Obecnie mamy o wiele większe możliwości niż kilkadziesiąt lat temu. Na wyjazd do pracy za granicą decyduje się coraz większa liczba Polaków, w tym lekarzy. Wiele jest powodów, dla których wyjeżdżamy do Anglii, Niemiec, Norwegii czy innych krajów. Na pierwszym miejscu zawsze stoi praca, jednak warto zwrócić uwagę na to jakie warunki panują w danym kraju odnośnie płac, sposobu zatrudniania i ewentualnych awansów czy szkoleń. Warto wspomnieć, że lekarze zatrudniani w zagranicznych szpitalach najczęściej wysyłani są na szkolenia przez szefa. Jest to jeden ze sposobów na inwestowanie w pracownika. Często możemy słyszeć, że w innych krajach panują znacznie lepsze warunki zatrudnienia i podejścia do lekarza także jako do pracownika. Lekarze, którzy wyjeżdżają do pracy za granicę, najczęściej nie wracają do Polski. Mogą bowiem liczyć na godne zarobki i lepsze bytowanie.
Czy łatwo dostać pracę za granicą i w niej pozostać?
Samo zdobycie pracy w szpitalu lub przychodni nie będzie aż tak trudne, jeżeli dany lekarz może pochwalić się świetnymi referencjami i umiejętnościami. Doświadczenie w tej branży jest niezwykle ważne, ponieważ praca lekarzy jest niezwykle odpowiedzialna. Jeśli chodzi o zatrudnienie, czasami może być tak, że to praca znajdzie nas. Jako lekarze, zapewne mamy wiele okazji do uczestniczenia w różnych konferencjach czy sympozjach – dzięki temu możemy nawiązać nowe znajomości i jeżeli jesteśmy poważnie zainteresowani pracą w danym kraju, możemy podać adres e-mail w celu uzyskania dodatkowych informacji. Możemy również korzystać z portali społecznościowych, na których bardzo często zamieszczane są ogłoszenia odnośnie pracy za granicą. Zawsze też możemy wyjechać w formie kontraktu. Jednak znalezienie pracy za granicą, a pozostanie w niej, to dwie różne sprawy. Często bowiem bariera językowa jest nie do przeskoczenia, podobnie jak obyczaje i kultura panujące w danym kraju.
Polskie a zagraniczne szpitale
Można dostrzec wiele różnic pomiędzy zagranicznymi a polskimi szpitalami. Wielu lekarzy wypowiada się na ten temat, by zwrócić uwagę na problem, jakim jest nieprawidłowe lub niedostateczne zaopatrzenie wielu polskich szpitali. Pensje dla lekarzy i pielęgniarek są zbyt niskie, a lekarzy wciąż brakuje. Dodatkowo, za granicą większość szpitali oferuje regularne szkolenia i kursy mające na celu zwiększenie kompetencji lekarzy. Warto dodać, że istnieją specjalne agencje, dzięki którym możemy znaleźć odpowiednie miejsce, w którym zostaniemy zatrudnieni. Zagraniczne szpitale dość często poszukują dodatkowych lekarzy i specjalistów, dlatego często można natknąć się na ogłoszenie agencji o takiej ofercie pracy. Dzięki takiej opcji, mamy zagwarantowane pół roku lub rok nauki języka danego kraju, literaturę medyczną, często zakwaterowanie. Stanowi to atrakcyjną ofertę dla każdego lekarz, nie mówiąc o godziwych zarobkach.
Dla kogo będzie to właściwy wybór?
Przede wszystkim, prara w szpitalu za granicą jest wskazana dla osób, które nie są zadowolone ze swoich zarobków, które najczęściej nie są adekwatne do jakości pracy. Ponadto, w Polsce znaczna większość lekarzy jest zmuszona do brania wielu nadgodzin. Warunki zatrudnienia nie są zadowalające, a w większości polskich szpitali jest podobnie. Dlatego tak wiele osób decyduje się na emigrację za granicę. Mało jest Polaków, którzy wracają do kraju po pewnym czasie. Posada lekarza za granicą jest bowiem na tyle zadowalająca, że powrót do Polski i dalsze wykonywanie zawodu jest nieopłacalne.