Już dawno minęły czasy w których to wyłącznie Polacy w poszukiwaniu lepszych perspektyw, wyjeżdżali z kraju. Dziś, do Polski napływają prawdziwe fale obcokrajowców, którym nasza ojczyzna kojarzy się z lepszym życiem. W większości są to sąsiedzi ze Wschodu, choć wśród cudzoziemców pracujących na terenie Polski nie brakuje i innych nacji. Co przekonuje je do przyjazdu w te rejony? Dlaczego wybierają właśnie Polskę?
Dlaczego właśnie Polska?
Patrząc wyłącznie na migrantów z Ukrainy, większość z nich chwali sobie przede wszystkim poziom życia w naszym kraju. Nie dość, że czują się w nim komfortowo, to jeszcze z łatwością znajdują pracę, która daje im większe możliwości finansowe. Z tego powodu tymczasowe pobyty w Polsce bardzo często kończą się decyzją o zostaniu w niej na zawsze. Jako docelowy kraj swojej emigracji, Polskę uznaje całkiem spora liczba Ukraińców.
Nie bez znaczenia pozostaje dla nich również samo nastawienie Polaków. Chwalą ich bowiem za życzliwość i przyjazny stosunek. Asymilacji Ukraińców na naszych terenach sprzyja też podobieństwo kulturowe. Polskę i Ukrainę nie różni bowiem tak wiele, jak mogłoby się wydawać. U nas, ludzie z tamtych rejonów nie czują się tak obco, jak w dalszych zakątkach Europy. Badacze kwestii zarobkowych migracji wskazują również na fakt, iż wysoko wykwalifikowani specjaliści spoza Polski cenią sobie w naszym kraju wyższe zarobki i przede wszystkim – stabilność oraz pewność proponowanego im zatrudnienia.
By w kraju przebywać jednak legalnie, a co najważniejsze pracować w nim zgodnie z prawem, trzeba pamiętać o wielu formalnych kwestiach! Bez nich, tak zwana „praca na czarno” może się bowiem bardzo źle skończyć. Zarówno dla samego pracownika, jak i jego pracodawcy. Przejdźmy zatem do szczegółów…
Legalny pobyt i praca w PL
Aby pobyt cudzoziemca w Polsce był całkowicie legalny, musi on dopełnić wszelkich potrzebnych ku temu formalności. Zgodny z prawem pobyt w naszym kraju jest bowiem możliwy tylko w oparciu o zezwolenie na pobyt, wizę krajową lub wizę i zezwolenie na pobyt, które wydane zostały przez inne państwo z obszaru Schengen. Liczy się również tymczasowe zaświadczenie o tożsamości danego cudzoziemca, a także odpowiedni stempel w paszporcie.
Co więcej, zgodny z przepisami pobyt w Polsce, to również ten wynikający ze statusu uchodźcy, ochrony czasowej lub ochrony uzupełniającej. To także pobyt ze względów humanitarnych czy też pobyt tolerowany. Rzecz ma się jednak inaczej, kiedy mówimy o legalnym zatrudnieniu cudzoziemca. Tutaj potrzebne jest bowiem zezwolenie na pobyt i pracę, zezwolenie na pracę lub też odpowiednie oświadczenie o zamiarze powierzenia cudzoziemcowi konkretnego zatrudnienia.
Agencje pracy, które pomagają w dopełnieniu formalności
Agencje pracy, które pomagają cudzoziemcom w dopełnieniu formalności, to w wielu sytuacjach prawdziwe zbawienie. Po przeczytaniu powyższych wskazówek można bowiem dojść do wniosku, że zalegalizowanie pobytu i pracy w Polsce, to wcale nie taki prosty proces, a gąszcz formalności wprost przeraża i zniechęca.
Co więcej, tego typu firmy pomagają również w wielu innych kwestiach. Oprócz wsparcia w zakresie legalizacji pobytu w Polsce i uzyskania zezwolenia na pracę, agencje takie jak choćby FlyMaster z Warszawy pomagają pracownikom ze Wschodu znaleźć rzetelnego pracodawcę. Perspektywa zatrudniania w firmie o ugruntowanej już pozycji, szansa na lepsze zarobki, ale także wsparcie dwujęzycznego koordynatora, to możliwość bezpiecznego, komfortowego i co najważniejsze korzystnego zarobkowania. Tu nie ma miejsca na błędy, nieterminowe wypłaty czy pracodawców oszustów.
FlyMaster, jako grupa doświadczonych specjalistów oferuje również wsparcie w zakresie zadomowienia się w Polsce. A to oznacza, że liczyć możemy na znalezienie przez nich zakwaterowania. Nie musimy też martwić się o kwestie związane z dojazdami i transportem, a nawet te dotyczące szkoleń BHP czy ubrań roboczych.
By skorzystać z pomocy agencji wystarczy podesłać im swoje CV. Przejrzysty grafik, który otrzymamy w zamian będzie dostosowany do nas, co oznacza, że pozwoli on na swobodne planowanie każdego dnia.