Narzędzia tokarskie – jaka jest różnica między odczytami cyfrowymi a mechanicznymi?

tokarka

Rozwój w branży przemysłowej jest niezwykle istotny. Większość przedsiębiorstw stara się unowocześnić nie tylko sposoby produkcji, ale także maszyny, dzięki którym się ona odbywa. W ostatnim czasie najwięcej mówi się o modernizacji narzędzi tokarskich, gdyż proces obróbki i skrawania ma w przemyśle największą rolę.

Oprócz aktualizacji oprogramowań, na jakich pracują te narzędzia oraz wymianie ich poszczególnych części, najlepszym sposobem na zwiększenie wydajności tokarki jest zamontowanie do niej różnych urządzeń elektrycznych, w tym także różnego rodzaju odczytów pomiarowych.

Czym są odczyty pomiarowe?

W przemyśle tokarskim są to urządzenia pozwalające kontrolować przesuwy głowicy, imaka narzędziowego oraz samego obrabianego surowca z dokładnością do nawet 0,001 mm. Odczyty informują operatora sprzętu o położeniu narzędzia względem ustalonego punktu odniesienia.

Jak odczyt usprawnia pracę tokarki?

W połączeniu z narzędziami tokarskimi odczyty znacznie ułatwiają pracę, polepszając jej wydajność i zwiększając ilość zysków. Poprzez swoją specyfikę działania są w stanie znacznie przyspieszyć proces obróbki i ulepszyć jakość obrabianych surowców, gdyż dzięki pomiarom precyzja działania jest nieporównywalnie większa.

Praca z tokarką jest nieraz bardzo nieprzewidywalna, ponieważ nieodpowiedni kąt wykrawania może uszkodzić albo obrabiany przedmiot, albo nas samych. Na szczęście dzięki odczytom możliwa jest również kontrola nad rzeczywistym ruchem narzędzia eliminująca popełnienie błędu.

Jaki odczyt wybrać?

Na rynku elektronicznym znajduje się wiele odczytów pomiarowych wspomagających przemysł i nie każdy z nich sprawdzi się dobrze w branży tokarskiej, dlatego lepiej zapoznać się ze specyfiką odczytów przed ich zakupem.

Odczyty mechaniczne a cyfrowe

Podstawową różnicą w dostępnych odczytach jest ich specyfika działania. Od wielu lat używało się odczytów mechanicznych, czyli analogowych, którymi operowało się za pomocą pokręteł. Choć ich pomiar zwiększa precyzję wytaczania, to z niestety co jakiś czas trzeba przerywać pracę, by wyzerować system, co czasem prowadziło do luzowania posuwów.

Dużo nowszym i według wielu specjalistów lepszym rozwiązaniem do tokarki są odczyty cyfrowe. Ich nowoczesny system działania pozwala na znacznie sprawniejszą i przyjemniejszą pracę z maszyną. Posiadają one specjalne czytniki do określania współrzędnych absolutnych (ABS) oraz przyrostowych (INC), dzięki którym możliwe jest wyznaczenie punktu zerowego, w którym rozpoczyna się pracę, oraz danych alternatywnych, w tym kąta nachylenia między głowicą a materiałem.

Odczyty jednoosiowe i wieloosiowe

Odczyty cyfrowe do tokarek dzielą się na dwa różne rodzaje. Mogą być one jednoosiowe, tzn. działać na jednym wskaźniku pozycji oraz 2-, 3- lub 4-osiowe kontrolujące pracę tokarki na wielu płaszczyznach. W większych przedsiębiorstwach korzystających z bardziej rozbudowanych sposobów obróbki zaleca się odczyty wieloosiowe, gwarantujące pełną kontrolę nad toczeniem, aczkolwiek nie zawsze jest to zalecane w mniejszych tokarkach, gdzie duża ilość osi jest zwyczajnie zbędna i niepotrzebnie obciąża maszynę.

Zasilanie cyfrowe a bateryjne

Ostatnim ważnym aspektem wyboru jest rodzaj zasilania. Na rynku pojawia się coraz więcej odczytów zasilanych bateryjnie, gdyż ich użycie nie wpływa znacząco na energię całej maszyny. Natomiast rozwiązanie to jest na dłuższą metę niepraktyczne. Przy większych produkcjach baterie zwyczajnie nie wystarczają i podobnie jak w przypadku mechanicznych odczytów trzeba wyłączać napęd tokarki, by ten stan zmienić.

tokarka

Odczyty zasilane cyfrowo są znacznie bardziej wydajne, nawet przy drobnym ryzyku energetycznego obciążenia maszyny, gdyż ich działanie jest kompatybilne z działaniem tokarek.

Podsumowanie

Jaki więc wybrać odczyt w przemyśle tokarskim? Niewątpliwie będzie to odczyt cyfrowy, gdyż już od wielu lat usprawnia on proces produkcyjny. To, jaką konkretnie wybrać lub na jaki rodzaj zasilania postawić zależy już od specyfiki przedsiębiorstwa.

Niezależnie od ich specyfiki odczyty cyfrowe do tokarki stają się powoli niezastąpionym elementem gwarantującym skuteczną modernizację narzędzi do obróbki, jak i zwiększającym bezpieczeństwo korzystania z nich.

Rate this post