Warto stosować zabiegi prądami leczniczymi ?

Najkrótsza odpowiedź brzmi: tak. Zabiegi prądami leczniczymi mogą zasadniczo pomóc w naszej fizjoterapii i złagodzić odczuwany przez nas ból. Kiedy udamy się do poradni rehabilitacyjnej możemy wybierać spomiędzy prądów TENS, diadynamicznych czy interferencyjnych.

Terapia prądami leczniczymi

Jedną z najczęstszych form stymulacji elektrycznej stosowanej w leczeniu bólu jest przezskórna terapia elektryczną stymulacją nerwów (TENS), która zapewnia krótkotrwałą ulgę w bólu. Elektryczna stymulacja nerwów i terapia elektrotermiczna są stosowane w celu łagodzenia bólu związanego z różnymi stanami, w tym z bólem pleców. W terapii TENS do leczenia bólu małe urządzenie zasilane bateryjnie dostarcza prąd elektryczny o niskim napięciu przez skórę za pomocą elektrod umieszczonych w pobliżu źródła bólu. To pobudza nerwy w dotkniętym obszarze i wysyła sygnały do ​​mózgu, które zmieniają postrzeganie bólu. Działanie prądów TENS nie jest bolesne i może być bardzo skuteczne.

Innym rodzaj terapii stosuje się przy uszkodzeniu dysków. Działają one jak poduszki między kręgami i kiedy dysk ulegnie uszkodzeniu powoduje to ból. Prądy lecznicze mogą wykorzystywać ciepło do modyfikowania włókien nerwowych dysków i do niszczenia receptorów bólu w okolicy. Wczesne badania wykazały, że niektórzy pacjenci mogą kontynuować leczenie bólu przez okres do sześciu miesięcy lub dłużej. Długoterminowe skutki tej procedury na dysku nie zostały jednak określone. Potrzebne są dalsze badania, aby porównać to leczenie ze standardowymi terapiami i zabiegami chirurgicznymi, a także placebo.

Ogólnie zabiegi prądami leczniczymi możemy stosować przy różnego rodzaju bólu pleców. Pomogą nam zarówno przy chorobach, jak i bólu związanym z operacją czy zwichnięciem.

Zalety zabiegów prądami leczniczymi

W przeciwieństwie do innych metod przeciwbólowych, takich jak leki, elektroterapia nie wpływa na całe ciało, aby złagodzić ból. Zamiast tego celuje w źródło bólu i sprawia, że ​​organizm czuje się lepiej. Elektroterapia jest pomocna w łagodzeniu wszelkiego rodzaju dolegliwości. Terapia jest kompletnie bezinwazyjna. Przenika przez tkanki i pomaga łagodzić wszelkie problemy. Zmniejsza również napięcie mięśni, które często uważane jest za jedną z najważniejszych przyczyn odczuwania bólu w plecach i szyi. Zmniejszenie napięcia mięśni może również pomóc w zapobieganiu migrenom i problemom z plecami, które mogą prowadzić do interwencji chirurgicznej.

Wszyscy wiemy o toksycznych substancjach chemicznych i składnikach obecnych w środkach przeciwbólowych. Jeżeli ktoś zażywa leki przez długi czas mogą one niekorzystnie wpływać na organizm. W przypadku naprawdę mocnych środków na receptę może nawet dojść do uzależnienia. Takie problemy nie dotyczą zabiegów prądami leczniczymi. Cała terapia jest całkowicie bezpieczna nawet jeżeli wykorzystujemy ją przez długi czas.

Kiedy bierzemy leki przeciwbólowe to musimy przestrzegać zaleceń lekarskich, niezależnie od tego czy złagodziły one ból, czy nie. Nie mamy takich ograniczeń związanych z zabiegami prądami leczniczymi. Możemy ich używać wtedy, gdy jej potrzebujemy. Możemy przeprowadzać nawet zabiegi więcej niż raz dziennie.

Zabiegi prądami leczniczymi przynoszą ogromną ulgę w bólu. Możemy je stosować w wielu stanach, takich jak urazy, zwichnięcia, stany napięcia, różne schorzenia czy ból pooperacyjny. Mówiąc prościej to elektroterapia ma bardzo wszechstronne zastosowanie i wykonywana jest w najlepszych poradniach rehabilitacyjnych. Jeżeli doskwiera nam naprawdę przewlekły ból to powinniśmy zainteresować się tym rozwiązaniem. Być może same zabiegi prądami leczniczymi nie wyeliminują całkowicie przewlekłego bólu, ale na pewno pomogą nam sobie z nim radzić.

Rate this post