Ruiny zamków w Czechach – które miejsca są najciekawsze?

Czechy przyciągają turystów licznymi, a przy tym niezwykle urokliwymi miejscami, które koniecznie trzeba zobaczyć. Nie rozczarują się ani miłośnicy natury, ani poszukiwacze przygód w historycznych murach.

Można znaleźć informacje o tym, że w Czechach istnieje aż 100 zamków, co jest wyjątkową ilością. Część jest świetnie zachowana i odrestaurowana, część zachowała się jedynie w formie ruin, niemniej jednak są to ruiny kryjące w sobie dużą dawkę tajemnic z minionych lat. Aby je odkryć, przekonajmy się, które miejsca są szczególnie warte odwiedzenia. Poniżej opis ruin zamków znajdujących się blisko granicy z Polską.

Najciekawsze ruiny czeskie – krótka lekcja historii

Ruiny zamku Hukvaldy

Ruiny zamku pochodzącego jeszcze z XIII wieku, do dziś dumnie reprezentują pamięć o twierdzy niezdobytej przez człowieka w ciągu niemal 500 lat swojej świetności. Według danych zamek próbowali podbić m.in. Duńczycy oraz Szwedzi, którzy ponieśli klęskę aż trzykrotnie. Dopiero w 1762 roku zamek przegrał walkę z naturą, która w znaczącej części zniszczyła go uderzeniem pioruna. Zamek od tamtej pory stoi opustoszały. Obecnie jego wiek szacuje się na ok. 650 lat. Po częściowej renowacji zamku, w murach dawnej warowni można zapoznać się z jego dokładną historią. Najlepiej zachowana częścią budowli jest kaplica barokowa, którą poświęcono św. Andrzejowi.

Ruiny zamku Koberstejn

Są to szczątki kolejnej twierdzy, pochodzącej z XIII wieku. Według informacji pochodzących z kronik datowanych na 1687 rok już wówczas określano go jako zamek opuszczony. Za czasów swojej świetności budynek odpowiadał za strzeżenie jednego z ważniejszych szlaków handlowych, który biegł wzdłuż doliny Czarnej Opavy oraz położnej nieopodal kopalni złota w Złotych Górach. Aż do początku XVIII wieku zamek służył za siedzibę raubritterów, określanych potocznie jako rycerze-rozbójnicy. Z posiadłości zachowało się niewiele, niemniej jednak nadal jest to miejsce otoczone urokliwą naturą i warte odwiedzenia.

Ruiny zamku Rychleby

Powstanie zamku datowane jest na przełom XIII i XIV wieku, a informacje zawarte w kronikach podają, że już niedługo po wybudowaniu, w XV wieku, stał się opustoszałą siedzibą wspomnianych już rozbójników, a dalszego zniszczenia dokonali mieszkańcy okolicznych miejscowości na Śląsku, w czasie walk z raubritterami.

Zamek pierwotnie służył za twierdzę strzegącą traktu solnego, który prowadził przez Ziemię Kłodzką na Śląsk. Rabusie nie ukrywali się w ruinach zbyt długo, według informacji opuścili siedzibę już w połowie XV wieku. W 1910 roku przeprowadzono prace renowacyjne, dzięki którym do dziś przetrwała część murów zamku.

Ruiny zamku Karpień

Położone nieopodal resztek twierdzy Rychleby, razem z którą tworzył umocnienie linii ochronnej dla solnego traktu. Ruiny zamku Karpień według podań mogły służyć za czasów swojej świetności polskim władcom, takim jak Bolesław Chrobry i Bolesław Śmiały. Nieco pewniejsze informacje datują założenie twierdzy dopiero na rok 1200. Zamek ten przez wieki miał wielu panów, ostatecznie jednak został wykupiony przez Hrynka Krusina, który pomimo szlacheckiego pochodzenia parał się rozbojem, okradając okoliczną ludność i podróżnych. Doprowadziło to do najazdu na zamek Karpień, który w odwecie za doznane krzywdy został zniszczony. Ruiny są cenne ze względów nie tylko historycznych, lecz i edukacyjnych – w 1883 roku udostępniono zwiedzającym kamień, na którym wyżłobiony został plan zamku.

Ruiny zamku Homole

Czas budowy zamku przypada na XIII lub XIV wiek, wzniesiono go przy Polskim Szlaku Bursztynowym, który istnieje już ponoć od pierwszych wieków n.e. Wraz z zamkiem Karpień oraz Rychleby był częścią umocnienia, chroniącego solny trakt i podobnie jak zamek Karpień wielokrotnie zmieniał właścicieli, aż wreszcie jego panem został Hildebrand von Kauffung. Niestety, jego potomkowie również zostali rabusiami, przez co zamek podległ konfiskacie. Budowla stoi opuszczona już od 1560 roku. Ruiny są popularnym celem wycieczek kuracjuszy z Dusznik-Zdroju.

Czechy skrywają jeszcze więcej urokliwych, zapierających dech w piersiach miejsc, które warto odwiedzić. Uwielbiasz turystykę historyczną? Odwiedź zatem stronę castlesandpalaces.eu/pl, weź udział w konkursie i wygraj nagrody w postaci voucherów wstępu do zamków na terenie Polski i Czech!

Rate this post