Maszyny używane – co musisz wiedzieć przed zakupem?

maszyny używane

Kupno używanej maszyny kusi ze względu na niskie koszty zakupu, chociaż jak powszechnie wiadomo, nasza oszczędność może być tylko pozorna. Na co zwrócić szczególną uwagę i czym się kierować przy wyborze maszyn przemysłowych z drugiej ręki?

Źródło pochodzenia naszej nowej(starej) maszyny

Pierwszą rzeczą, o której tak często zapominamy, jest upewnienie się, że maszyna pochodzi z legalnego źródła. Nie jest to takie proste i często sprowadza się do naszego przeczucia/instynktu, ale jeżeli mamy realną obawę, że sprzęt mógł być kradziony, pod żadnym pozorem nie zawierajmy transakcji! Nie zawsze sprzedawca będzie miał odpowiednie dokumenty, i nie świadczy to automatycznie o popełnionym przestępstwie, ale miejmy oczy szeroko otwarte i bądźmy na ten aspekt mocno wyczuleni.

zakup maszyny używanej

Maszyna z rąk prywatnych, czy ze skupu?

Drugim czynnikiem, na jaki powinniśmy zwrócić uwagę jest samo miejsce zakupu. Jaka jest różnica pomiędzy zakupem przykładowo piły od osoby prywatnej, a z miejsca zajmującego się handlem tego typu sprzętem? Przede wszystkim taka, że wyspecjalizowany sprzedawca ze znacznie większą łatwością zatai przed nami ewentualne usterki i przekona do zakupu. Nie ma tutaj uniwersalnej reguły, ale jeżeli chcemy skorzystać ze sklepu z używanymi maszyny, zdecydujmy się jedynie na popularne miejsce z nieposzlakowaną opinią.

Stan upatrzonej maszyny

Przede wszystkim, nie dajmy ulec własnym emocjom i dokonajmy świadomego zakupu. Nie jest prawdą, że uszkodzone maszyny powinniśmy omijać szerokim łukiem, ponieważ jeśli znamy dokładnie przyczynę usterki i przekalkulujemy rzetelnie naprawę, możemy w efekcie końcowym zaoszczędzić naprawdę pokaźną sumę pieniędzy. Suma summarum – zakup używanej maszyny i tak zawsze będzie się wiązał z jakimś ryzykiem, ale dokonując świadomych zakupów możemy tym ryzykiem – przynajmniej do pewnego stopnia – zarządzać.

5/5 - (1 vote)

Post your comments

Your email address will not be published. Required fields are marked *