wręczyć nieco później, ale warto zachować elegancki dystans czasowy, okazując tym szacunek dla planów drugiej osoby.

zaproszenia na ślub
Jak negocjować z rodziną?

Stworzenie listy gości sprawia wielu parom sporo trudności. Często trzeba wybierać między rodziną a przyjaciółmi, zwłaszcza jeśli dysponuje się ograniczonymi budżetem. Czasem z kolei zdarza się, że rodzice młodej pary bardzo ingerują w przygotowania oraz w proces tworzenia listy gości – zdarza się, że na tym etapie dochodzi do ostrych kłótni na linii rodzice – para młoda lub nawet między narzeczonymi. Niestety, jeśli to rodzice w głównej mierze finansują wesele, mają oni w tej kwestii wiele do powiedzenia. Wtedy trzeba liczyć się z tym, że zaproszenia ślubne trzeba wysłać większej liczbie ciotek, kuzynostwa itd., często kosztem szkolnych przyjaciół czy znajomych z pracy.
Panuje także niepisana zasada, że jeśli ktoś nawet z dalszej rodziny zaprosił kogoś na ślub, należy zrewanżować się tym samym. Dla wielu osób jest to faktycznie trudne do rozwiązania i czują sporą presję związaną z niejako narzuconą koniecznością zaproszenia wielu osób z poczucia obowiązku. Warto trzymać się swojego stanowiska, ale umieć też w dobrym momencie odpuścić. Najlepszym wyjściem wydaje się pójście na kompromis, i to warto się spierać.

Doręczanie zaproszeń – osobiście czy pocztą?

Jeśli lista gości jest mniej więcej ustalona, warto zastanowić się, jak doręczyć zaproszenia na ślub. Zdarza się, że rodzina jest rozrzucona po całej Polsce – albo nawet za granicą – więc osobiste doręczenie każdej cioci czy kuzynce zaproszenia może okazać się problematyczne. Warto w takim momencie zastosować kryterium bliskości pokrewieństwa. Osobom tak bliskim jak rodzice, rodzeństwo czy dziadkowie i chrzestni wypada wręczyć zaproszenia do rąk własnych – dlatego w swoich przygotowaniach trzeba zaplanować także i to. Zdarza się, że trzeba przy tym wybrać się w dalszą podróż. Można to połączyć, objeżdżając rodzinę w okolicy lub po drodze.
Jeśli chodzi o dalszą rodzinę – zależnie od panujących w rodzinie stosunków można próbować wysyłać zaproszenia na ślub pocztą, warto jednak wcześniej zadzwonić, nawiązać kontakt – jeśli do tej pory był on raczej sporadyczny – i uprzedzić, że szykuje się w rodzinie wesele. Dzięki temu można uniknąć faux pas związanego z wysłaniem zaproszenia bez słowa wyjaśnienia nigdy nie widzianemu wujostwu czy ich dzieciom.
Ostatnia uwaga – zaproszenia ślubne powinny zawierać wszystkie niezbędne informacje dotyczące miejsca i czasu odbywania się ceremonii ślubu oraz przyjęcia weselnego, a także kontakt zwrotny do obojga państwa młodych. Warto dodać także małą adnotację dotyczącą terminu nadsyłania potwierdzenia przybycia. Dzięki temu para młoda szybciej skompletuje liczbę gości spodziewanych na przyjęciu.

Rate this post