Co warto wiedzieć o transporcie instrumentów

Instrumenty są szczególnie delikatnymi przedmiotami, które bardzo łatwo uszkodzić – nawet najmniejsze otarcia mogą doprowadzić do zmiany brzemienia i utraty jakości dźwięku. Wiele osób zabezpiecza swoje instrumenty za pomocą specjalnych futerałów. Sprawdzają się one dobrze w przypadku np. gitar, skrzypiec czy fletów. Wystarczy na czas transportu włożyć instrument do specjalnego pokrowca aby zminimalizować szanse na jego uszkodzenie. Jak jednak wygląda sytuacja w przypadku instrumentów o większych gabarytach?

Przy transporcie pianin, fortepianów czy kontrabasów sprawa nie jest już taka prosta, ponieważ ze względu na wagę i wymiary przedmiotu samodzielne przeniesienie instrumentu z punktu A do punktu B jest wręcz niewykonalne.

Wybierz usługi specjalistów

W takich przypadkach większość osób decyduje się na skorzystanie z usług profesjonalnej firmy transportowej. W każdym większym mieście działają przedsiębiorstwa, które specjalizują się w transporcie instrumentów – głównie pianin i fortepianów. Przewóz tak dużych i wrażliwych na uszkodzenia przedmiotów wymaga od pracowników profesjonalizmu i zastosowania specjalnych technik gwarantujących maksymalne zabezpieczenie instrumentu na czas transportu.

Transport fortepianu - Broda Warszawa

Z  10. piętra na parter

„Problemy zaczynają się, kiedy musimy na przykład znieść duże pianino z 10 piętra blok na sam dół. Takie zlecenia zdarzają się stosunkowo rzadko, ale musimy być przygotowani na każdą sytuację. Jeżeli wymaga tego sytuacja, to jesteśmy w stanie użyć specjalnego dźwigu, aby bezpiecznie spuścić instrument na dół. Użycie dźwigu wiąże się oczywiście z dodatkową opłatą, ale czasami nie ma innego wyjścia” – Tak o najtrudniejszych zleceniach wypowiada się pracownik jednej z warszawskich firm, która zajmuje się przewozem instrumentów. Zapraszamy do odwiedzenia strony http://transportfortepianow.pl.

Zdarzają się również przypadki, kiedy instrumenty transportowane są za pomocą śmigłowców, ale takie sytuacje mają miejsce wyłącznie w wyjątkowych sytuacjach, ponieważ wynajęcie śmigłowca do takiej operacji to koszta rzędu kilkunastu tysięcy.

Jak wygląda transport?

Sam transport składa się z kilku etapów, ale każde zlecenie różni się od siebie. Początkowo należy zabezpieczyć instrument przed uszkodzeniami, które mogą powstać w trakcie jego wynoszenia z budynku. W tym celu na fortepian bądź pianino zakłada się specjalny pokrowiec, który chroni przed zarysowaniami. Po zabezpieczeniu instrumentu jest przenoszony przez pracowników do busa. Przed zapakowaniem do auta używa się dodatkowych zabezpieczeń –  w ten sposób szanse na uszkodzenie instrumentu w trakcie podróży maleją do minimum.

Po dowiezieniu instrumentu na miejsce jest on wypakowywany i przenoszony w wyznaczone miejsce. Etap wnoszenia instrumentu wygląda podobnie jak w przypadku znoszenia.

Rate this post

Post your comments

Your email address will not be published. Required fields are marked *