Na co zwrócić uwagę przy zakupie grilla węglowego?

grill ogrodowy

Grill węglowy budzi w większości z nas pozytywne skojarzenia – wakacyjną aurę, zabawę ze znajomymi i możliwość skosztowania apetycznego jedzenia.

Mamy już obecnie wiele alternatywnych rozwiązań, które bez wątpienia są zdrowsze i dla nas i dla natury, lecz wciąż dla wielu osób niezastąpiony jest grill węglowy. Na szczęście dzisiaj możemy pójść na kompromis i wybrać grill węglowy o mniejszej szkodliwości. Na co należy zwracać uwagę przy zakupie nowoczesnego grilla ogrodowego?

Najważniejsze aspekty podczas zakupu grilla węglowego

Na nic zdadzą się nowoczesne udogodnienia, jeśli zwyczajnie z nich nie skorzystasz. Dlatego też pierwszą kwestią będzie przyjrzenie się swoim potrzebom. Poniżej wymieniamy elementy, na jakie warto zwracać dziś uwagę przy zakupie grilla węglowego. Zapoznaj się z nimi i zdecyduj, co będzie Ci najbardziej potrzebne.

Ilość rusztów – powinna być ona zależna m.in. od tego, ile osób będzie na ogół korzystało w tym samym czasie z urządzenia. Ponadto ruszty umieszczone jeden pod drugim umożliwiają przygotowanie posiłków dla większej grupy osób przy jednoczesnym zachowaniu niewielkich rozmiarów urządzenia.

Najważniejszą zaletą jest jednak możliwość odpowiedniego rozmieszczenia posiłków. Im wyżej, tym temperatura jest niższa, zatem górne ruszty będą lepsze do opiekania delikatniejszych potraw.

Jakość i bezpieczeństwo grilla – to oczywiste, że dobrej jakości grille, wykonane z trwałego materiału posłużą Ci znacznie dłużej niż te z niższej półki, lecz liczy się jeszcze kwestia bezpieczeństwa. Jeśli na grillu gościsz również dzieci, szczególną wagę przyłóż do wyboru modelu z solidną podstawą.

Wielkość rusztu – ma znaczenie z podobnych powodów, co ich ilość. Do tego nowoczesne grille dostępne są w różnych kształtach, co przekłada się w dużej mierze na komfort korzystania. Dostępne są kształty prostokąta, kwadratu, a dużym zainteresowaniem cieszy się grill ogrodowy okrągły

Waga – ma ona duże znaczenie z dwóch powodów. Pierwszy został już właściwie wymieniony i obejmuje on kontakt z dziećmi – im cięższy grill, tym trudniej go przewrócić. Po drugie waga ma ogromne znaczenie, jeśli nie masz jeszcze pewności, czy będziesz potrzebować modelu przenośnego czy stacjonarnego. Gdy masz w planach grillowanie poza domem lub nie wiesz, jeszcze, gdzie ostatecznie postawić sprzęt, wybierz lżejsze modele.

grill okrągły

Na jakie udogodnienia możesz liczyć przy nowoczesnych grillach?

Wyposażenie dodatkowe – dla wielu kupujących jest to całkiem istotny punkt ze względu na większy komfort grillowania, większe bezpieczeństwo i lepszą jakość potraw. Niekiedy zdarza się, że przy zakupie określonego modelu dołączony jest w gratisie zestaw profesjonalnych sztućców do grillowania. Do tego liczą się często dodatkowe półki, wieszaki, wygodne uchwyty, zabezpieczenia przed poparzeniem i wywróceniem i wiele innych.

Rodzaj wykonania grilla – Istnieją modele grilli, których nie musisz po każdej imprezie chować przed gorszą pogodą. Zalicza się do nich modele ze stali nierdzewnej, modele ceramiczne, a także wyjątkowo wytrzymałe grille wykonane z żeliwa.

Wygodny popielnik – stosowane dzisiaj popielniki coraz częściej nie wymagają wygaszania grilla, dlatego też nadmiar popiołu możesz usunąć w dowolnym momencie. Niektóre modele umożliwiają również przechylenie go, dzięki czemu usuwanie popiołu jest jeszcze wygodniejsze.

Kontrola temperatury – Jeśli wybierzesz model zabudowany, istnieje całkiem duże prawdopodobieństwo, że będzie on już wyposażony w termometr, dzięki któremu na bieżąco będziesz kontrolować proces grillowania potraw. Jest to szczególnie ważne, jeśli na rusztach umieszczasz bardzo zróżnicowane rodzaje produktów o odmiennych potrzebach (np. mięso wymagające wyższej temperatury i delikatne, łatwo rozpadające się warzywa).

Ruszt chromowany – nierzadko ma on bezpośredni kontakt z jedzeniem, dlatego podstawą jest jego odporność na rdzę i łatwość czyszczenia, a także wysoka trwałość. Nowoczesne ruszty mają to do siebie, że pozwalają na równomierne rozprowadzenie temperatury.

Grill węglowy to dziś urządzenie, które ma nam naprawdę wiele do zaoferowania. Dlatego też, zanim podejmiesz ostateczną decyzję co do wybranego modelu, poznaj się dokładnie z tym, co możesz dzisiaj zyskać, wybierając model dodatkowo wyposażony, a co zyskujesz, wybierając zestawy nieco prostsze.

Rate this post